| ALEXXXL19 a întrebat:

Vin cu o întrebare ciudata. De curând vorbesc cu o fata din Indonezia ei îi place de mine și eu de ea e drăguță și suntem de o seama. Asi dori daca e bine sa te însori cu fete de acolo și dacă e bine sa te muti acolo. Eu sunt creștin ortodox și ea islamica la mine nu e problema asi lasă religia mea pentru ea. Și cât m-ar costa drumu până acolo așa o suma rotunda. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Indonezia este o tara saraca. Si posibil cea cu cea mai mare populatie islamica din lume. Dar este un islamism mai relaxat decat cel traditional.

Indoneziencele sunt super ok.

Dar ceea ce faci tu s-ar putea sa nu fie. Deoarece in cazul tau pare sa fie virba de un caz clasic de migratie economica.

Si apoi gandeste-te unde veti trai. Romania? Indonezia? Alta tara?

Nu zic ca nu e posibil, ci ca sansele sunt relativ mici.

In termeni de costuri, avionul impreuna cu asigurarea ar duce undeva pe la 1500 de euro dus intors, si apoi in functie de cat stai si unde stai mai pui sicu hotelul, mancarea si transportul.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa te muti in Indonezia? Cand ea vrea sa se marite cu oricine numai sa scape de saracia si mizeria de acolo?!
Indonezia este lumea 4-a daca s-ar putea numii si asta, fiind atat de saraca si cu atat de multe probleme de sanatate si in general de "rasism" religios, ca putinii care apuca sa invete o boaba de engleza, fac orice numai sa scape din Indonezia.
Cei mai periculosi sun islamisti, care sunt toatal impotriva crestinilor, profitand de orice ca sa-i condamne la moarte pe crestini.
O alta problema majora acolo, sunt transexualii ori hermafroditii, care arata mai bine ca o femeie normala, pentru ca fac operatii estetice de eliminare a organului masculin si ajung sa se casatoreasca cu barbati cu stare, sau necunoascatori in ale lor. Indonezia, Tailanda, Cambodgia, Vietman, sunt tari care sunt atat de sarace, ca s-ar face orice doar sa se evadeze de acolo.
Imagineaza-ti cum este sa traiesti intre tiganii din satra, sa manaci ce cultivi in gradina, sa fii atat de sarca incat sa imprumuti cate 1 bol d eorez, sau sa te casatoresti la 14 ani (ca fata ma refer) cu unul de 70-80 de nai, doar pentru ca are bani si te poate hranii, in ciuda faptului, ca mai are 10 neveste.
Te-as sfatuii sa o aduci pe ea in tara, daca te tenteaza, dar eu spun sa te gandesti de 1000 de ori inainte, daca vrei sa te duci acolo, sa ramai fara cap, ori sa fii amenintat cu moartea si familia ta sa plateasca bani grei din tara, ca ei sa te tina acolo in viata, doar pentru a lua bani de la familia ta.
Ii stiu foarte bine, traiesc aici alaturi de cei care au reusits a evadeze din tara lor si ii stiu cat sunt de smecheri si parsivi, facand orice si promitand orice, doar sa ajunga intr-o pozitie in care sa ti-o traga si sa profite.
Sfatul meu sincer este sa fugi cat poti, ca nu-i cale de dus in Indonezia, ca sa traiesti acolo, cand ei te vor ca sa aiba o portita sa ajunga in Europa.

| Violleta2022 a răspuns:

Citeste despre teroarea care stapaneste Bali, unde islamisti pun bombe si oamora crestinii si pe cei fara religie.

| Violleta2022 a răspuns:

Pretul unui bilet Romania-Indonezia (jakarta) este intre 3200 si 4000 lei/ per persoana (dus-intors), depinzand de linia aeriana cu care zbori si de zilele in care zbori.
Pentru clasa 1 si business class, pretule este dublu si respectiv triplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ti gandul de la asa ceva.

| ALEXXXL19 explică:

Și dacă ea ar veni la mine și ar rămâne la mine și ar trece pe religia mea. Este vreo problema

| ALEXXXL19 explică:

Și așa și în țară noastă Romania mori de foame și ai și la stat de platit taxe aiurea mai e puțin și plătim și pentru aer să d
Fin Și așa și în țară noastă Romania mori de foame și ai și la stat de platit taxe aiurea mai e puțin și plătim și pentru aer să din serioși că un tânăr că mine la începutul vieți care n-are nici casa unde își va creează un viitor pe drum că statul ii ia tot salariu nu mai zic că vrei și o familie un copil și bani n-ai că dai la stă. Să fim serioși Romania o țară de rahat după mine. serios un tânăr că mine la începutul vieți care n-are nici casa unde își va creează un viitor pe drum că statul ii ia tot salariu nu mai zic că vrei și o familie un copil și bani n-ai că dai la stă. Să fim serioși Romania o țâră de rahat după mine. Și nu mai zic de educația care tot tu o plătești și mai spuneți că de unde oamenii care nu știu să vorbească dacă n-ai de unde sa înveți vrei școala plătești

| Paulvasile10 a răspuns:

Tu nici propria ta limba nu o stii si vrei in indonezia? hai nu ma zapaci...

| Takishima a răspuns:

Iti trebuie bani sa ai familie. Iti trebuie casa, mobila, masina. Sa verifici legea in Indonezia. Poate nu o sa mai vrei sa te duci. Legea permite pedeapsa capitala pentru crima, trafic de droguri si terorism. E o tara islamica cu pareri puternice. Un electoral crestin a primit doi ani de inchisoare pentru ca a citat un vers din Quoran care arata ca musulmaniilor le e interzis sa aiba un conducator care nu e de aceadi relugie. Tipul doar a subliniat un motiv pentru care nu poate castiga alegerile electorale pentru ca sunt multi influentati de religie. Si acest citat a fost luat drept bladfemie. Multi oameni s-au ofensat pentru atat si acum e procesat. I se cer doi ani de inchisoare pentru bkasfemie. Mi se pare exagerat.

http://edition.cnn.com/2017/05/09/asia/ahok-trial-verdict/
Si ar fi mai multe.
https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/indonesia/local-laws-and-customs

Poate e bine sa te intalnesti sa vezi cum e dar in timp poate te decizi mai bine. Ideea e ca ai nevoie de bani. Nu e vb doar ca te indragostesti si iti creaza un hormon in timp pentru ca e prea departe si nu o ai langa tine. E mai mult de atat. Ce faci dupa? Cu ce faci o casa sau planuri de viitor?

| Moon1997 a răspuns:

Ai grija sa nu dai peste un om cu surprize.laughing asigura-te ca e femeie de-a binelea laughing) iti doresc toate cele bune