| Anania_Anania_1996 a întrebat:

Buna seara. Vin la voi cu o mare rugăminte, cine mă poate ajuta.
Eu am o sora biologică, de pe la vârsta mea de 5 ani, nu am mai văzut-o, știu doar că a fost adoptată în anul 2010 și ea e născută în 2001, mai știu că a fost adopție națională(adică Romania) și numele ei.
Știți cumva cum as putea căuta pe internet de ex mai multe date despre ea sau cum as putea sa mă interesez, orice detaliu m-ar ajuta.
Am trimis cerere la anpdca(cei care se ocupa de cazuri de adopții, mi-au înregistrat cererea, dar au zis că nu pot da detalii decât după ce asistenta sociala din orașul unde este ea, își dă acordul că dorește să mă vadă.

Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

Da, fiind majora are dreptul sa aleaga. Conditia este sa stie adevarul. Daca nu stie ca e infiata nu are ce alege.
Curaj! Poate ai noroc si va intalniti. Eu ti-o doresc din tot sufletul.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Adoptiile sunt strict confidentiale, prin lege, fiindca multi copii nici nu stiu ca sunt adoptati.
Astfel, nu vei gasi asemenea informatii prin internet.
Singura sansa este sa primesti raspuns pozitiv de la ANPDCA.
Succes!

| Anania_Anania_1996 explică (pentru Bula):

Răspunsul de la anpdca, îmi scrie cerere înregistrată și un Nr

| Bula a răspuns (pentru Anania_Anania_1996):

Trebuie sa astepti raspunsul (in 30 zile + timpul de expedite postala, pana la 2-3 saptamani).
Daca in 2 luni nu ai primit raspuns, atunci mergi la ei si cere-le socoteala.

| Yuoia a răspuns:

Nu stii numele ei de familie (cea care a adoptat-o). Nu stii exact data nasterii (octombrie sau noiembrie).
Ramai la bunavointa celor de la ANPDCA. Si asta, daca sora stie ca este adoptata (ar trebui sa stie la 21 de ani). Poate noii parinti au vrut sa tina ascuns acest lucru.
Iti doresc succes!

| Anania_Anania_1996 explică (pentru Yuoia):

Nu știu în ce oraș este, nu știu numele noilor părinți, nu știu dacă ea știe, însă cred că la vârsta asta știe.
Exact, poate noii părinți au vrut să țină ascuns și atunci ea nu știe că este adoptată. Însă aștept că cei de la anpdca sa ia legătura cu ea, fiind majora are dreptul să aleagă dacă dorește să de-a mai multe date despre ea

| Yuoia a răspuns (pentru Yuoia):

In acest moment mi-a venit o idee.
Daca ai conturi pe retelele sociale, fa si tu postari cu ceva asemanator: caut sora infiata, nascuta in anul, din parintii... cu numele... cat mai multe stii. Poate se va sesiza cineva, poate chiar ea.

| Bula a răspuns (pentru Yuoia):

O asemenea postare ar provoca nebunie in randul tinerilor. Toti adolescentii care nu se inteleg cu parintii (adica majoritatea) si-ar pune intrebarea, daca nu este infiat(a) - mai ales fetele!

Nici nu are sanse mari, fiindca ar trebui sa aiba o vizionare foarte mare.

Iar daca o postare are vizionare ridicata, atunci poate intra in vizorul autoritatilor, tocmai din cauza primului aliniat (de mai sus).

| Yuoia a răspuns (pentru Bula):

Ciudat mod de a gandi ai.
Sau poate esti dintre cei infiati si dupa ce ai aflat nu ai mai fost recunoscator celor ce te-au crescut si te-au facut om? Ma rog, eu vreau sa cred ca esti om. Ii iubesti mai mult pe cei ce te-au abandonat? Cei ce infiaza cu siguranta iubesc acei copii mai mult decat cei ce i-au facut din greseala si i-au dat.

| Bula a răspuns (pentru Yuoia):

Am vazut cazuri cand copii au aflat ca sunt ("doar") infiati.
Majoritatea vrea sa-si cunoasca si parintii biologici si au diferite sentimente (in functie de mediul unde au crescut).

| Yuoia a răspuns (pentru Anania_Anania_1996):

Da, fiind majora are dreptul sa aleaga. Conditia este sa stie adevarul. Daca nu stie ca e infiata nu are ce alege.
Curaj! Poate ai noroc si va intalniti. Eu ti-o doresc din tot sufletul.

| dinaprilie a răspuns:

Daca deti niste bani te poti interesa la un detectiv particular. Ei mai pot rezolva si altfel astfel de cazuri. Depinde!

| Tokyo44 a răspuns:

Depinde mult câte date ai despre ea.
Numele complet nu cred ca e suficient.
Data de naștere o stii?
Orașul unde e acum?

| Anania_Anania_1996 explică (pentru Tokyo44):

Da știu numele ei și luna (octombrie sau noiembrie)
Știu exact că e născută în 2001.
Nu știu unde este acum.
Doar că este adoptată national, mi-au scris cei de la anpdca