| Temnikova a întrebat:

Buna seara, va scriu ca la ultima speranța. O să accept fiecare răspuns cu drag. Eu de mică am fost certată și bătută, am crescut cu frica de oameni și la școală aveam frica de profesori. Orice faceam mama striga la mine ca ma omoara. Am crescut iar cu anii frica nu m-a părăsit. Am apelat și la psiholog dar fără efect. Problema mea este ca eu am crescut o fată frumoasă și mulți bărbați ma plac și își permit să ma atingă, iar eu parca am frica sa ma apar și chiar să fiu un pic agresivă, eu le zic cu binele ca nu-mi este plăcut să fiu atinsă iar ei nu inteleg. Iar astăzi am plans și am avut o stare de șoc deoarece în taxiul în care m-am urcat și-a permis să ma sărute și să-mi pună o mană pe san. S-a întîmplat într-o fracțiune de secundă și eu am avut o stare de șoc. Dar am fost supărată pe mine ca am frica sa REACTIONEZ. Și des se intampla să ma placa și să pună mainile pe mine, să fiu atinsă. Eu de obicei blochez acea persoană și nu mai intru în contact cu ea, dar sunt supărată ca nu pot să zic în fața. Am zis cu binisorul dar nu sunt auzită. Va rog dați-mi niște sfaturi. Sper sa fiu înțeleasă corect. Si apropo am 24 ani. Taxiul pe care l-am luat astăzi nu lucra pentru o anumită companie și l-am luat pentru ca aveam bagaj. Dar am avut tot drumul stres se dădea la mine, încerca să ma atingă, ma intreaba mereu de ce nu stau în fața. A avut un comportament oribil. Dar nu voi mai lua nici un taxi la nimereală mai mult. Sunt foarte supărată ca nu am avut curajul să-l trimit sau să-i dau o palma.

Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

In primul rand, nu este normal ca cineva sa te atinga daca tu nu iti doresti asta. Sa nu le gasesti niciodata circumstante atenuante acestor oameni. Sfatul meu este sa iti cumperi un spray cu piper pe care sa il porti la tine pentru a il utiliza ca solutie de urgenta. Tu probabil ai o trauma si nu poti exprima ce simti. Incearca sa exersezi pentru inceput cand vine vorba de lucruri mai neinsemnate. De exemplu invata sa zici "nu" cand cineva iti cere ceva si nu vrei sa faci. Invata sa refuzi. Trebuie sa exersezi sa iti spui mereu parerea. Nu o sa iti iasa din prima, dar exersand o te dezvolti si o sa iti dai seama ca o sa te simti mai bine cand o sa spui clar ce vrei si ce nu vrei. Iar cand vine vorba de barbati, incearca pentru inceput sa pastrezi o distanta intre tine si ei. Nu sta langa barbati pe care nu ii cunosti, nu intra in vorba cu ei, etc. Daca un barbat te atinge din senin, poti sa ii spui foarte elegant ca nu iti doresti sa fii atinsa. Daca continua, ii poti spune ca suni la politie sau ii dai cu spray. Eu as sugera chiar sa suni la politie pentru ca atingerile pe sani etc sunt agresiuni sexuale incriminate de codul penal. Dar in primul rand eu as zice ca trebuie sa incerci sa iti vindeci traumele din copilarie, pentru ca de acolo vin problemele tale. Daca iti permiti financiar, as recomanda sa mergi la psihoterapie

| Temnikova explică (pentru Dintrebare):

WOW sunt de acord, și eu cred ca am o trauma și nu-mi pot exprima emoțiile probabil din cauza fricii de oameni. Am apelat în trecut la un psiholog, plateam 15 euro pe sesiune și i-am spus de aceasta problema si de frica de a spune nu, de a refuza oamenii dar se vede ca fără rezultate, însă am să mai incerc pe viitor să lucrez la ceea ce mi-ai scris tu, am să incerc singura și cu ajutorul internetului (poate să fac niste meditații si să lucrez cu interiorul meu, cu emoțiile mele și poate invat și eu a spune nu )apreciez mult răspunsul tau. Va doresc numai bine.

17 răspunsuri:
| relian a răspuns:

laughing parca ziceai ca esti in Elvetia laughing te doare mintea, cred ca ai ceva probleme la cap.
Daca esti in asazisa RP e car, voi aia de pe acolu sunteti un fel de extraterestrii nici dracu nu se poate intelege cu voi laughing

| Temnikova explică (pentru relian):

Acuma da sunt. Uite ca întrebarea dată a fost pusă pe 07 aprilie.

| Mirel4412 a răspuns:

Stai cumva in ferentari de oamenii sunt asa de perversi?
Din pacate de genul asta de oameni nu ai cum sa scapi, doar sa mai mergi cu o prietena langa tine si sa iti "tina de urat"
Eu daca as fi in locul tau, as cumpara cu incredere un spray cu piper sau un taser micul, sa-l am mereu cu mine.
In legatura cu frica, trebuie sa comunici cu oamenii si sa vezi ca unii nu sunt asa de rai, problema ta am avut-o si eu pana mi-am dat seama ca dupa ce iti faci cativa prieteni si discuti probleme/ te distrezi, dupa un timp uiti de problemele din trecut.
Poti sa intrii in grupuri de whatsapp daca vrei sa exersezi comunicatul cu oamenii, sa vezi cum reactineaza la diferite cuvinte/ abordari. Daca te pricepi de exemplu la matematica, poti cauta niste grupuri de oameni care au acelasi interes comun.

