| cappucinno a întrebat:

Vreau sa ma ajutati intr-o problema pentru ca eu nu stiu cum sa o mai i-au. Am 17 ani si eu pe prietena mea am chemat-o la mine acasa de mai mult de 10 ori, in prezenta parintilor sau doar cu mine, uitandu-ne la un film. Acum din partea ei niciodata nu a venit acest lucru.Sa zica si ea"hai la mine sa stam."niciodata. Si nu stiu ce sa mai zic.As intreba-o de ce ea niciodata nu zice sa vin la ea, sau sa-i zic "vreau si eu sa vin la tine" cu tupeu.Cum ar trebui sa procedez? Putin ajutor va rog.

Răspuns Câştigător
| jomolino a răspuns:

1 Nu ii da voie sa isi cheme iubitul acasa.
2Nu cred ca ii este rusine de tine( mai degraba are niste parinti mai serveri si se teme sa nu o faca sa se simta rusinata in fata ta )
3 Poate se teme ca ca nu tiar place la ea acasa
Cel mai bine ar fi sa incerci prin conversatie sa discuti mai mult despre parintii ei si sa te arati cat mai interesat de familia ei ( dar incearca sa-i pui intrebarile astfel incat sa nu-si dea seama unde vrei sa ajungi).
Daca procedezi cum tia-m spus sigur vei afla motivul.
Sper ca ti-am fost de folos

14 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Stai locului. Ori ii este jena de situatia ei fata de ce ai tu, ori parintii ei nu sunt la fel de deschisi ca ai tai, ori varianta 2 este profitoare. Oricare ar fi adevarul, nu forta nota, oricum cand va veni momentul, vei afla. Daca va intelegeti bine de ce sa strici o prietenie, poate? Asadar " Carpe Diem"!

| KellyGreen a răspuns:

Pai poate parintii ei nu o lasa sa te invite, ori nu ii place cum arata locuinta ei. Mai bine stai linistit si nu ii spune pentru ca e posibil sa o faci sa se simta rau.

| Floris83 a răspuns:

Păi ori te vede inferioară și desconsideră că ești la fel de valoroasă ca ea, ca să te te invite și pe tine la ea, ori se simte ea inferioară și se consideră nevaloroasă ca să vii la ea

| Jadis a răspuns:

Pai...ca si fata nici eu nu as vrea sa imi aduc prietenul la mine acasa. Nu pentru ca nu imi place sa stam impreuna, faza e ca pur si simplu mi-e rusine sa fie prietenul meu de fata cu parintii. Mai ales ca tata nu prea e de acord si mama e foarte enervanta. Si chiar daca parintii mei ar fi de acord tot nu l-as putea aduce big grin. Nu inteleg de ce. Poate aceiasi problema o are si prietena ta. Dece nu o intrebi? Daca evita sa iti raspunda sa stii ca poate fi una din fazele astea: ii e rusine, are casa prea...nu stiu (neatragatoare), parintii nu o lasa, sau nu vrea si gata.

Apropo nu ar trebui sa fi prea tupeist zicandu-i in fata ca vrei sa mergi la ea. Intreab-o bland si frumos: Cum ar fi sa mergem intr-o zi si pe la tine? Sau ceva in genu`.

Bafta!

| carmen13 a răspuns:

Poate ca parintii nu ii dau voie sa aduca baieti acasa,poate ii e rusine sa aduca un baiat in casa parintilor ei, poate nu crede ca o sa o mai placi la fel de mult daca ii vei cunoaste parintii, poate nu e multumita de felul in care arata casa ei...cred ca cel mai bine ar fi sa nu.i zici nimic acum. poti sa abordezi subiectul atunci cand e o sarbatoare. poti sa o intrebi ceva de genul "pe parintii tai nu-i deranjeaza ca petrecem toate sarbatorile la mine? poate ar trebui sa trecem si pe la tine sa nu simta ca nu-i bagam in seama"incearca

| Anyta2000 a răspuns:

Pai ar trebui sa ii spui ca ea ti-a cunoscut parintii si acum ar vrea si tu sa-i cunosti familia! FUNDA?

| jomolino a răspuns:

Dar dupa parerea ta, ea se simte bine cand vine la tine?
Daca mi-ai spune as putea ca sa te ajut

| cappucinno explică (pentru jomolino):

Da, se simte bine cand vine aici.

| jomolino a răspuns (pentru cappucinno):

1 Nu ii da voie sa isi cheme iubitul acasa.
2Nu cred ca ii este rusine de tine( mai degraba are niste parinti mai serveri si se teme sa nu o faca sa se simta rusinata in fata ta )
3 Poate se teme ca ca nu tiar place la ea acasa
Cel mai bine ar fi sa incerci prin conversatie sa discuti mai mult despre parintii ei si sa te arati cat mai interesat de familia ei ( dar incearca sa-i pui intrebarile astfel incat sa nu-si dea seama unde vrei sa ajungi).
Daca procedezi cum tia-m spus sigur vei afla motivul.
Sper ca ti-am fost de folos

| ZuZu16Bby a răspuns:

Ku tupeu k doar esti baiat nu are rost sa te dai dp degete trebuie sa vb calm cu ea si sa o intrebi exbig grinc nu pootem sa mergem si la tine k vreau si eu sa`ty cunosk parintii.Sau probabil gandeste`te k o avea niste parinti mai exigenti cu multe restrictii sau k poatee este o fta mai saraca si ii e rusine sa mergeti la eastraight faceGandeste`te si la astfel de luvruri!kisskiss

| g3orgiana16 a răspuns:

In primul rand:niciodata sa nu ii zici unei fete "vreau si eu sa vin la tine"; in al doilea rand:incearca sa vb cu ea [poate are niste probleme in familie, sau ii e rusine cu casa ei...].u decat incearca sa fi alaturi de ea si sa ii arati ca in tine poate avea incredere.bine intzeles daca asta vrei!:*

| Dragon01 a răspuns:

Poati sa ii zici ceva de genu.la mine nu merge centala, sau fac curatenie.dar daca e mergem la tine

| denydenisuka a răspuns:

Buna.nu este asa de bine.adica eu nu stiu situatia foarte bine.Dar poate iti ascunde ceva de nu vrea sa mergi la ea. poate ii este rusine cu ceva.Sau parintii ei sa nu fie de acord cu tine.sunt multe lucruri dar ia-o si spune-i...as vrea sa vorbim si noi.tu ai fost la mine acasa.parinti tai sunt de acord cu mine? daca zice da spune-i : si de ce nu m-ai dus nici odata sa-i cunosc.sau daca zice nu.dar de ce? ei nici nu ma cunosc, si o intrebi este ceva care poate iti este rusine sa-mi zici sau te deranjeaza ceva? si incerci sa vorbesti frumos cu ea si foarte calm.bafta:*...funda?big grin

| MeOrYoU a răspuns:

Poate parintii ei nu stiu de relatia voastra...
Incearca si tu, sa ii zici de exemplu "in seara asta nu puteam merge la mine ca nu stiu ce... hai, mergem la tine" in plus, incercarea moare n-are big grin

| betty1357 a răspuns:

Poate are o problema nerezolvata sau probleme in familie sau pur si simplu nu ii place cu arata locuinta ei.