| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va cer si eu un sfat.Sunt casatorita de un an de zile, stau cu sotul meu de 4 ani si ceva.eu sunt din Piatra Neamt si el din Dragasani jud Valcea.m-am mutat la el, stam in acceeasi curte cu parintii lui, cu mama lui nu ma inteleg deloc.ne-am certat de nenumarate ori, am plecat in chirie si am stat cateva luni dupa care ne-am mutat inapoi la insistentele mamei lui.si normal ca el s-a luat dupa maicasa. apoi dupa 1 an si ceva iar ne-am mutat in chirie la o casa in Slatina la 30 km de Dragasani in speranta ca imi voi gasi si eu un loc de munca.Nu mi-am gasit.a venit iarna.acolo ne-am certat cu niste vecini, si din cauza lor sotul meu a zis ca se muta inapoi la maicasa, asta fiind pretext..am incercat sa il conving ca ne e mai bine separat, dar nu am reusit.a vorbit si proprietara la care stateam cu el si i-a zis ca ne mai lasa fara sa platim chiria pana la vara.dar nu a vrut nici asa.Maicasa e genu de persoana foarte dificila..imi striga ca stau in casa ei,se baga in orice, tipa, nu i convine cand plecam undeva etcstiti si voi cum sunt soacrele.Acum cateva zile ne-am mutat inapoi la maicasa...inka nu ne-am certat dar simt ca nu mai dureaza mult,.el face ce face si tot la maicasa trage.nu stiu ce sa i fac.Ma gandesc ca profita si de faptul ca eu nu am servici si stie ca alta solutie nu am decat sa il urmez mereu, sa ne mutam mereu ca tiganu cu cortul... poate daca aveam un servici imi era mult mai usor sa pun piciorul in prag..acum el are de gand sa stranga bani sa faca investitii aici la maicasa.eu nu prea sunt de acord,daca peste un an, doi nu ma mai inteleg cu el ce fac? plec asa cum am venit? nu are nimic pe numele lui, iar eu cand i-am zis sa imi dea bani sa fac scoala de soferi mi-a zis ca atunci cand voi avea salariu meu.Deci nu mi se pare normal ceea ce se intampla.chear nu stiu cum sa procedez. Ajutati-ma cu un sfat va rog.Multumesc

Răspuns Câştigător
| Alicezzz a răspuns:

Draga mea, sa divortezi din cauza mamaie lui mi se pare o idiotenie! Discuta cu el, spune-i absolut tot ce te framanta si impune niste reguli, dupa ce porti discutia cu el si vezi ce reactie are, ai face bine sa faci si un mic consiliu de familie si sa ii spui si mamaie lui ce anume te deranjeaza si sa nu ii mai permiti sa se implice in viata voastra! Ideea cu investitia la el in curte sau pardon la mama soacra in curte, este o prostie... cere sa va faca acte pe loc sau pe casa sau unde doriti sa investit sau sa faceti ceva, asa pe vorbe peste 10 ani te poti trezi cu valiza la poarta si un sut in c**, scuza ma dar asta este adevarul. Eu cred ca este cazul sa iti impui regulile si sa fiti lasati sa va traiti viata de familie asa cum va doriti! Si eu sunt casatorita, suntem impreuna de 8 ani de zile, nu am permis soacrei mele si nici mamei mele sa se implice in viata mea! Doar voi doi aveti dreptul sa va luati deciziile in familie sau in cuplu, nu altii pentru voi... ca primiti un sfat este ok dar ca sa va conduca cineva este inacceptabil! Deci daca mai stai cu ea in curte sau in casa pe viitor, tr sa discuti cu el foarte serios si sa il intrebi daca el si-a luat nevasta sau sluga? Nu vad normal reactia lui la dorinta ta de a face scoala de soferi, draga mea nu te plafona! Nu lasa pe nimeni sa te ingradesca in idei si in dorintele care iti pot aduce o evolutie buna pe viitor, scoala, facultatea, permisul sunt o rampa de lansare in viata spre ceva mai bun, un job bun si daca intr o zi ramai singura(ceea ce nu iti doresc, dar in viata totul este posibil ) toate acestea te pot ajuta sa devi independenta si pe picioarele tale! Daca sotul tau si-a luat femeie doar pentru cratita si cu broboada in cap, cred ca este cazul sa iti spuna ce doreste de la tine? sa faci 3 copii si sa stai in casa si sa fi condusa de mamitica lui?! Toate au un rost in viata, dar toate trebuiesc facute la timpul lor si cu cap! Tu trebuie sa il ai pe el ca este sotul tau de partea ta, nu de partea lu masa, cand maicasa s-a luat de tine sau a facut ceva care te deranjeaza, el imediat sa ii inchida gura si sa iti i-a apararea! Nu este usor, stiu dar tr sa vb cu el si sa ii spui ce iti doresti si ce pretentii ai de la el si de la casnicia voastra! Te pup

