Întrebare recomandată | Roxainee a întrebat:

Stie cineva ce " beneficii " as avea ca mama singura si fara venit?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La primărie la servivciul de asistență socială, acolo depui cerere de ajutor. Ei fac anchetă socială, se conving că nu trișezi și te pun pe lista lor de ajutor sau îți oferă o masă caldă pe zi de la cantina de ajutor social a primăriei. ție și membrilor familiei. În orașele mai mari, și nu numai, sunt ONG-uri care oferă o masă caldă, iar unele chiar ajutoare bănești în cazuri ca al tău. În Cluj te pot ajuta cu
mai mult.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mama singură și fără venit poate beneficia de ajutor social.
Dta în orice condiții, beneficiezi de alocația pentru copii. Dacă tatăl există, beneficiezi de pensie alimentară din partea lui.

| Roxainee explică (pentru sadrian46):

Am înțeles că aș putea beneficia, oricum o să mă interesez pe unde trebuie, mulțumesc mult!

| Roxainee explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc frumos, din păcate sunt din Bacău! Dar o să mă descurc eu. multumesc mult!?

| sadrian46 a răspuns (pentru Roxainee):

La primărie la servivciul de asistență socială, acolo depui cerere de ajutor. Ei fac anchetă socială, se conving că nu trișezi și te pun pe lista lor de ajutor sau îți oferă o masă caldă pe zi de la cantina de ajutor social a primăriei. ție și membrilor familiei. În orașele mai mari, și nu numai, sunt ONG-uri care oferă o masă caldă, iar unele chiar ajutoare bănești în cazuri ca al tău. În Cluj te pot ajuta cu
mai mult.

| SilentRain a răspuns:

Nu prea ai benefici, cel mai bine este sa mergi la munca
Nu poți sa trăiești din ajutorul social

| minrest a răspuns:

Bine puse ghilimelele! Ca mama singura si fara venit, nu ai decat dezavantaje, nicidecum beneficii, motiv pentru care toata lumea se fereste ca de dracu' sa ajunga in situatia asta. Iar ce totusi poti primi-mai nimic-a raspuns user-ul sadrian46. Cauta sa lucrezi, cum spune si SilentRain.

| Roxainee explică (pentru minrest):

Ideea e că eu încă nu am născut, sunt însărcinată în 6 luni, de angajat acum nu mai pot, dar o să mă angajez după ce nasc. din păcate, am ajuns într-o situație critică și încerc să mă gândesc la toate posibilitățile, nu o să trăiesc din ajutor social, copilul meu merită tot ce e mai bun, dar era bun și un ajutor în plus dacă se putea...

| Roxainee explică (pentru minrest):

Asta-mi este situația, nu am vrut să ajung aici, dar s-antamplat. singurul avantaj și cel mai bun, este copilul, ea sa fie sănătoasa ca eu o să fac tot posibilul să nu duca lipsuri! Multumesc mult

| minrest a răspuns (pentru Roxainee):

Iti urez cel mai mare succes posibil, multa sanatate copilului si tie. Oricum, ce intamplare poate fi asta? Daca faceai sex cu dubla protectie, prezervativ si anticonceptionale, nu ramaneai gravida. Iti urez sa ajungeti, tu si copilul, cat mai bine posibil.

Răspuns utilizator avertizat