| MihaiDimitriaBianca2020 a întrebat:

Buna seara TPU! Mă numesc Alina, am 34 de ani și sunt mamă. Am o fata pe nume Alexandra și are numai 12 ani. Fata mea, de ceva timp, se comporta diferit. Acum 3/4 zile m-am dus la ea in camera (ea nu era in camera) și i-am văzut telefonul pe pat, m-am uitat pe telefonul ei și am văzut că vorbea cu un băiat. Vă dați seama, ca mama, sa vezi că, copilul tau îți ascunde genul asta de lucruri, te doare sufletul! Am stat și m-am gândit, nu e prea mică pentru genul asta de relație?

Ea a intrat în camera, m-am dus spre ea și am intrebat-o cine este acest băiat. Ea mi-a răspuns ingâmfată, că este iubitul ei. Când am auzit acest lucru am simțit că îmi cade cerul pe cap. M-am dus și am vorbit cu soțul meu, soțul meu când a auzit s-a uitat ciudat la mine și mi-a zis dacă este adevarat ce zic. Nu am putut sa dorm toată noaptea, gandindu-ma la toate lucrurile care s-au întâmplat.

A doua zi, m-am dus sa vorbesc cu ea și am intrebat-o de când îl cunoaște pe acest băiat, ea mi-a zis că de 5 luni. Îmi tremură glasul când o întrebăm. Alexandra era foarte deschisa la minte și vorbea orice cu mine, dar dintr-o dată nu mai vrea sa vorbească cu mine și nici cu tatăl ei. Eu niciodată nu am batut-o, nu am jignit-o, nici eu, nici tatăl ei. I-am făcut toate poftele. Nu știu ce se întâmplă cu ea.

Am intrebat-o cați ani are acest băiat și mi-a zis că 16 ani. Efectiva m-a bufnit plânsul. După câteva zile, fata mea nu se simțea prea bine, nu i-a mai venit ciclu de 3/4 luni. O doare foarte rau capul, vomita cam des. Am ajuns la concluzia că s-ar putea sa fie însărcinată. Va rog sa nu mă judecați, de aceea am zis sa va întreb, ce as putea face, sa îmi readuc fiica, cum era înainte? Mulțumesc pentru ajutor! Sănătate!

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Alina! Cel mai bine mergi cu fata la medic la un ginecolog sa o consulte, daca intr-adevar este insarcinata e grav la varsta ei foarte grav, din păcate copiii numai asculta de părinti, ai o situatie foarte gravă, mult succes.

| MihaiDimitriaBianca2020 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Buna CristiDinBucuresti! Mulțumesc pentru sfat! Că mama nu e ușoară sa afli chestia asta, mă doare sufletul sa îmi văd fata așa. O sa fac cum mi-ai spus tu! Sănătate!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MihaiDimitriaBianca2020):

Bună Alina, multumesc pentru fundă, as fi vrut ca relatarea ta sa nu fie adevarata dar din pacate este, vreau sa te intreb, daca intr-adevar fata ta este gravidă ce decizie vei lua tu ca mamă vei lasa sarcina fetei sau o vei indruma spre avort? Multumesc.

| MihaiDimitriaBianca2020 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nici nu știu, crede-mă. O sa vorbesc cu soțul meu pe tema asta. Dacă este gravida, nu as vrea să facă avort, cred că as lasa-o să nască acel copil, și să îl dăm la o familie care nu poate face copii. Sunt așa îngrijorată, că i vad fata așa. Mulțumesc tare mult pentru sfat!

| FantasyBoy a răspuns (pentru MihaiDimitriaBianca2020):

Foarte ok decizia Dvs. a o lasa acel copil, dar de ce sa-l dati la alta familie?! Chiar nu aveti posibilitatea sa va cresteti nepotica/nepotelul? Iar despre avut relatie, e foarte bine ca fata Dvs. are un boyfriend, dar nu e prea bine sa aiba raporturi sexuale cu el!

| MihaiDimitriaBianca2020 explică (pentru FantasyBoy):

Buna! Fata mea nu e pregătită să aibă un copil, și-ar strica copilaria. Pe tema asta am zis, i sa vorbesc cu soțul meu! In legatura cu iubit la 12 ani, pentru mine că mama, nu este ok! Vreau sa își vadă de școală. Dar nu am ce sa ii fac! Poate o sa păstrăm copilul, nu știu exact! Oricum, mulțumesc pentru răspuns!

| cristi202 a răspuns (pentru MihaiDimitriaBianca2020):

Ai un gind frumos. Fundatia Estera din Timisoara v-ar putea ajuta in acest sens.

