| AdrianaPop a întrebat:

Sunt impreuna cu iubitul meu de 2 ani de zile (eu 19, el 22). De un an e plecat cu munca in alt judet, la aproximativ 300 de km distanta. Ne vedem cam o data la o luna/doua deoarece nu ii permite locul de munca sa vina mai des. In ultima vreme am avut probleme si diferite discutii. Mi-ar placea sa merg la el peste weekend. Cum sa le propun alor mei? Am o relatie cam proasta cu parintii mei. Tata nu m-ar lasa...Eu zic ca ar ajuta daca as merge la el, mai ales ca ne vedem asa rar. Oare cum sa fac? Multumesc!

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Încearcă, aveți totuși 2 ani împreună

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 19 ani probabil e suficient sa ii informezi de ceea ce vrei sa faci, nu sa le ceri și voie

| Goete a răspuns (pentru suntserios):

In cazul in care deja "sta pe propriile picioare", da. Dar nu in cazul in care spune "Tata, iau bani din portofelul tau si plec"

| AdrianaPop explică (pentru suntserios):

Nu pot face asta. Stau cu ei, sunt in ultimul an la liceu. Ei imi dau bani pentru orice am nevoie. Nu vreau sa plec fara acordul lor, i-as dezamagi. As vrea sa ii conving sa ma lase, dar nu prea stiu cum...

| Freya1 a răspuns:

Iti inteleg situația pentru ca si eu cu iubitul meu suntem la fel doar ca la 100 km si ne întâlnim săptămânal, la două săptămâni sau la luna se mai întâmplă si asa.
Faza e că poti sa alegi sa ii minți pe ai tai sau sa le spui adevarul, eu o perioada i-am mintit si am trăit numa cu stres asa ca varianta este sa discuți cu ei deschis despre situație în sine ca sa ai liniște și vor intelege si aprecia ca esti sinceră.

| sofisis a răspuns:

Dar ai tai de ce nu te lasa? Ce au impotriva?

| AdrianaPop explică (pentru sofisis):

Nu au un motiv anume sau cel putin nu mi-l spun mie. Mereu mi-au interzis anumite lucruri care pentru alti parinti nu sunt mare chestie. E adevarat ca inca sunt pe banii lor, acum termin liceul. Cum spuneam, nu am o relatie prea buna cu ei. Nici cu mama nu am vorbit despre relatiile sexuale, probabil asta e...

| Panamax a răspuns:

Dragostea la distanta functioneaza in anumite conditii.Prima ar fi ca lungimea sa fie mai mare decat distanta.

| IoanWild a răspuns:

In perspectiva mea parintii tai ar trebui sa fie pe primul loc. Sfaturile lor sunt extrem de pretioase. Si orice ar fi tot la ei te intorci. Pana la urma la varsta pe care o ai trebuie sa-ti faci un viitor. De asta gandeste-te cum te vezi cu iubitul tau peste 5 sau 10 ani. El lucreaza si tu il acompaniezi sau cum? Ar fi mai bine sa
te axezi pe dezvoltarea proprie. Ca certuri apar si la case mai mari. Iar in final ramai fara sustinere. Eu personal nu sunt cel mai bun exemplu dar incerc sa merg pe calea cea buna. Prima data sa fii pentru tine iar pentru altcineva, ramane de vazut daca chiar merita.

| suntserios a răspuns (pentru IoanWild):

Pleca fata 1 zi îl alt oraș sa se vadă cu el și tu ii pui dileme filosofice despre dezvoltare personala si viziuni ale viitorului.