| NicolescuMaria21100 a întrebat:

Buna seara TPU. Sunt insarcinata si doresc sa fac avort, nu din cauza banilor sau a faptului ca ma iubesc doar pe mine insami ci din simplul fapt ca nu as putea creste copilul acesta asa cum mi-as dori. Iubitul meu nu isi doreste sa fac un avort deoarece sustine ca nu am dreptul la a alege viata unui om ceea ce este corect insa nu a fost prea incantat in momentul in care i-am atribuit toate responsabilitatile ce vin odata cu un copil.
Cum as putea sa ii arat modul meu de a vedea lucrurile? Nu vreau sa ii schimb gandirea vreau doar sa il fac sa inteleaga ca nu ar fi o idee prea buna.
Multumesc anticipat

14 răspunsuri:
| mihaa a răspuns:

Daca este prima sarcina îți recomand să o păstrezi, dacă ai rh negativ sa posibil pe viitor sa ramai însărcinată foarte greu sau deloc.sau poate avea copilul probleme
Înainte de a face avort fa analiza de sânge și vezi ce rh ai
Daca ai pozitiv decizia îți aparține
Daca ai rh negativ...te rog să te gândești bine

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine il dai spre adoptie daca nu esti instare sa il cresti, de ce nu te ai protejat? Vai de capul tau copil i ti trebuia, nu face avort ca faci o crimă.

| NicolescuMaria21100 explică (pentru CristiDinBucuresti):

De ce credeti ca doar din faptul ca o femeie nu se protejeaza ramane insarcinata.
Am explicat si mai sus si imi accept greseala cum ca am uitat sa iau pastila din cauza programului incarcat de la munca. Nu am facut acest lucru sa imi bat joc de viata unui copil, cred ca mai mult "mi-as bate joc" daca l-as naste

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

...ca nu ar fi o idee prea buna.
=====
Să înțeleg că nu ai decis încă?
Să înțeleg că nu poți decide singură și că ai nevoie de acordul lui?
- nu as putea creste copilul acesta asa cum mi-as dori.
Acest mod de a vedea viitorul.
Nu l-ai putea crește așa cum ai dori, din cauză că ți se pare că nu ai suficiente resurse materiale, ai dori să ai mai multe, iar dacă le-ai avea atunci ai accepta copilul?
Dacă așa gândești, sunt șanse ca și la viitoarea sarcină să gândești la fel.
De unde poate rezulta asta? Din motivul acela presentat prietenului, nu ești în stare să îți asumi responsabilitățile.
Dar ce mi se pare mie, că nu ești în stare să le asumi din cauza unei imagini eronate despre viitor.
Viitorul nu este sigur, este probabil.
Astfel, ar trebui să judeci așa.
Dacă se naște, s-ar putea să reușesc să îl cresc așa cum aș dori, s-ar putea să nu.
Acum o să analizez ce se poate întâmpla dacă renunți la copil.
1000 de lei la medic, și am uitat de el.
Dacă copilul rămâne, copilul vă leagă.
Dacă nu, legătura e fragilă, te poți trezi că rămăi și fără copil și fără iubit. Acesta ar fi riscul, după părerea mea, și răzbunarea copilului la care ai renunțat.
Acel - idee nu prea bună- mă pune pe gânduri.
Asta vine din lipsă de maturitate.
Păstrând copilul, scapi de ea.

| Frank51 a răspuns:

Cati ani ai? Deja mi se face pielea gaina cand citesc astfel de intrebari! Va e greu sa folositi un prezervativ, un lucru atat de nesemnificativ, si in schimb va jucati cu viata unui copil, ceva atat de complex. Meritati sa cresteti acest copil, oricat de greu o sa va fie, asta e o pedeapsa mica din perspectiva mea!

| NicolescuMaria21100 explică (pentru Frank51):

