| Hiziii236yy a întrebat:

Sincer,mi-e rusine de familia mea,de soarta mea, dar cuiva trebuie sa spun aceste lucruri, deoarece simt ca trebuie sa ma eliberez. Nu incerc sa ma victimizez, dar de 3 ani, de când se întâmplă aceste lucruri, simt ca nu mai suport. Nu am spus nimănui aceste chestii niciodata dar ma presează foarte tare. Va rog sa nu radeti, eu sufăr foarte mult.
Totul a început acum 3 ani. Am aflat ca tata a inselat-o pe mama. Mama a ales să rămână cu el. Totusi, după acest incident am rămas marcată, visând câteva luni bune cum aflu. Acela a fost punctul de pornire. După au urmat câteva certuri, care s-au intensificat. Nu era seara fara cearta. Mereu ma rugam sa fie bine,dar pana la urma se sfarsea cu cearta. După asta,am devenit mai indiferenta. Am început să mă distanțez de ei,sa ma închid in bula mea. Timp de un an, ceturile nu m-au mai afectat. Ba chiar daca uneori si eu eram jignită, eram foarte sigura pe mine. Nu ma interesa parerea lor, a nimănui. Apoi, din 2018 cam de la început, au început adevăratele probleme. Am aflat ca tata o bate pe mama, pana o invineteste. Stiu ca in seara aia auzisem busituri, dar nu le-am băgat în seamă. Apoi am văzut cum o bătea. Când taicamiu m-a văzut, m-a înjurat și m-a băgat în camera mea. Stiu ca plansesem foarte mult si aproape făcusem atac de panică. Imi iubeam extrem de mult părinții, iar fericirea mea era când ei erau fericiți. Dar ei nu înțelegeau asta. Maicamea a inceput sa ma dea pe mine vinovată pentru ce se intampla. Am început să mă simt, deși n-am nici o vina. Apoi mi-a arătat vanataile si mi-a spus că în seara aia i-a spart buza. Eu am rămas socata si mi-a spus că asta se întâmplă de mai bine de 6 luni,aproape in fiecare seara. Eu nu stiam deoarece dormeam destul de des la bunica mea. Maica-mea început să mă jigneasca, sa imi jigneasca aspectul fizic, sa zică că si-ar fi dorit alt copil, ca nu sunt buna de nimic, etc. Chestiile astea au fost pe tot parcursul anului 2018 Si 2019. Am început sa cred. Încrederea mea se ducea pe apa sambetei. Intro seara n-am mai suportat si am facut ceea ce niciodata n-am crezut ca voi face : m-am tăiat. O singură dată am facut asta,am reusit sa ma controlez dupa. In acel moment ma simteam inutilă, ca ar fi fost mai bine daca n-as fi existat. O prietena a observat tăieturile si i-am spus că a fost doar un acces de furie,o scăpare,motivul fiind că nu îmi suportam înfățișarea. Nu i-am spus adevarul. Apoi,un alt eveniment m-a marcat. Venisem de la cumpărături, eu eram in camera mea,taica-miu a zis ca trebuie sa vorbeasca cu maicamea, care era cu mine in camera. A dus-o intr-o camera,am auzit ceva țipete și un sunet de palmă. Rămăsesem încremenită dar atunci am stiut ca nu o pot lasa asa,am intrat in camera si i-am zis sa o lase in pace cu frumosul,s-a întors spre mine si m-a bătut pe mine. Nu am crezut ca o sa faca asta. Ma scosese afara din casa,apoi m-a băgat înăuntru si continua sa dea. Maica-mea s-a băgat dar nu atat de rau. Adică a strigat sa ma lase si si-a pus o palmă in fata mea,dar atat. Bunica mea (din partea tatalui )a venit, i-a zis sa ma lase in pace,el a tipat la ea si a plecat. Stiu ca mi-a lasat un semn lângă coltul gurii,nu stiu exact cum mi l-a facut,pentru ca nu realizasem pe moment dar cand simtisem sânge mi-am dat seama. Inca am urma. Se comporta ft urat cu mine, mi-am pierdut încrederea în mine si in cei din jur. Înainte de aceste incidente imi doream o familie,acum nu mai pot sa imi doresc. Mi-e frica ca pot păți acelasi lucru. Spre ex,acum câteva zile mancam cu mama si bunica,a venit vorba despre ceva asemănător citit intr-o carte. Am vrut să ii spun ceva din cartea aia si s-a enervat,mi-a spus ca nu o las sa mănânc. Si am vrut sa ii spun bunicii mele si mama imi spunea sa tac. Am rugat-o sa ma lase sa spun,deoarece era doar o propoziție si s-a enervat încât a început sa dea in mine. M-A zgariat si mi-a facut urme,una sangerand. Bunica mea nu zicea nimic,ba chiar imi spunea sa tac,chiar daca nu mai spuneam nimic. M-a facut in toate felurile, i-a spus lui taica-miu care tot de mine s-a luat. Ba chiar am aflat ca i-a spus bunicii mele ca am facut-o in toate felurile, cand n-am spus nimic de ea. Mama vorbea urat si eu i-am luat bunicii mele apararea si a spus că eu am vorbit. Sincer acum si un sfat m-ar ajuta. Sunt demoralizata, nu inteleg cu ce gresesc. Am incercat sa fiu tăcută, nu a fost bine. Dacă rad sau incerc sa fac conversatie ma ignoră toti. Vreau sa precizez faptul că sunt minora, deci n-am cum sa plec. Va rog, un sfat ar fi de mare ajutor. Sunt eu de vina? Asa trebuie sa fie intr-o familie? Scuzati-mi greselile de scriere dar e un text destul de lung.Va multumesc celor care au avut răbdarea sa citească pana aici, si va rog orice cuvânt e de ajutor!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| InVisible99 a răspuns:

Draga mea, nu esti vinovata cu nimic, problema este intre ei doi si din pacate si tu tragi de pe urma greselilor lor(inselat, batai, injuraturi). Vorbele urate care iti sunt adresate, chiar legate si de fizic, apoi bataile si urletele mamei tale, sunt rabufniri ale unei persoane la fel de chinuite ca si tine, din pacate greseste ca se descarca pe tine, cand tot conflictul e intre ei doi, dar probabil nu constientizeaza acum si din cauza situatiei. Ce nu inteleg, bunicii de ce nu se baga in apararea ta? Niciunul nu este mai de incredere? Sa ai la cine sa mergi sa mai stai, sa te detensionezi de acea atmosfera toxica din casa ta? Ca recomandare ar fi sa discuti cu mama ta sa va consolidati relatia, dar cel mai bine e sa apelezi si la un psiholog, fiind minor, ai gratuite in policlinici sau chiar servicii de sistenta pentru violenta domestica. Mergi la o policlinica si intreaba de ce ai nevoie pentru o programare la psiholog (probabil si trimitere de la medicul de familie), iar acel psiholog e cel mai in masura sa te indrume intr-o anumita directie. Nu te rusina cu povestea ta, ca nu esti tu vinovata de violentele din familia ta, toate aceste lucruri sa te intareasca si sa devii mai puternica pe viitor(chiar indiferenta de care ziceai, a fost un scut care te-a "ajutat" pentru moment)

| Hiziii236yy explică (pentru InVisible99):

Multumesc pentru sfaturi?

