| Cleopatra85 a întrebat:

Buna seara tpu.va rog cine cunoaste legea. Am 22 de ani si de ani de zile sunt batuta de mama. Vreau sa fug la o prietena. Daca implica politia cum sa procedez. Ajutor!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa fara motiv te bate?
Fa o declaratie la politie sau cum au zis unii cautati un job si o chirie maicata cine stie ce probleme are de te bate asa aiurea, las-o singura si du te pe drumul tau eventual cautati si un iubit cu care sa impartiti bani de chirie si sa nu fi solo. Tata nu ai? Taicatau ce parere are despre bataia care ti o aplica mata? Dai xanax ceva la maicata sa se linisteasca, fereasca sfantu si tu esti bolunda ca ai stat cu ea si ai acceptat sa fi batuta, trebuia sa itu i ei drumul demult si sa pleci.o mama ar trebui sa isi iubeasca cel mai mult propriu copil si viceversa cheama si un preot sa o exorcizeze sa scoata demonii din ea, arunca cu apa sfintita pe ea

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La 22 ani pleci unde vrei. Nu are nicio treaba politia

| 4ndr33y a răspuns:

Esti majora, angajeaza-te si muta-te in chirie. E mai greu dar alta solutie nu prea ai.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La 22 ani esti majora si poti pleca de acasa unde vrei, nimeni nu te poate impiedeca. Este bine sa-ti anunti parintii ca pleci si unde, pentru a nu te da disparuta, altfel politia n-are nici o treaba cu plecarea.

| NLS a răspuns:

Dacă implica politia, tu ar trebui sa dai o declarație la politie cum ca ești majora, ai fost în repetate rânduri bătută /maltratata, etc, și ca dorești sa îți trăiești viata asa cum crezi tu de cuviință.
Fiind majora, nu te poate obliga nimeni sa te întorci acasă împotriva voinței tale.
Însă in acest moment trebuie sa fii pe deplin conștientă ca relația cu familia (mama ) ta se va rupe probabil definitiv.
Asta dacă nu cumva realizează ce prostie a făcut și se schimba.

| gabicoo a răspuns:

Î: Ce să faci ca să nu te mai bată măta?
R: O bați tu pe ea!

| BuLaNNNeL a răspuns:

De ce sa fugi? Unde, la o prietena? Cat te va tine prietena asta? Repet, de ce sa fugi? Esti majoră, fuguta in oras sau alte orașe din alte județe, munca, studii, fa.ti viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru gabicoo):

Asta nu e in stare sa omoare o musca da sa o incinga la costum pe masa

| Redhead6 a răspuns:

Daca ai peste 18 ani poti sa fugi oriunde, dar sfatul meu ar fi sa incerci mai intai sa vorbesti cu mama ta. Prietena ta te poate primi cateva zile, dar nu te poate primi o viata... trebuie sa fii pregatita sa te descurci singura.

| anonimg a răspuns:

Ești majoră, și poliția nu are dreptul să intervină în alegerile tale. Dacă mama ta te-ar da dispărută și ar anunța poliția, aceasta de pe urmă va fi obligată să te caute. Dacă te va găsi nu te va putea forța să te întorci acasă.
Fuga ta de acasă nu reprezintă o infracțiune; ci este dreptul tău, alegerea ta.
Te-ar ajuta mult dacă ai apela la www.adra.ro

| Dalmore a răspuns:

Ai 22 de ani, ce să-ți facă poliția? Ai tot dreptul să pleci de acasă. Încă de la 18 puteai sa pleci

| Violleta2022 a răspuns:

La 22 ani de ani, Politia nu se mai baga in problemele tale cu maica-ta. Esti majora si poti sa pleci de acasa cand vrei tu, nu trebuie sa stai sa te bata, sau sa va certati.

| sofisis a răspuns:

La 22 de ani trebuia deja sa ai un job si sa fii plecat de mult de langa maica-ta. Si daca nu te batea.
Avand in vedere violenta, eu cred ca plecat de la 18 ani val-vartej.
Daca implica politia ce? Esti majora. Poti merge oriunde in lumea asta mare.