| roxanasanziana a răspuns (pentru Alicezzz):

Multumesc pentru sfat.asa e doar ca eu daca nu mi-am impus punctul de vedere de la inceput acum e cam greu...pe maicasa o intreaba mereu, la orice problema...se cearta cu mine pentru ea..intradevar mi-a mai luat apararea dar degeaba..masa face tot ce stie ea.a ajuns sa dea si in mine din cauza ca ea i-a zis ca eu nu am vrut sa o ajut sa spele niste borcane.plus ca in ultimul timp maicasa insista sa fac un copil.nu inteleg de ce. daca nu i convine de mine de ce se gandeste la copii? cum iti inveti barbatul asa il ai, iar eu am tacut mereu si am facut ce a vrut el.stiu ca nu e bine, dar momentan nu cred ca m-as descurca singura.

| Alicezzz a răspuns (pentru roxanasanziana):

Sanziana (iti spun asa pentru ca imi place numele de Sanziana f mult) tu trebuie sa ai incredere in tine, in tot ceea ce faci si in tot ceea ce decizi acum si pe viitor. Cred ca nu ti-a fost dat voie sa iti arati capacitatea si valoarea ta ca si femeie, doamna,, mama soacra,, te a luat de la inceput ca pe o tolerata in curtea aia, o mama fie ea de baiat sau de fata, in momentul in care copilul se insoara ea tr sa te considere si pe tine copilul ei, dar atitudinea ei fata de tine a fost invers, pentru ca el este,, baiatul mami,, dar sotul tau tr sa inteleaga ca tu esti sotia lui si esti o prioritate in viata lui, cand o sa aveti si voi copii devin copii prioritatea voastra dar pana atunci tu esti prioritatea nu maicasa lui.Stiu ca teoretic pare usor ca si cum ai bate din palme dar in real este mult mai greu, doar ca tu nu tr sa te lasi calcata in picioare esti inca tanara mai poti schimba multe,ai demnitate si valoarea asta nu tr sa uiti niciodata, nici macar cand esti in momentele cele mai grele si simti ca nu mai poti sa duci lupta,daca il iubesti si simti ca te merita atunci lupti pana la capat.Tu las-o pe masa sa zica ce vrea, sa vorbesca cat vrea iar tu incerca sa iti focalizezi atentia asupra ta si a lui, in special asupra ta si evolueaza, nu te lasa de scoala daca poti fa orice fel de scoala de meserie, cauta un job, nu uita si insista sa faci scoala de soferi o sa vezi cat de mult te ajuta pe viitor, iar la capitolu copii fa lucrul asta cand te simti pregatita si crezi ca este momentul, nu te lasa dusa de nas nici de ea si nici de cei din jur, maicasa daca vrea copii trebuia sa puna mana sa isi faca la tinerete o echipa de fotbal sa aiba ce creste, tu o faci atunci cand esti pregatita, esti inca tanara mergeti si va distrati cand ai timp si posibilitate, probabil ca ea insista ca tu sa faci un copil acum cand esti prea tanara ca mai tarziu daca nu ii mai convine de tine sa il poata influenmta pe el sa te lase sau sa va despartiti, iar tu o sa pleci asa cum ai venit, nu o sa ai multe oportunitati sa te poti descurca singura si cu un copil, daca nu ai un job, o scoala, un permis in buzunar, atunci tu o sa fi nevoita in asemenea situatie sa lasi copilu la ei, pentru ca el are un job bine platit, are casa, are masa si are ce sa ii asigure, ma repet toate se fac la timpul lor! Dar te rog chiar daca nu ne cunoastem, nu ii mai permite sa te loveasca sau sa te jignesca, daca tu ii permiti ca un asemenea episod sa se repete o sa devina obisnuinta si atunci viata ta o sa devina un calvar, deci incerca sa devi sau sa fi mai tare si mai impunatoare cand vine vorba de atitudine si de viata ta! Ia treburile usor si cu rabdare, asigurati viitorul care poate fi cu el sau fara el, desi iti doresc din suflet sa fie langa el si sa nu te dezamageasca, dar nu uita ca ai de facut ceva si tr sa faci ceva sa nu te plafonezi, probabil ca mama soacra asta si doreste, ca tu sa nu ajungi sa fi independenta, sa te poata juca pe degete asa cum doresc ei in curtea aia, stiind ca tu nu ai alta portita sau alta alegere. Ai spus o vorba,, cum iti inveti barbatul asa il ai,, asa este, dar eu iti mai spun una,, barbatul tr sa te stie doar de la brau in jos,, adica in concluzie femeia ar trebui sa nu lase barbatul sa afle ce e in sufletul si in capul ei. Un fel de "scopul scuza mijloacele"!