Din pacate asta e educatia in Romania, se simte ca am trait intr-o era comunista.
Promite-ti ca daca o sa ai copii, nu o sa ii tratezi la fel cum te-au tratat altii, si ca i sa-i educi cu vorba buna, nu cu frica

Psihologul are un rol bun, doar ca tu trebuie sa iti dai seama de unele lucruri, totul depinde de tine.

Am scris cam mult si poate unele lucruri nu au sens, dar sper sa intelegi in mare parte ce am zis.

| Temnikova explică (pentru Mirel4412):

Mulțumesc de răspuns, sunt din R. Moldova.

| Mopmop a răspuns:

Daca nu ti se pare deplasata propunerea iti pot da numarul meu de watsapp in privat si putem vorbi in masura timpului disponibil.
Multa sanatate iti doresc!

| Lizuca1234 a răspuns:

Nu se poate sa te pipaie oricine, trebuie sa existe lege pentru fiecare. inteleg ca ai avut traume si nu mi se pare normal sa fi batuta din orice prostie. dar este foarte bine ca ai un serviciu, o meserie, deci o preocupare. iti recomand sa faci cateva cursuri de autoaparare. iti vor fi de folos si pe plan fizic dar si psihic, iti vor creste increderea in tine. nu iti mai fie frica de nimeni in afara de Dumnezeu.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Numărul de înmatriculare și reclamație la Poliție. Animale din astea trebuie inchise

| AlinMrs a răspuns:

Consider ca ai nevoie de persoane de incredere cu care poti comunica problemele tale. Un partener rabdator, dispus sa te ajute si sa te sustina, sa iti ofere incredere si siguranta. Banuiesc ca ai ajuns sa fii o persoan destul de introvertita datorita intamplarilor petrecute in viata ta. E destul de greu, char si dupa o perioada destul de lunga, acele cicatrici emotionale persista din pacate. Cel mai bine e sa te indepartezi de persoanele respective, fie ca e vorba de familia ta. Intamplarea cu soferul de taxiu trebuia raportata la politie ca si harțuire. Incearca sa fii mai precauta pe viitor si mai autoritara cand te gasesti intr-o situatie similara.

| Temnikova explică (pentru AlinMrs):

Doamne, ce răspuns bun.M-a atins mesajul dvs. multumesc din suflet și am să i-au aminte la sfaturile dvs.Si eu ma gindeam sa raportez la poliție dar ma gindeam ca nu aveam nici o dovadă care sa demonstreze. Întâmplarea acesta m-a afectat atât de tare sunt și acum în șoc.

| AlinMrs a răspuns (pentru Temnikova):

Rezonez oarecum si eu la partea cu familia, am avut intamplari neplacute care pot spune ca persista si acum dupa mai bine de 15 ani si de asta te inteleg. Am plecat, am lucrat la dezvoltarea mea personala. M-am orientat asupra vietii mele si am incercat sa fiu cat de responsabil si independent pot fi eu. Cand nu mai trebuie sa dai socoteala faptelor tale altor persoane ci sine insusi dobandesti libertate. Citeste, cauta raspunsuei la intrebarile tale. De ce se intampla x in situatia y? Probabil odata ce vei intelege anumite lucruri situatia se va schimba in una pozitiva. Cu politia presupun ca da, e greu de demonstrat...si imi pare rau ca ai ajuns in situatia asta. Sper sa iti fie bine si sa continuii sa cresti o fata frumoasa si implinita sufleteste. O seara buna!

| Temnikova explică (pentru AlinMrs):

Mulțumesc din suflet pentru răspuns și susținere.

| stefiiii3 a răspuns:

Oamenii au devenit asa tupeisti si asa posesivi fata de persoanele in cauza. Nu am ce sa iti dau ca sfat, doar fereste-ye de aceaste persoane cat de mult poti tu. Incaerca sa porti ceva mai lejer si larg, sa nu scoata in evidenta felul in care arati. Daca te machezi, iti recomand sa o lasi mai usor.
Nu zic ca esti urata, Doamne fereste, dar si machiajul aduce acesti daunatori aproape crying

| Temnikova explică (pentru stefiiii3):

Buna, mersi de raspuns. Eu ma machiez deoarece sunt cosmetician de profesie. Iar de imbracat tot timpul sunt toată acoperită.

| stefiiii3 a răspuns (pentru Temnikova):

Oh, cosmetician, bafta in aceasta profesie frumoasa. Al sfat nu am sa te ajut crying

| Temnikova explică (pentru stefiiii3):

Și asta face mult, mulțumesc frumos. happy

| Lolasticc a răspuns:

Sper ca tu nu ai uitat ca asta este viata ta si corpul tau, nimeni nu poate sa te atinga. Daca nici tu nu te aperi atunci restul o sa creada ca esti inofensiva. Un barbat in mare parte este atras de un lucru care nu il poate rani. ( toti suntem asa) Sper ca asta o sa te ajute eu mereu am incercat sa fiu mai rece si nu am fost ranita, ma refer de la glumele prostesti din scoala pana la orice lucru care ma deranja