Buna ziua Frank51, din nefericire pentru mine am doar 23 de ani, nu este vorba ca m-am jucat este o urma de adevar ca nu m-am protejat dar fin cauza unui program greu la locul de munca am intrerupt fara sa-mi dau seama o zi pastilele si apoi am continuat in mod evident eu crezand ca este totul pus la punct insa nu era tocmai asa.
Mama mea a fost si este in esenta o femeie destul de solida eu de pilda nu am crescut nu afectiunea ei deoarece a trebuit sa plece sa munceasca in strainatate 15 ani, cand s-a intors ea fiind si o persoana foarte intelectuala m-a format cumva eu vazand-o pe ea drept un model sa fiu o persoana rece.
Cumva mergand regulat la psiholog am inteles faptul ca nu sunt "o persoana malefica incapabila sa iubeasca" ci doar ca imi voi asterne sentimente la un momentdat dupa ce ma voi realiza pe plan financiar exact cum mi-as dori dar asta nu implica ca din cauza banilor nu l-as putea tine.
Simt ca daca l-as naste nu l-as putra abandona la un camin si totodata nici sa il cresc deoarece o parte din mine va uri acel copil(in niciun caz ca si cum as uri violurile sau agresiunea fizica fata de o femeie) asta ar merita un suflet? Sa se intrebe"de ce mama m-a abandonat" sau "de ce simt ca mama nu ma iubeste"
Fara nici o urma de conflict am incercat sa iti ofer mai multe detalii poate decizia mea nu ar fi atat de neobisnuita

| Frank51 a răspuns (pentru NicolescuMaria21100):

Si eu sunt mai rece de fel, dar sentimentele sunt tot aceleasi, doar ca nu sunt emanate in exterior, ci sunt tinute in interior, fara sa izbucnesti, fara sa dai de inteles faptul ca acele sentimente exista.

Greseala tot greseala e, acele pastile oricum nu iti dau 100% siguranta ca nu vei avea un copil chiar daca nu uiti sa iei o zi(si din cate stiu aceste pastile se iau 3 saptamani din 4), deci nu te poti ascunde de o responsabilitate. Daca ai avut curajul sa faci sex, trebuie sa ai curajul sa cresti un copil, este copilul tau, din sangele tau, responsabilitatea ta. Acestea fiind spuse, e doar opinia mea, asa cum toti de aici avem o opinie, tu poti doar sa iei ce e mai bun din ea, si sa faci ce crezi tu ca o sa fie bine pentru tine si pentru copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,nu trebuie să crezi că nu vei putea avea grijă de acest copil, orice mamă la început nu se prea pricepe, dar cu timpul te vei descurca. Gândeştete...cum poţi să scurtezi viaţa acestui copil, nu îţi este milă? E un suflet nevinovat şi nu merită aşa ceva.
Dacă şi mama ta făcea la fel cu tine? NU-ţi face griji, împreună vă ve-ţi trece prin toate. Dacă vei îndrăgi acest micuţ, nu vei face asta.Succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sanatate multa!

| noname2021 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa te mai gandesti o data inainte de a lua decizia asta.Multi barbati fug de aceste responsabilitati, macar el sta acolo langa tine si te va ajuta. Poate merita sa incerci.

| Ivanescucristina a răspuns:

Poți să vorbești cu el și să îi spui că este prea devreme, că nu te simți pregătită încă să ai un copil, că sunt foarte multe responsabilități care vin odată cu copilul.
Totuși nu sunt de acord cu avortul că efectiv copilul nu are nici o vină, dar este alegerea ta și încearcă de acum să nu mai rămâi.

| melodrama a răspuns:

Decat sa traiasca cu o mama ca tine mai bine lipsa, catea nenorocita.

| DauViata a răspuns:

Draga viitoare mamica, cauta pe internet marturii despre femeile care au avortat, vezi prin ce trauma trec. Iti spun sigur, problema pe care crezi ca o ai acum si vrei sa scapi de ea se va transforma intr-una si mai mare, vei avea un gol adanc pe care nimeni si nimic nu il poate umple vreodata.

Nimeni nu s-a născut învățat sa crească un copil, fiecare mămică se simte copleșită, mai ales la primul copil, dar sa vezi bucurie atunci dupa ce o sa se nască.

Aveți încredere, lasati-l sa se bucure și el de viață, nu îl omorâți!
Cauta mărturii ale mamelor care au avortat, să vezi prin ce traume trec: depresii, neputinta de a mai avea copii, sinucideri și alte nenorociri, evită greșeala de a face avort.

Uite, avorturiregretate.ro prezintă traumele mămicilor care au ales avortul, citește câteva din acele mărturii.

Alege iubirea!

| Delusion a răspuns:

Decizia îți aparține!
Normal că acel embrion nu are nici o vină, dar e alegerea ta dacă ești dispusă să îți oferi corpul unei sarcini sau viața creșterii unui copil.
Avorturi se fac zilnic, cu miile, să nu crezi că toate se sinucid după sau nu mai pot face copii. Propagandă proastă.
Decizia îți aparține. Nu mai trăim în evul mediu. Ai puterea de a alege.
Nu crezi că îl poți crește? Ai opțiunea avortului.
Sănătate!