| Spasov_Silvia_1989 a întrebat:

Sunt in casatorie de 4 ani avem 2 copi baiat de 3 anijumate si fetita de 2 ani. Sotul meu este cu 4 ani mai mic ca mine eu am 28, din motivul ca sotul a lukrat peste hotare nu am lokuit aproape 2 ani impreuna, ne vedeam rar. Ne am casatorit din dragoste si desigur eram fericiti. Acum de jumatate de an ne am mutat in Germania toti. Doar ca logic totul e altfel in familie in relatie si pu mine totul in jur. Eu nu comunik aproape cu nimeni fiindca nu cunosc limba si nici cunoscuti nu am. Lokuim intr-un hotel unde si lukrez cateva ore pe zi, dar eu ma simt a nimanui nu ma mai bucura nimic. Cu sotul ne certam des cu situatii oribile vorbe urite asta afecteaza si relatiile cu copii fiindca ca sunt nervoasa mai mereu, copii sunt extrem de energici si au devenit si ei agresivi in ultima vreme. Inteleg perfect de ce dar mi am pierdut controlul deja nu mi iese nimic, nu ma simt nici sotie sau mama buna. Am impresia ca nu-s buna de nimic. Inainte traiam cu ideea ca Dumnezeu ne aduce pe fiecare pu un scop in viata asta dar eu asa si n am inteles pu ces. Sa nu ma intelegeti gresit eu imi iubesc copii si ma starui dar dupa rezultate imi dau seama ca nu fac bine nimic, eu imi doresc alta viata adica sa ma simt fericita sa ma simt respectata, dorita si ca pot fi de folos, daca sincer suna cam ca o persoana ce nu poate aprecia cu adevarat ce are, si inteleg asta. Uneori mi-e frica Dumnezeu ma va pedepsi de aceste ginduri dar mii groaza sa ma gindesc ca s ar intampla ceva rau asta nu mi as putea ierta, imi bintuie gandul ca nu s inteleapta fiindca se spune ca in familie toata atmosfera e facuta de femeie iar acest gind ma omoara si mai tare, am nevoie de un sfat sau de un imbold, m-am pierdut cu tot si de frica ca sa fiu nefericita si mai ales asta sa simta copii mei mii frica. Imi cer scuze daca e prea mult explicat dar asta imi vine acum in gind, probabil ca nu mi ajunge atentie ca sa- mi pot adauga din energie dar ce sa fac in acest mediu de viata de unde s-o iau. De parca strig si nimieni nu aude si am vorbit cu sotul de nenumarate ori dar in rezultat cu fiecare data parca nu mi mai da atentia... sunt complet comfuza si atacata de 1000 de ginduri...

Răspuns Câştigător
| ShamelessQboy a răspuns:

Cred ca mediu acela de viață și ignoranța soțului te afectează!
Un job nu poti sa-ti iei ai copii mici, te simți ca intr-o închisoare, si nevoie de prieteni, de comunicare!

| Spasov_Silvia_1989 explică (pentru ShamelessQboy):

Bine dar prin ce intermediu sa comunik? Mersi

| ShamelessQboy a răspuns (pentru Spasov_Silvia_1989):

Cred ca trebuie ca începi prin ati gasit, ati face ceva prietenei /prieteni prin împrejurimi! Eventual romani până mai înveți limba germană?

| ShamelessQboy a răspuns (pentru Spasov_Silvia_1989):

Mai intai pe internet, Facebook, cauti comunitatea de români din apropiere.

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

La VHS (volksschule) poți lua și copiii cu tine sau cat timp ei sunt la grădiniță sa mergi la cursurile de integrare a învățării limbii germane. Interesează-te in orașul tău unde sunt sau o localitate apropiată in caz că locuiești la sat. Dacă înveți limba te vei descurca mult mai bine și îți poți găsi un loc de muncă mai bine plătit că să-ți permite și o locuință. Dacă stai după soțul tău să facă anumite lucruri și cum el crede că având copiii nu tu poți face prea multe într-o țară străină, se va înșela. Dacă el nu are răbdare să poartă normal o discuție fără că el sa ridice tonul, este bine să-ți iei viața în propriile mâini și să pornești un drum singură, asta până când va realiza (dacă i se va lumina calea lui) că ceea ce credea nu ai fi putut singură sa faci.
Comunică și cu mămicile de pe grupurile de pe Facebook din Germania îți vor da sfaturi, poate și o mână de ajutor și de ce nu să îți faci câteva prietene.
Este greu, dar cu ambiție și voință le poți face.
Succes!

| relian a răspuns:

Esti din Basarabia? Unde ai stat inainte in Moldova cumva? Sotu tau este moldovean sau rus? Intreb ca daca barbatuta e rus sau moldovean e clara, nu stiu de ce va tot maritatai cu rusi sau barbati moldoveni laughing pe astia niciodata nu i-am inteles, nu stiu voi cum de va puteti intelege cu ei laughing

| Freya1 a răspuns:

Gresala tipica...
Stai departe de sot sotie si apoi nu stiu de ce nu va intelegeti si cunoasteti e clar ca unuia ia cam trecut de celalalt.Ai zis ca ti-a pus Dumnezeu mana in cap ca ti-a facut copii si ca a plecat si la munca sa iti dea bani dar la fericire te-ai gandit adica la familia aia unita care sunt fericiti la orce mic gest si ban putin castigat doar sa se bucure impreuna? Nu crezi ca era mai ok sa stati voi frumos in acelasi loc fara distanta aia de doi ani sa vedeti cum va merge si apoi sa faceti copii si sa plecati impreunadin?
In fine fapta consumata el sa obisnuit singur si nu poate sa te inteleaga cand tu ii spui ca e greu iar tu ai schimbat locul, oameni ai trecut brusc de la tara ta cu vecina cu te intalnesti la paine la niste straini care nici macar limba nu o cunosc unde nu poti sa mergi nicaieri nu poti sa iti integrezi copii si cu un sot plecat in treaba lui care nu stie decat sa strige cand ii explici ca nu te simti bine

| danay72 a răspuns:

E normal sa existe neînțelegeri,din cauza ca ati fost mult timp departe unul de altul și fiecare a facut cum a crezut ca e mai bine. Poate ar trebui să petreci mai mult timp cu soțul, fără copii sa va regăsit. De exemplu, ati putea ieși împreună în oraș. Apoi, ati putea discuta ce simțiți fiecare, dar nu acuzandu-l pe celălalt.Nu e ușor dar se poate castiga și puteți fii din nou fericiți. Faptul că vad ca esti o persoana credincioasă, aceasta te va ajuta și mai mult. De exemplu, unele articole despre căsnicie poti gasi pe jw.org. Vei reusi, nu te da bătută. Mult succes!

| leapșa a răspuns:

Muta-te inapoi in Romania.
Daca veti ramane in Germania, mai mult ca sigur se anunta un divort.
Sau... Lasa copiii in Romania si stai doar cu sotul in Germania.