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sfatul meu si dupa ce am citit nu imi pare rau ca ti-l spun este: NUMAI STA IN ACEA FAMILIE, sunt la protectia copilului si cere-te tu in plasament, mai bine stai la stat alaturi de alti copii decat cu acesti mizerabili.
Daca ai noroc vei putea ajunge departe si fara ajutorul lor, se pare ca ei in loc sa iti fie parinti iti sunt dusmani.
Numai trai printre dusmani, du-te si traieste printre straini care iti vor binele!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E dureros să citesc tot ceea ce ți se întâmplă.
Trebuie să ceri ajutor la toți cei ce sunt în jurul tău și te pot ajuta.
Dacă ești minoră, legal ești în grija părinților, dar asta în cazul că ei au grijă de tine și de viața ta. La nivelul de violență la care s-a ajuns, este nevoie ca cineva dinafara familiei să intervină, ca să te ajute să rezolvi situația în care te afli.
Mai întâi să nu judeci pe părinții sau bunica ta ca fiind oameni răi. Aceasta este foarte greu, dqr poți rezolva mental așa.
Când un om se comportă ca ei, este pentru că creierul lui funcționează prost, dar așa de prost încât nici măcar nu își dă seama că greșește. Ca să îți poți da seama, poate că știi puțin cum funcționează un PC. Un PC funcționează și poți face multe cu el. Dar dacă se instalează pe el un virus informatic, acesta funcționează prost, se strică.
Da trebuie să iei măsuri urgent, căci nivelul de violență la care s-a ajuns în familie este pericilos iar dacă se escaladează, viața ta sau a lor este în primejdie.
Astfel cea mai serioasă treabă este să te adresezi astfel.
Să mergi la primărie în localitatea ta și să cauți serviciul de asistență socială. Acolo este o persoană care se ocupă de protecția minorilor și să stai de vorbă cu ea.
Mai poți căuta circa de poliție care răspunde de cartierul unde locuiești. Dacă nu știi unde este aceasta, poți să întrebi pe un polițist de pe stradă care o să te îndrume. Acolo rogi să vorbești cu cineva despre problema ta. Aceia voe culege informații despre familia ta și vor lua măsuri.
Mai poți vorbi cu diriginta ta, să vezi ce spune ea, să te ajute.
Dar acestea trebuie să le faci neapărat.
Astfel îi ajuți pe părinții tăi să scape de virusul informatic de care suferă. Astfel scapi și dta de această situație periculoasă.

| Andreeush a răspuns:

Îmi pare rău pentru tine, tu nu ești vinovată cu nimic.
Părinții tăi sunt niște nemernici, nu au dreptul să îți vorbească în halul ăsta și să te bată.
Încearcă să vorbești cu vreo rudă apropiată sau să suni la protecția copilului.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| NGheorghe a răspuns:

Oooh, nașpa rău de tot. Nu se poate zice nimic atâta vreme cât nu se știu motivele (adevărate) pentru care se ceartă... normal ar fi trebuit să se despartă demult. Poate îți dă mai multe detalii bunica-ta.
Caută-ți treabă urgent (croșetează, împletește etc) orice îți place si mărește viteza.
Să continui să te tai este ca si cum ai accepta să ți se întâmple astea si ție (in viitoarele tale relații).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Maica mea început să mă jigneasca, sa imi jigneasca aspectul fizic, sa zică că si ar fi dorit alt copil, ca nu sunt buna de nimic, etc."
Si de ce-iti e milã ca o bate? O solutie este sa-i privesti TU ca pe niste copii pe ei, intelege si proves te pe e i fiind sunt problema si ei au niste "traume" care le imprastie asupra ta.
Vad ca nu abuzul fizic e cel care te afecteaza cel mai mult pe tine. Ci cel emotional.
"Asa trebuie sa fie intr o familie? " poate iti pare greu sa crezi dar asa este in familia ta, in loc sa-ti doresti sa fie altfel poti aprecia ce se intampla pentru ca Tii se intampla tie, ce ai citit "asemanator" intr-o carte?

| Hiziii236yy explică (pentru anonim_4396):

A,vorbeau mama cu bunica mea de ceva legat de război,iar eu tocmai citisem o carte despre al doilea război mondial, si, având legatura am vrut să zic o scurtă propoziție, o replică de a unui personaj, pentru ca mi s-a parut amuzantă. Mi e milă deoarece in ciuda tuturor celor întâmplate, în sufletul meu inca mai tin la ei.Totusi,plănuiesc ca la 18 ani sa plec la facultate, si eventual sa uit de familie.

| mihaicelsfant a răspuns:

Incearca sa iti termini scoala. tu nu esti vinovata de nimic incearca sa fi mai indiferenta stiu ca e greu. si ca te vor marca dar nu te da batuta. sau poti sa suni la protectia copilului
nu e asa usor. stiu.
cati ani ai?

| OrdanKarris a răspuns:

Am vesti proaste pentru tine si vin la pachet si cu un caz real al unei cunostinte ale mele. Ai tai parinti NU TE VOR, nu te-au vrut. Tot ce poti face este sa scapi cat mai repede din casa aia, sa-ti gasesti de lucru si sa stai altundeva.