18 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te-ai căsătorit cu un bărbat "mămos" și asta nu este deloc bine!
Ori cu mama, ori cu soția, scurt!
Decizia îți aparține.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Stiu smecheria aici, el baiatu mamei, influentat de ea si sa te ia de proasta pe tine... uitate la mine chiar daca am 22 de ani in cur si fara servici stiu mai multe decat un pensionar pe punct de moarte. Se intelege ca omu nu are de munca atunci nu poate plati chirie dar daca stati la soacra atunci ce ar trebui sa faca e sa plecati la parintii tai ori sa va imprumutati de bani sa mergeti intr-un oras unde puteti sa aveti amandoi de munca, relatii ceva nu aveti deloc? Daca pleci de langa el vine la tine pentru ca nu se descurca singur in viata. Sau pleaca tu si lasa-l sa se ocupe de magariile lui.

| roxanasanziana a răspuns (pentru mgtow):

El lucreaza in cadrul armatei

| William a răspuns:

Mi-ai facut ziua cu intrebarea asta. Vezi ca dupa punct se scrie cu litera mare.

| milan9 a răspuns:

Dupa cum spunea si Oobunnyo, nu e bine sa astepti sa se instaleze obisnuinta, stilul de viata sufocant al convietuirii sub acelasi acoperis intre cei tineri casatoriti si parintii acestora...

"Cred ca cel mai bine ar fi sa discuti cu el si sa ii spui problema ta. Da-i un ultimatum. Incearca sa iti gasesti un job si axeaza-te, cel mai mult pe lucrul asta. Daca nu, ai putea sa incerci sa te intorci la ai tai, in Piatra Neamt sau macar sa iti gasesti un rost acolo.
Problema este ca orice ati face, el ti-a demonstrat deja, ca nu este in stare sa iasa din cuvantul mamei. Iar astfel de oameni, nu se descurca singuri in viata. Plus de asta, pentru ca el nu stie cum sa se descurce singur, va incepe sa te trateze pe tine ca pe mama lui, dupa moartea acesteia sau dupa ce se va mai dezlipi de ea. O persoana care nu s-a maturizat inainte de casatorie si care nu constientizeaza asta, cu greu o va face dupa. Nu are rost sa stai si sa asculti cicalelile si umilintele mamei sale. Daca el nu este in stare sa puna piciorul in prag, inseamna ca nu tine la tine suficient de mult si ca nu este barbat in toata regula."

| danay72 a răspuns:

Trebuie sa fi deschisa cu el si sa ii spui sincer ce simti.Te poate ajuta situl jw.org sectiunea cupluri.Imi pare rau de situatia ta, sper sa se rezolve.

| horia2012 a răspuns:

In primul rand, de ce te-ai casatorit?
(ca sa pleci de acasa, il iubesti are un servici sigur.). Ce fel de om esti tu?
(indaratnica, cu tupeu, ascultatoare.)
La 22 ani aproape nimeni nu accepta sfaturi de la atii.
Vad ca ai primit numai sfaturi "bune" de divort. Daca crezi ca asta e singura solutie, de ce n-o faci? Daca iti cunosti situatia foarte bine, nu crezi ca e cazul sa faci niste compromisuri?
La urma urmei, in mare parte asta e casnicia (un cumul de compromisuri-mai mari sau mai mici-din pacate in prima faza mai mult din partea ta. Termina-ti scoala, gaseste-ti de lucru (fara prea mari pretentii-sa ai o ocupatie), dar sa nu-ti faci mari sperante ca soacra va tace din gura pentru ca tu ai servici. Asa e ea.
Ea gandesti ca "baiatul ei" a luat o fata fara studii, fara service, fara mai nimic. Pune-te in locul ei, ti-ar conveni? Daca vrei sa pui capat casniciei, ia-ti servici. Cu cat vei depinde mai mult de el si familia lui cu atat te vei chinuii mai mult. Si lui ii convine. Nu se ia dupa maicasa cand iti face reprosuri, le are deja in gand, acum profita. Numai cand vei avea banul tau in buzunar vei putea discuta de la egal la egal. Pana atunci, incearca sa nu pui la suflet vorbele ei, fii ca o pisica blanda care-si va scoate ghearele atunci cand trebuie si vorba unui politician "ciocu mic, noi suntem la putere."

| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa discuti cu el si sa ii spui problema ta. Da-i un ultimatum. Incearca sa iti gasesti un job si axeaza-te, cel mai mult pe lucrul asta. Daca nu, ai putea sa incerci sa te intorci la ai tai, in Piatra Neamt sau macar sa iti gasesti un rost acolo.
Problema este ca orice ati face, el ti-a demonstrat deja, ca nu este in stare sa iasa din cuvantul mamei. Iar astfel de oameni, nu se descurca singuri in viata. Plus de asta, pentru ca el nu stie cum sa se descurce singur, va incepe sa te trateze pe tine ca pe mama lui, dupa moartea acesteia sau dupa ce se va mai dezlipi de ea. O persoana care nu s-a maturizat inainte de casatorie si care nu constientizeaza asta, cu greu o va face dupa. Nu are rost sa stai si sa asculti cicalelile si umilintele mamei sale. Daca el nu este in stare sa puna piciorul in prag, inseamna ca nu tine la tine suficient de mult si ca nu este barbat in toata regula. Iar astfel de barbati nu merita. Cred ca cel mai bine ar fi sa pui piciorul in prag si sa iesi din acest mariaj, care iti dauneaza, inainte sa apara si un copil in peisaj, care va face situatia mult mai dificila.

| roxanasanziana a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Problema e ca aici in Dragasani nu prea se gaseste de munca, e orasul mic.iar sa ma duc la ai mei ma retine multe..scoala nu am terminato, mai am 2 ani, sunt la frecventa redusa..si acolo la piatra neamt e greu ca parintii mei stau intr-o garsoniera. tata nu mai are servici.mi-e greu sa las scoala sa plec, cand nu mai am mult si termin.asta ar fi problema

| OoBunnyoO a răspuns (pentru roxanasanziana):

Nu ai nicio cunostinta la care sa stai? Eventual iti poti gasi ceva care nu se plateste foarte bine si ii poti plati, macar in semn de atentie. Ori ai putea incerca sa vorbesti cu propriatara fostului apartament, care a spus ca v-ar lasa pana la vara fara sa platiti. Poate ai noroc si te lasa sa stai. Poti incerca pe grupul facultatii, daca mai ai colege la facultate care stau in chirie si cauta o colega de apartament. Macar pe o perioada limitata.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Îmi pare rău că treci prin aşa situaţie. Desigur că ai înţeles din propria experienţă cât de bine e să locuieşti mai departe de părinţi. E greu de spus altceva deoarece teoretic se pot da multe sfaturi, dar în realitate nu poţi şti care e situaţia în detalii, prin ce treci şi cum te simţi tu şi un lucru important ce simte soţul tău faţă de tine, adică cât de mult ţine la tine şi la mama sa. Ce este dispus să sacrifice pentru familia voastră, etc... Sper că următoarele sfaturi te vor ajuta în unele aspecte. Poţi alege ceea ce ţi se aplică. Mulţi au găsit foarte bune sfaturi şi sugestii.

http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/familie/cupluri-parinti/

Cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti sotia lui,l-ai urmat mereu, va trebui sa ai rabdare, natura isi va face treaba, nu e greu sa studiezi omul si sa reusesti sa te intelegi cu el, exact ca vanatorul.cunoscandul bine poti sa stii de unde sa-l agati, si cum sa-l iei.el nu are nimic pe numele lui fiindca daca va despartiti cumva, sa nu imparta nimic.stiu cum sant astfel de oameni.dar si tu stii ce fel de sot ai. daca nu ai incredere in el ca vei fi cu el pana moartea va va desparti, pleci. daca il iubesti si te iubeste si te respecta, ramai.fiindca pana la urma, sa stii barbatii sant ca niste copii. dupa ce raman singuri, e jale.trebuie sa fii tare, smechera, si rabdatoare.iar cu sotul tau crecta, daca si el e corect.in rest, soacra nu doarme cu voi in pat nu-i asa? daca are chef de cearta, ignora si las-o sa se certe singura.si un copil ar schimba situatia putin in favoarea ta.dar cum nu santem in suleiman magnificul, hai sa lasam telenovelele si traiti-va propria viata.in fond v-ati casatorit sa fiti fericiti impreuna.sa va fauriti fericirea impreuna.succes.

| MiruD a răspuns:

Nasol. Multe fete se confrunta cu acest "fenomen"!
Ii este greu sa se desprinda de fusta mamei, ceea ce nu este tocmai bine. Iar pe tine de multe ori de neglijeaza.
Aveti copii?
Daca nu aveti copii, inca nu este tarziu sa pui piciorul in prag. Ori cu maica-sa ori cu tine. Nu se poate sa o asculti numai pe ea toata viata, sa faci numai cum vrea mami. De ce te-ai mai insurat? Sa ai nevasta de bibelou? Si sa o comanzi cum vrea "mami"?
Nu se merita sa stai sa suferi Roxana.
De ce sa ii suporti ei scandalurile si tipetele? Si de ce sa fii calcata in halul asta in picioare? Sotul tau nu iti ia apararea deloc? El nu are nici un cuvant de spus? Ne mutam de 3 ori pe an ca asa vrea sotul condus de "mami"?
Nu se poate asa. Stai de vorba cu el si intreaba-l ce vrea de fapt. Te vrea pe tine, sau pe maica-sa? Mutati-va la 1000 de km, numai sa nu ii mai auzi gura.

| roxanasanziana a răspuns (pentru MiruD):

Nu am copii, am decat 22 de ani, si el 27.stiu ai dreptate in tot ceea ce zici...

| SpeșălGirl a răspuns:

Nu este corect ce face.Ar trebui sa iti implineasca visul de a face rost de carnet de sofer daca te iubeste.Ar trebui sa aiba incredere cu tine. Daca sunteti tineri si aveti atata timp e pacat sa-ti traiesti viata langa o soacra sacaitoare si sa nu ai chef sa te mai ridici din pat pentru ca dai de ea.Viata ar trebui traita la maxim in fiecare zi.E clar ca el trebuie sa inteleaga CA ACUM TU ESTI FAMILIA LUI. Spune-i ca vreti sa fiti voi singuri,sa va mutati,sa strangeti bani si sa aveti o casa frumoasa, ca nu vrei sa stai acolo, adica, spune-i ca o sa mergeti des in vizita insa ca nu vrei sa va stabiliti de tot acolo. Daca dupa un discurs lung nu o sa vrea eu as zice sa il lasi.O sa piarda multe daca o sa stea numai cu maica-sa, ar trebui sa se gandeasca si la tine.Nu ii pare deloc rau ca tu nu te simti bine? Tu sa fii trista si el sa chefuiasca cu maica-sa.Nu esti proasta lui ca sa faca ce vrea din tine. Spune-i ca si tu trebuie sa-ti dai cu parerea si ca nu mai vrei sa stai acolo. Daca intelege,bine, daca nu la revedere! Barbatii, cand dau de o femeie buna, nu stiu sa o pretuiasca si o lasa pentru orice tarfa.Dar cand se intalnesc cu o proasta care vrea doar bani, zic ca toate femeile sunt la fel.

| MihaellaMia a răspuns:

Buna oare cum ai rezolvat pana la urma problema? Te-ai despărțit de el? E mai bine fara el sau nu?