| santastrousers a întrebat:

Bună seara.
Voi cum i-ați spune părinților că sunteți însărcinate?
Nu sunt minora, sunt cu liceul terminat de câțiva ani.
Și totuși e la fel de dificil ca și cum aș fi o eleva de liceu.
Problema mea este că părinții mei nu îmi înghit partenerul. Înțeleg și de ce..mai ales acum, dar asta e o altă poveste.
Cum e cum nu e acum nu mai pot da înapoi.
Mama mea de-a lungul acestei relații, adică de 1 an jumate tot îmi zice sa mă despart de el și că nu vrea să audă Doamne ferește ca sunt însărcinată. Și auzeam cele mai rele scenarii, că nu mai vreau sa te vad, mă faci de rușine, îți fac plasa și te dau afară. etc
Eu am aflat de puțin timp, vinerea trecută. Nu am fost încă la un ginecolog sau ceva sa fie 100% sigur, sa vad eu că și așa o fost surpriza nu o fost ceva planificat, dar presupun că testele nu se fac pozitive de la sine.
Eu mă gândeam să-i zic printr-un mesaj. Deoarece nu vreau sa o aud cum tipa, sa fiu ferită de reacția ei, mai ales că nu e bine acum sa fim tot triști și agitați.
Și așa ar avea timp sa digere informația.
Nu vreau sa mai trag mult de timp pentru că nu e ceva ce se ține ascuns.
Voi cu ce sfaturi mă puteți ajuta? Cum ar fi cel mai bine?

11 răspunsuri:
| inflicted a răspuns:

Orice mama se inmoaie cand aude ca fata ei e insarcinata... chiar daca a aruncat cu vorbe aiurea inainte. Cainele care latra, nu musca.

| Andreeush a răspuns:

Ai zis că ai terminat de câțiva ani liceul, acum tot cu părinții stai?
Partenerul tău ce zice despre sarcină?

| Sonia822 a răspuns (pentru inflicted):

Lol

| Emma30555 a răspuns:

Spune le ca ești însărcinată si ca o sa ai grija ca tatăl copilului sa nu i supere... Și asa sa și faci. Dacă tipul nu e cum trebuie eu zic sa ai grija să-l mai educi și pe el, poate oricum copilul îl va schimba în bine. Cred ca e ok ideea sa dai mesaj dar apoi sa vorbești cu ai tai sa i imbunezi

| Andra9pk a răspuns:

Fata, sunt parintii tai.
Si daca il suporta si daca nu il suporta pe iubitul tau, tot vor accepta la un moment dat, pentru ca nu au incotro. Atata timp cat tu esti fericita cu el si mai ales ca iti vine si un bebe, o sa se mai domoleasca.
Daca le-ai spune direct f2f,poate ca s-ar supara, i-ar şoca sau s-ar enerva pe tine.dar nu te-ar pune sa renunti la sarcina.
Am o vecina careia i s-a intamplat fix acelasi lucru (ai ei ii dadusera de ales, iar ea l-a ales pe el)cand parintii au aflat de sarcina au fost extrem de bucurosi, au lasat ranchinuile deoparte si copilul i-a unit pe toti si in final au acceptat si ginerele ca doar si el i-a facut bunici.
Eu nu cred ca un parinte ar putea sa isi lase fata insarcinata de izbeliste. Sigur ar intelege si te-ar sprijini. Cu timpul poate isi vor imbunatati si relatia cu iubitul tau. vrei nu vrei, acum e tatal nepotului lor nu?

| Raducons a răspuns:

Aveau dreptate parintii tai daca era un tip ca lumea te lua cu el va casatoreati luati o chirie si acum nu mai depindeai de parinti, Vrei sa le spui ca esti insarcinata printr-un mesaj, cum poti faci asa ceva oamenilor care te iubesc cel mai mult.Cine nu asculta de parinti plange cu lacrimi fierbinti sa nu uiti, Dupa ce se naste copilul o sa fie greu si prietenul e posibil sa isi ia talpasita

| Eteda a răspuns:

Buna, iti inteleg decizia de a le dea informatia doar printr un mesaj, dar oare asta e singura solutie pe care o ai? Toti parintii au reactii asa, nu le place de el dar nici nu au ce sa iti faca, sa iti interzica, esti majora, important e sa nu te afecte prea mult reactia lor, cand o sa se nasca bebe vor fi cei mai fericiti. Totusi parerea mea ar fi sa vorbesti cu ei fata in fata, merita macar atat pentru ca te au crescut, nici tu n ai vrea ca copilul tau sa iti dea o asemenea veste doar printr un mesaj, ar fi dureros.

| Nilsson a răspuns:

Mai întâi așteaptă să se confirme sarcina și să te asiguri că ai susținere și din partea partenerului tău.
Ar fi bine să vă și căsătoriți, este mai moral așa, și poate mama ta va accepta în final relația voastră.
În privința veștii, nu știu care ar fi cea mai bună soluție, poți să o anunți prin telefon dacă ți-e teamă să nu facă scandal, să o pregătești din timp spunandu-i că relația voastră a devenit chiar serioasă.

| mihai69 a răspuns:

Le trimiți asta: http://youtu.be/xNMXWcPGYuk?t=9

| santastrousers explică (pentru mihai69):

? mersi de originalitate

| santastrousers explică:

Mulțumesc tuturor. Va înțeleg părerea la fiecare.
Vineri o sa merg sa confirm. Deși pentru mine este destul de clar deja ce se petrece în corpul meu.
Și rămân la varianta mea, mi se pare cea mai ok și până la urmă îmi cunosc mama mai bine și știu la ce să mă aștept de la ea, nu? oricum sâmbătă dimineață o sa mă văd cu ea față in față, nu e ca și cum dau vestea și nu mai trec pe acasă. Și o sa merg cu partenerul meu, care da este fericit și mă susține.
Stau și la partenerul meu, care stă în chirie dar stau și acasă. Și aveam de gând să ne căsătorim in aprilie, copilul o sa fie doar un motiv în plus.
Așa ca să răspund la toată lumea.
Sper sa fie așa cum ați zis, sa fie puțin șocată dar după fericită și să îl înghită și pe partenerul meu.
Poate o să vă zic și cum a reacționat dacă e cineva interesant. haha.
Să ne auzim cu bine.