| LaylaYvette a întrebat:

Bună! Sunt aici ca sa cer ajutorul. Am nevoie de sprijin pentru a putea incepe o viata normala. Am 19 ani, provin dintr-o familie dezbinata, alcoolica si abuziva si am nevoie de putin suport ca sa imi pot gasi un job. Mama si tatal meu vitreg mi-au dat termen limita si pana dimineata trebuie sa plec, doar ca nu am unde sa ma duc...

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pacat ca ai astfel de parinti nenorociti care nu se gandesc la tine, la voi copii in general, uite asa poti ajunge pe mana traficantilor de carne vie, a proxenetilor, date afara pe usa chiar de catre parinti.
Nu ai nicio ruda in orasul/satul tau, sun-o pe aceea plange in genunchi si spune-i sa te lase cateva zile la ea, apoi cauta-ti intre timp un job si poate da Dzeu sa si gasesti, daca acea ruda sau cunostinta serioasa te lasa la ea 1 luna de zile te-ai putea pune pe picioare lucrand si poate inchiriind ceva, dar e greu si pentru 2 persoane ce am zis dapai pentru o persoana si de 19 ani,nu vreau sa stiu ce este in sufletul tau.
Daca esti totusi data afara cauta un adapost, sigur sunt adaposturi pentru persoane date afara,maltratate cum sunt sotiile batute si stiu ca sunt in orase adaposturi unde sunt tinute,poti cauta si in orasul tau,mergi si discuti acolo, sigur cineva te va adaposti macar cateva zile pana se mai limpezesc apele.
Ai zis ca iti iei ramas bun, nu! Nu vrem sa te sinucizi sau sa faci un gest necurat, nu este o solutie, azi poti fi jos dar peste un timp te poti ridica, nici nu stii cand vei gasi o persoana care te va ajuta sa treci peste problemele de acum si vei avea un viitor stralucit alaturi de acel sot, o familie, copii etc si vei uita de jegosii betivi si infami de parinti ai tai!

| Freya1 a răspuns:

Cauta un prieten sau o ruda ce sa sa te adăpostească până faci macar bani de o chirie, sau o gazdă unde sa mergi ca si coleg altfel nu prea stiu cum poti sa rezolvi.

| LaylaYvette explică (pentru Freya1):

Locuiesc intr-o zona rurala si nu exista oferte de munca aici. Legat de colegi, am terminat liceul anul trecut, iar toti prietenii mei au plecat la facultate; nu mai am pe nimeni aici.

| Freya1 a răspuns (pentru LaylaYvette):

Sti ca nu este obligatoriu sa rămâi in zona aia, poti sa iti cauti si la oras.Cautati bunici, mătușile, verișorii etc macar sa ai unde sa stai cat de cat până te pui pe picioare ca nu poti sa te increzi asa in orce străin.
Gândește-te si la siguranta ta ca cine sti la cine nimerești.

| anonimg a răspuns:

Contactează www.adra.ro
Te vor ajuta cu cazare, hrană și absolut tot ce ai nevoie. Chiar și cu un job.

| Celcestietot a răspuns:

Buna! Imi pare rau pentru situatia in care te afli, vad intrebarea tarziu, dar ma gandesc ca te-ar putea ajuta un preot sau o manastire cu adapostul. Multa bafta in continuare big grinwinking!

| NLS a răspuns:

E o situatie critica, insa colegul nu zice prea rau. Nu ai rude sau prietene, foste colege la care sa poti sta o perioada, macar 2 saptamani, o luna?
Eu cel putin asta as incerca.
Locuiesti intr-un oras sau in mediul rural?
In unele orase mai mari ai putea incerca sa iei legatura cu un centru de copii cu nevoi speciale (autism, etc), sa poti lucra la ei, sau macar sa faci voluntariat si sa iti ofere cazare.

O alta varianta ar fi sa ceri ajutor asociatiilor de profil, care sper ca mai functioneaza.

https://violentaimpotrivafemeilor.ro/......n-familie/

Daca nu, scrie-mi pe privat si incerc sa gasesc o solutie.
Sper sa-ti fie bine straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi pare atât de rău ca treci prin asemenea momente. Cel mai bine ar fi sa mergi la un prieten
/prietena pentru o perioada. Sau la bunici rude. Pana îți găsești ceva de munca. Apoi stai in gazda.

| timidu89 a răspuns:

Buna seara! Eu nu te pot ajuta cu loc din pacate. Te-as putea auta in schimb cu bani. Putem vorbi privat?