24 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Din pacate, nu poti face nimic. Daca puteai face ceva, trebuia facut pana acum. Si poate chiar ai facut ce trebuia. Fata ta intra in perioada adolescentei, care da viata tinerilor si a celor din anturajul lor peste cap. Fete ce au fost bune prietene in copilarie cu mamele lor ajung sa fie inchise, retrase, si chiar sa se certe la cutite cu mamele mor. Nu e normal asa ceva, dar prin asta trec tinerii, e chestie psihologica. Si, daca ai construit bine relatia cu fata ta in copilarie, ea se va intoarce la tine si veti redeveni apropiate dupa varsta de 18-20 de ani, cand trece de perioada adolescentei.
Eu zic sa stai linga ea. Sa ii fii alaturi in aceasta perioada grea pentru orice copil. Chiar daca se ascunde, chiar daca nu ii vor conveni anumite lucruri, chiar daca va vedea diferit lucrurile fata de tine, ramii cu orice pret alaturi de ea. Un bun psiholog compara trecerea prin adolescenta cu trecerea printr-un uragan la unii copii. Depinde de tine daca o ajuti sa treaca, cu toate riscurile existente, sau daca va trece singura. Singura va fi mult mai dur pentru ea.

| Drolja a răspuns:

Pubertatea, madam! Nu vreau să vă simțiți ofensată, dar sunteți în urmă cu niște lucruri elementare și nici nu știți să le gestionați: faptul că ați început să plângeți când fiica v-a spus de băiat, demonstrează de ce nici n-a vrut să vă împărtășească nimic din start.

Vârsta de 12 ani este cea în care fetele încep să manifeste schimbări în corp, și prin urmare și comportament, dar nu vreau să vă spun eu ce înseamnă, căutați mai bine pe un site de educație pentru părinți. Și eu aș recomanda să mergeți cu ea la un ginecolog, pentru a vă liniști, și pentru a arăta fetei că a avea un prieten la vârsta ei poate aduce consecințe neplăcute, nu numai fluturi în stomac. Dar sfatul meu, și insist pe asta, fiți calmă, înțelegătoare și stăpână pe situație, nu vă lăsați acaparată de emoții negative și nu fiți prăpăstioasă: asta nu o va face decât să vrea să vă scundă în continuare lucruri. Iar de acum încolo, natural, începe o etapă a vieții ei în care va comunica și cu băieți, deci nu puteți s-o readuceți la a fi un copil (mai ales că fetele se maturizează mai devreme decât băieții, deci de aia și vorbește cu cineva de 16 ani).

Vorbiți cu ea despre relații, reamintiți-i de importanța școlii, de treburile și responsabilitățile pe care le are prin casă, supravegheați-o la teme, însă nu îi treceți barierele, orice adolescent are nevoie să-i fie respectat minimul de intimitate, altfel va refula în alte lucruri și locuri. Spuneți-i că ați vrea să aveți o relație deschisă cu ea, și fiți înțelegătoare când vă împărtășește ceva, nu o pârâți, nu începeți să plângeți, sau să vă enervați, nu o pedepsiți pentru că vă mărturisește ceva. Mult succes, și, vă rog, documentați-vă puțin despre cum să vorbești cu un adeloscent, care sunt schimbările pubertății, și cum să aveți o relație constructivă.
Altfel, dacă mergeți pe premisa celui căruia i-ați oferit și fundița, veți avea o relație urâtă cu fata, ea vă va evita, se va ascunde, și abia va aștepta să fugă din casa aceea - ceea ce cred că nu vă doriți, și ceea ce o va marca și pe ea pe viață. Are nevoie de dumneavoastră, și ar fi bine să fiți acolo pentru a o ajuta cu sfaturi înțelepte.
Succes!

| MihaiDimitriaBianca2020 explică (pentru Drolja):

Buna! Știu foarte bine cum sa îmi gestionez fata! Mereu vorbesc cu ea, și îi explic. Ea nu vrea nici-o data sa înțeleagă ce ii spun! Oricum, mulțumesc pentru sfat!

| Drolja a răspuns (pentru MihaiDimitriaBianca2020):

Si daca stii, de ce mai intri pe aici?

| MihaiDimitriaBianca2020 explică (pentru Drolja):

Sunteți foarte nesimțit! Mulțumesc!

