| aurelgabriel a întrebat:

Buna Seara TPU!
Daca la jobul meu imi vad de treaba si nu comunic cu colegii pentru ca sunt oameni rai si eu nu vorbesc cu asemenea oameni,ma rog barfesc,caracter josnic si asa mai departe,dar imi vad de treaba si comunic doar cu seful, realizez 80-85% din productie, pot fi dat afara? Daca nu comunic cu colegii.Nu-mi plac oamenii rai si fara bun simt.
Voi ce spuneti? Astept raspunsuri serioase.
DAU FUNDA!
Multumesc Frumos.
O seara buna

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

In cazul asta vezi cum faci sa te intelegi bine cu seful. Fa-ti treaba, fii corect, nu fi lingau - nu sta peste program ca idiotul, nu intirzia, nu freca prea mult timpul in pauze. Ai un contract si o fisa a postului, respecta-le asa cum vrei sa fii si tu respectat. happy

16 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce ai fi dat afara ma rog?

| aurelgabriel explică (pentru GabiDumitrescu):

Asta ma intreb.Nu sunt obligat sa vorbesc cu oameni care nu imi convine, lor le e ciuda ca nu vorbesc cu ei, dar ei au un comportament josnic. Vorbesc urat.Eu imi fac treaba si vorbesc doar cu seful.

| aurelgabriel explică (pentru GabiDumitrescu):

Cu sefu ma inteleg bine nu am treaba.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Mai bine iti cauti alt job.
Stresul iti poate distruge sanatatea.
Esti dat afara de patron sau manager.

| aimullah123 a răspuns:

Pur si simplu trebuie sa ii prostesti pe toti.
Cand cineva nu te inghite incearca sa dai mana cu el mai des dar nu asa aiurea. Incearca. Roaga-i sa te ajute. Fii serios si nu rade prea mult cu ei. Si cu atat de mult nu rade cand cineva zice ceva amuzant despre tine intr-un sens jignitor.
Incearca sa nu fii prea amabil adica sa nu te oferi tu sa ii ajuti. Faci asta doar daca ti se cere.

Majoritatea oamenilor le este frica sa nu le iei locul si de aceea se comporta asta. Ai grija sa nu pomenesti de asta adica sa nu le zici "Stati linistiti ca nu vreau sa va iau locul"
A si sa ai grija ca iti vor zice ca acolo e munca, ca e greu ca e urat ca sa te convinga sa pleci. Tu insa sa fii barbat sa nu iei de bun tot ce zic aia.

Iti recomand sa nu te grabesti sa pleci cand te superi.
Incearca sa rezolvi orice problema cu calm. Sa gandesti foarte bine ce scoti pe gura si ce faci.

In prima perioada mai mult sa asculti decat sa vorbesti.
Adica vorbesti doar atunci cand e cazul big grin
Nu stai mut dar nici nu te apuci sa povestesti cum a fost cand ai cazut prima data de pe bicicleta.

Si in caz ca cineva baga strambe ca sa te dea afara sa nu iti para rau. Viata iti ofera tot felul de oportunitati. Ai plecat de la un loc de munca, vei gasi altul mai bun trebuie doar sa ai rabdare si sa cauti. Dar repet, nu te grabi sa iti dai demisia daca vezi ca cineva tipa pe acolo sau mai stiu eu ce. Trebuie sa fii barbat.
Si sa nu te mandresti prea mult.
Oamenii daca vad ca te mandresti iti vor cauta toate defectele ca sa se convinga pe ei insisi ca sunt mai buni decat tine.
Fii modest dar nici prea modest, stii ce zic?

Cat despre demisie, iti recomand sa o depui doar daca sunt probleme mai mari care nu se pot rezolva, cum ar fi : Se ia cineva de tine iar sefii tai nu iau masuri sau orice altceva de genul asta.
Si sa nu zici niciodata ca altul de mai bun decat tine. Sa ai incredere in tine mereu.

Viata iti ofera situatii d-astea ca sa poti rezista printre oameni.
Sa nu ai niciodata asteptarea ca oamenii sa se poarte cu tine precum s-au purtat parintii tai pentru ca asta e imposibil.
In viata nu o sa te tina nimeni in brate, tu vei fi singurul tau ajutor.

| aimullah123 a răspuns (pentru aimullah123):

PS: Scuza-mi romana de balta

| Bizon95 a răspuns:

DAP, POTI FI DAT AFARA
am avut o mama care era asa, si au torturat-o cat au putut (invatamant, se mananca intre ei doar de placere)
motivul e simplu, o considerau paria (pe dinafara) pentru ca nu se tragea de sireturi cu ei si nu le manca din palma, apoi se simteau cu musca pe caciula pentru ca ea muncea si ei nu vroiau sa traga atat de tare asa ca

SE COALIZEAZA IMPOTRIVA TA

deci, chiar daca te ai bine cu seful, ala cand o sa vada ca toti sunt impotriva ta o sa te acopere cat poate dar nu o sa poata la nesfarsit

asa ca, BAGA-TE IN SEAMA CU EI, si MERGI CU VALUL (nu fii mai eficient decat ei, nici nu trage chiulul dar nici nu fi tu cel mai bun la facut norma)

iar daca deja esti scos in afara si nu mai poti sa intrii in cercul lor, atunci schimba job-ul si fa ce ti-am spus mai sus

si sper sa asculti ce spun, pe maica-mea nu am avut cum sa o ajut pentru ca ea toata viata a fost asa si pana am ajuns eu mare deja era prea tarziu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Asta cu nu fi mai eficient ca ei e de rahat, iti dai seama, nu? Daca eu as fi sef acolo, i-as da pe toti afara si l-as pastra doar pe el.

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, dar deh, daca ii dai pe toti afara nu se mai face treaba si da firma faliment

asta e viata asta, trebuie sa mergi cu turma sau te arzi sad

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti fii dat afara din cauza ca nu vorbesti cu colegii, dar faptul ca realizei doar 80-85% din munca ta, poate fii un lucru de care se pot lega sefii si iti pot face vant.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Ei nah! Ii dau pe toti afara si gasesc unii care chiar au chef de munca fara faze de scoala generala cu birfa. Aduc din R. Moldova si le asigur si cazare, la o aidca.

| aurelgabriel explică (pentru Bizon95):

Frumos analizat si coerent explicat.Acesta cred ca e cel mai util sfat.

| aurelgabriel explică (pentru Violleta2022):

Ideea e ca atat se cere 80-85%.Nu se cere 100% productie.

| Bizon95 a răspuns (pentru aurelgabriel):

Multumesc

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asta suna mai mult a patron/director de companie decat sef

in orice caz cu toate ca sunt ABSOLUT DE ACORD CU TINE, totusi rrrominica e trecuta ca una dintre cele mai ineficiente tari din campul muncii, deci, chiar trebuie sa aduci din R.Moldova ca sa faci treaba sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Sef, patron... ideea e ca seful ar trebui sa vorbeasca mai sus cand are probleme. Eficienta la noi e trasa mult in jos si de lenea ancestrala si de sectorul de stat. Uite de exemplu Posta Romana - randamentul lor e absolut infect din orice punct de vedere, si de cele mai multe ori nu e vina celor de la ghiseu, ci a sefilor si a sefilor-sefilor. La privat, de multe ori e cercul ala vicios cu "nu ma platesc destul cit sa imi dau interesul" si "nu isi da interesul cit sa il platim mai bine".