| DenisTarb a întrebat:

Buna! Sunt Denis si am 12 ani. Parintii mei ma calca pe nervi de o vreme! Nu stiu unde sa ma duc sau ce sa fac. Orice raspuns conteaza.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu i ti este rusine sa vorbesti asa de parintii tai? Ai datoria obligatia sa i asculti indiferent ca te calca pe nervi, si tu îi calci pe ei tot pe nervi, deci suporta i, la 12 ani nu ai dreptul sa faci nimic, esti un minor in grija părintilor tai, multumeste le ca au grijă de tine sa nu ajungi un golan, învață la scoală sa ai un viitor, nu ai unde sa te duci, stai acolo cu parintii tai si vezi ti de treaba ta cu scoala.

| Fatamuntilor a răspuns:

Denis,ce anume te deranjeaza la parintii tai?
nu te lasa pe telefon cat ai vrea tu? un
sau te trimit la culcare desi,ai vrea sa mai stai?
ai vrea sa iesi cu prietenii pe afara si ei nu te lasa?
Sa stii ca orice problema are si o rezolvare!
Cauta un moment potrivit,poate cand sunteti la masa,stiu,ca nu asa pottrivit, dar cel putin acolo (cred) ca nu stati cu ochii pe telefoane.
Sau fara... priviti ochi in ochi si le spui ce te deranjenza la ei, iar parintii, probabil iti va spune ce asteptari are de la tine.
Cu putin efort, cu comucare si cu un compromis din partea ambelor parti lucrurile se pot schimba!

| DenisTarb explică (pentru Fatamuntilor):

Chiar daca am 12 ani nu inseamna ca stau 24/7 pe telefon. Imi e frica sa le spun!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru DenisTarb):

Parintii tai NU vor sti ce te derajeaza la daca nu le spui.
Cineva trebuie sa faca primul pas!
DESI nu recomand te sfatuesc sa le scrii o mica scrisoare in care sale spui ce nu indraznesti, E UN PRIM PAS catre o comunicare parinte-copil!

| johnnny123 a răspuns:

Cu ce te calca pe nervi? Ca-ti dau de mancare? Ca-ti cumapara haine? Ca se ingrijesc sa ai o educatie? Ca-ti pun un acoperis deasupra capului?

Daca te calca pe nervi lucrurile astea, imagineaza-ti cum ar fi fara ele.

| cristimihailov a răspuns:

Refugiaza-te in invatat.
Invata si fa-le in ciuda cat de bun esti.

| Zuzu1991 a răspuns:

Iesi cu, capul pe geam si urlii cat te tin bojocii:
I am mad as hell, and I CAN'T TAKE IT ANYMORE
am auzit ca ajuta big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate si tu îi calci pe nervi pe ei, ce crezi?

| florinake02 a răspuns:

Prieten mic, la varsta ta imi faceam griji ca nu am prins nu stiu ce desene ca am stat prea mult pe afara, sau ca am facut pana la bicicleta. daca parintii tai nu te bat si nu te injura si iti dau de mancare atunci nu-ti mai fa "nervi", pune mana si invata, ai un bac de dat peste 6 ani.