Acum sa-ti prezint un caz real: o cunostinta care lucreaza in Italia de ceva ani s-a intors anul trecut in tara sa fie alaturi de maica-sa care trebuia operata in zona capului pe motiv ca avea lichid sub pelicula care acopera creierul. Cunostinta asta a mea mi-a spus ca de cand era mica taica-su o batea si o insela pe ma-sa la foc automat si acel lichid pe creier s-a format din cauza loviturilor repetate de-a lungul anilor. Acuma partea interesanta: cunostinta mea i-a propus lu maica-sa sa dea divort pentru ca nu mai are nici un motiv sa-l tina alaturi, la care ma-sa a inceput-o sa o faca nesimtita, curba ca ea nici in ruptul capului nu se gandeste sa-l paraseasca pe al ei barbat, ca el este lumina vietii ei. Asa si la tine, maica-ta il iubeste pe taica-tu tocmai pentru ca o bate de o usuca, pentru ca o inseala si mai degraba ar scapa de tine decat de el. Sunt femei cum ar fi mama ta care au fost nascute pentru a fi abuzate, batute si le place oricat de mult ar plange si ar zice ca nu e asa, le place astfel de tratament. Iar acum chiar ca va suna neplacut ce urmeaza sa zic dar trebuie sa stii: cel mai probabil pe tine te-au conceput nu din dragoste, ci cu un scop la momentul respectiv, cel mai probabil ca maica-ta sa-l tina aproape pe taica-tu. Taica-tu inca de la inceput probabil avea samanta de inselator si lu maica-ta i-a placut asta, i-a placut ca poate avea alte femei decat dansa si ce s-a gandit, hai sa faca un copil cu dansul sa-l mai potoleasca, sa-l faca sa fie doar langa dansa. Pe tine maica-ta nu te-a facut din dragoste, ci cu un scop definit.Da, suna neplacut, dar mai bine auzi adevarul dur decat sa-ti pui 1000 de intrebari de ce se intampla ce se intampla. Ei bine, acum stii. Tare banui ca atunci cand "te-a aparat" punand o palma peste fata ta a fost nu neaparat ca sa te apere de loviturile lui taica-tu, ci ca sa nu primesti tu ce trebuia sa primeasca ea. Intr-un fel, absurd cum suna, maica-ta te-a aparat tot dintr-un egoism, ca sa nu primesti tu atentia care o primea dansa de la taica-tu sub forma de lovituri fizice. Stiu, suna absurd, dar psihologic vorbind, cam asta se intampla. Daca stai si te gandesti, se potriveste cu realitatea. Maica-ta te-a aparat atunci ca sa nu primesti tu ce-i place ei sa primeasca, te-a aparat, tot din egoism, sa aiba doar ea parte de "atentie" din partea lu taica-tu. Din nou, suna absurd, dar daca stai si te gandesti, se potriveste.

Ai mare grija, avand astfel de parinti s-ar putea si tu sa atragi tot un barbat la fel ca taica-tu. Ai grija ce faci si ce alegi mai departe pentru ca exista sanse mare sa continui ciclul. Asta a fost exemplul care l-ai vazut acasa, s-ar putea sa faci si tu la fel. Succes.

| Vreausapot a răspuns:

Fara suparare dar protectia copilului/divortul/ordinul de restrictie/112 sunt cele mai bune solutii in momentul de fata. Pentru tine tatal tau ar trebui sa fie mort in ochii tai. Mai intai sa o insele pe mama ta iar apoi ea il iarta si sfarseste prin a fi batuta zilnic de el.

| hamate a răspuns:

Suna la telefonul copilului 116 111, aia te vor ajuta

| Hiziii236yy explică:

Multumesc tuturor pentru răspunsuri,m au ajutat foarte mult. M am gândit, si cel mai bine cred ca e sa ignor toate lucrurile acestea, si in viitor, daca voi avea si eu o familie, sa nu ma comport asa. Va multumesc mult!?