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru MihaiDimitriaBianca2020):

Omul îți da minte nu-i nesimțit

| cristi202 a răspuns (pentru MihaiDimitriaBianca2020):

Adevarul e ca nu stiti sa gestionati relatia daca fata nu vrea nici o data sa înțeleagă ce ii spuneti. Vorbiti pe limba dvs. Trebuie sa vorbiti pe limba ei, ca sa inteleaga.

| cristi202 a răspuns (pentru MihaiDimitriaBianca2020):

Din nefericire, mai exista si asemenea specimene pe aici.

| mihai69 a răspuns:

La 12 ani ciclul încă nu este regulat, deci e posibil să nu fie gravidă.

| mastadont a răspuns:

Vă sugerez să mergeți la un ginecolog să vedeți dacă e însărcinată sau nu.
Dacă îi făceați o educație sexuală corespunzătoare, dacă vorbeați cu ea despre aceste lucruri și o învățați ce e sexul, ce riscuri sunt și cum să se protejeze probabil că nu s-ar fi întâmplat acest lucru.

| timidu89 a răspuns:

E insarcinata 100%. Tipul a stiut cum sa o pacaleasca ca sa faca sex cu el. Dat fiind ca cand a inceput relatia cu el nu avea decat 11 ani. Sa duca o sarcina pana la capat la nici 12 ani nu cred ca e indicat. Avortul ar fi solutia cea mai buna zic eu. Dar cred ca nu mai e posibil, sarcina fiind prea avansata cel mai probabil. Cred ca a fost cam neglijata, trebuia supravegheat tel. Pedepsita dur neaparat, trebuia tinuta din scurt pana la 16-17 ani. Copiii din ziua azi sunt usor influentabili, cad prada tentatiilor, nu ai cum sa fi parinte de fata si sa nu iti faci griji. I-ai spus sa nu isi faca relatie, inseamna ca nu te-a ascultat. Nu cunosc legile, insa cred ca acel individ poate fi tras la raspundere negresit. Ceva s-a intamplat cu ea, poate un psiholog poate sa afle cauza sau cauzele.

| MihaiDimitriaBianca2020 explică (pentru timidu89):

Buna! Mulțumesc pentru sfat!

| geoconda a răspuns:

Mda, la 12 ani, sunt jucării ce face ea, nu e ceva serios, dar ar fi fost bine totusi sa isi vada de carte. Mai întâi să mergi la doctor, după ce o întrebi pe Alexandra daca a avut loc vreun contact sexual între ei 2.

| MihaiDimitriaBianca2020 explică (pentru geoconda):

Buna Geoninja! Îți mulțumesc pentru sfat! O sa o întreb, vorba ta, dacă au avut contact sexual!
Știu că nu e bine ce face la 12 ani, eu nu am invatat-o sa facă chestiile astea, și eu i-am spus la fel, să își vadă pe carte. Oricum, mulțumesc! Sănătate!

| geoconda a răspuns (pentru MihaiDimitriaBianca2020):

La fel!

| Crescent a răspuns:

Singura solutie cred ca ar fi sa o faceti sa inteleaga cum sta situatia. Trebuie sa purtati o discutie cu ea, in care sa va spuna tot ce ar trebui sa stiti. La 12 ani nu prea e ok sa ai relatie

| MihaiDimitriaBianca2020 explică (pentru Crescent):

Buna! Am incercat de multe ori sa vorbesc cu ea, dar chiar nu înțeleg ce are! Nu vrea deloc sa vorbească cu mine, și mă doare. Eu i-am spus de mai multe ori, că nu e bine sa aiba o relație! Totuși, mulțumesc foarte mult pentru sfat! Sănătate!

| SkateFunk a răspuns:

Mama draga, la cum scrii de bine, zici ca citesc o poveste nu ceva real laughing
Imi pare rau na ce sa zic, e fata totusi, normal ca pe la 12 se trezesc hormanii in voi ma tu ca mama ai uitat cum erai la varsta ei sau ce?
Bine poate la voi era la 14 15
Dar generatiile astea noi, incep sa umbble dupa ciocanele de la varste cat mai fragede, ce sa-i faci, vb aia asa mama asa fica, nu te ambala ca nu rezolvi nimic, o sa-i treaca fetei la un moment dat probabil. Punete si in locul ei