| abcd91 a întrebat:

Sunt fata, am 25 de ani si as avea nevoie de un sfat.De la varsta de 3 ani locuiesc cu bunicii. Din pacate sunt acel gen de persoane cu o gandire comunista, si ma tin din scurt.In mod special bunica mea. Daca vreau sa merg undeva, ma terorizeaza cu telefoane, daca nu raspund isi face scenarii negative, ii suna pe ai mei si le spune ca eu cine stie unde ma duc, cu cine, chiar daca ii spun. Face in asa fel incat sa para ca fac un lucru rau si ii sperie si pe ei. De mica am fost batuta, trasa de par, lovita peste spate, ba arunca cu tot ce avea in mana in acel moment dupa mine. in clasa a 8-a am ramas la scoala dupa terminarea programului la un spectacol, cu o colega. dupa ce s-a terminat ii vad ca vin, si ma iau la bataie de fata cu toti copii, ca am stat peste program ca trebuia sa merg acasa. S-au luat si de colega ca din cauza ei am ramas, dar eu o chemasem cu mine. Existau zile in care bunicul se imbata, si iesea scandal, ridica cutitul asupra bunicii si mereu ma bagam intre ei. Tremuram foarte tare, abia puteam sa beau o cana cu apa, incepeam sa ma balbai, eram un dezastru. S-a intamplat asta de cateva ori pana am avut 17 ani, de atunci s-a mai potolit. Toate astea m-au marcat, acum nu mai suport sa vad oameni beti. Acum ma deranjeaza ca nu pot face ce imi doresc. Nu pot iesi seara din casa, ca toti tinerii, ma uit la fetele de 15-16 ani cum ies seara, stau pana noaptea tarziu si nu sunt tinute din scurt, iar eu la cei 25 de ani ai mei, stau singura cuc, in casa, fara sa am prieteni cu care sa ies, care sa ma sustina, cu care sa ma distrez. Viata mea sociala este egala cu zero. Primul prieten l-am avut la 19 ani, cateva intalniri apoi s-a terminat, urmatoarele relatii tot asa au fost, maxim 4 luni au durat, ne intalneam o data pe saptamana, sambata sau duminica. in timpul saptamanii vezi doamne eram obosita de la munca, cum as putea sa mai si ies sa ma intalnesc cu un baiat (asta e gandirea bunicii), plus ca la ora 17 era deja noapte pentru ea.Cum sa ies noaptea la 17? Si uite asa am ramas mereu singura, parasita fara sa am parte de o relatie normala. Dupa mintea bunicii baietii doar se foloseau de mine. cum as putea o relatie inchegata cand ne vedeam asa rar si stateam doar cateva ore impreuna? Bunica nu intelegea acest lucru. De 3 luni am cunoscut un baiat. Linistit, calm, mai timid de fel, la fel ca mine. din pacate tot asa rar ne vedem, dar nu mi-a reprosat acest lucru, pare sa aiba rabdare, ma tem doar cateodata sa nu se sature si el si sa plece. imi doresc sa imi petrec mai mult timp cu el, ma cheama la zilele orasului de exemplu, dar cum sa ma duc, cand eu abia pot iesi din casa... daramite seara si sa mai stau si pana tarziu la 1-2 noaptea? sau sa raman peste noapte la el. daca ar auzi bunica-mea m-ar face in toate felurile, si ca fetele cuminti ca mine nu raman peste noapte la baieti, sa mai si raman gravida si tot felul.m-as muta in chirie dar e scumpa si la salariul meu nu cred ca m-as descurca. ma doare ca am o varsta si nu reusesc odata sa ma desprind de familie, ma trateaza toti ca pe un copil, nu ma asculta, nu ma inteleg... odata i-am zis bunicii ca poate ma mut cu el (am vrut sa vad ce zice) dar a strambat din nas. ca prima data trebuie sa ma marit apoi sa ma mut sau sa stau peste noapte cu el. iar daca fac asta ma tem sa nu ma dea afara din casa, ca o cred in stare. sincer nu mai stiu ce sa fac, cum sa ies din situatia asta, sa pot avea si eu o viata normala, sa nu mai fiu tinuta din scurt.sa nu mai stau sa plang noptile, pana adorm.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pune craca la munca cerele bani la ai tai care se afla in strainatate banuiesc apuca mana de camion si strabate drumuri ca sa iti poti cumpara o locuinta si sa ai un viitor

| Violleta2022 a răspuns:

Solutia este simpla: te muti singura! Iti inchiriezi o garsoniera si te muti de una singura, in felul asta, inveti sa te gospodaresti, sa ai grija de tine, sa te suporti si mai ales sa faci ce vrei.
La 25 de ani este destul de maresa-ti iei viata in maini!
Din pacate, bunicii si parintii te au in grija cat esti mica si locuim in casa lor, trebuie sa te supui regulilor lor. Totul este perfect pana aici!
ca sa faci ce vrei, cum vrei si mai ales cu cine vrei, trebuie sa te muti la casa ta, singura-singurica! Asta este singura solutie si cea mai potrivita!
Binenteles ca te poti muta si cu prietenul tau, ca doar nu ami esti copila si poti sa ai grija de tine, voi.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Iubito, tu asti singura care te poti ajuta. Trebuie sa faci orice efort ca sa scapi de acolo. Nu e vorba de comunism, e vorba ca tu traiesti cu oamenii pesterilor.

| OoBunnyoO a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa ii explici chestia asta prietenului tau si poate reusiti sa va intelegeti sa va mutati impreuna. Daca reusiti sa va mutati impreuna, chiria ar fi mai ieftina si nu ar trebui sa mai raspunzi in fata bunicilor. Ei nu ar mai avea nimic de spus si tu nu ar mai trebui sa raspunzi in fata lor. Si daca nu te mariti inainte sa te muti cu el? Chiar daca ei nu ar fi de acord, pleaca. In ritmul asta nu vei fi niciodata fericita. Daca sunteti de acord sa va mutati impreuna, le poti explica bunicilor ca in ritmul asta nu vei avea nicio relatie serioasa si nu vei putea sa te mariti asa cum vor ei, ca nu te cere nimeni in casatorie in situatia in care va vedeti o data pe saptamana. In ritmul asta pe care ti-l cer de la tine, nu vei reusi niciodata sa ai o relatie, daramite sa te mariti. Daca ei nu inteleg chestia asta, pleaca.

O alta solutie ar fi sa te muti in chirie, intr-un apartament cu doua camera si avand o colega de apartament. Cred ca gasesti pe internet anunturi cu persoane care cauta colegi/colege si cunosc multe persoane, mai ales in perioada studentiei care au impartit apartamentul.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu ai putea cumva sa ii ignori? Si prietenul tau stie ca de fapt esti o cenusareasa moderna? Iar daca nu-i poti ignora pentru ceva timp ce o sa mai locuiesti cu ei, atunci trebuie sa scapi de acolo ca sa nu dai in depresie.

| UnBroken2016 a răspuns:

SIngura solutie e sa pleci si sa locuiesti singura. Dar ai zis ca nu prea poti asta. Vad ca de parinti nu zici nimic, nu mai sunt in viata? Nu inteleg de ce nu stai cu ei.

| MrLucas a răspuns:

Ai 25 de ani, esti in floarea varstei, nu mai depinzi de altii.Gaseste-ti un job, inchiriaza-ti ceva si voila, libertatea si independenta iti apartin!

| Lands0fMancunia a răspuns:

Esti intr-o situatie destul de grea. Daca tot ceea ce spui este adevarat, atunci singura solutie este sa te muti. Nu ai vreo prietena buna care sta in chirie sa te muti cu ea? Parintii ce parere au? Sunt tot asa ca bunicii tai? Vorbeste cu ei... sau vorbeste cu prietenul tau, poate va mutati impreuna.