| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si acum vreo 2 saptamâni am dat teza la geografie. Dirigintele ( profesor de geografie ) ne-a zis sa învățam bine. Eu am învățat dar din păcate nu cu atlasul in fata. Am văzut ca la ora de dirigenție a corectat cateva teze printre care si teza mea ( mi se pare ca am luat 7 ) Imi e frica sa le spun parinților mei ca am luat 7 la geografie ( mai ales tatălui meu ) pentru ca ma vor pedepsi ( ei vor doar note de 9 si 10 si nu e prima data cand ma pedepsesc pentru ca iau 7 sau alta nota ) Tata deja imi spune ca dupa ce ca nu fac nimic in casa ( deși nu e adevărat ) nici nu învăț. Acum 2-3 zile mi-a repetat acest lucru dar ce ma doare cel m-ai rău este faptul ca a întors-o si pe mama împotriva mea si deja a început sa imi spună si ea acest lucru. Zilele trecute cum am scris si mai sus mi-a repetat acest lucru iar dupa cateva minute mama mi-a spus si ea la fel ( fara sa fac ceva ce i-ar fi putut supăra pe moment ), m-am dus in camera, am început sa plâng dar m-am mai calmat pentru ca aveam căștile la care ascultam muzica. Ce sfaturi imi dați. Cum sa le spun pentru ca imi e frica si știu deja pedeapsa pe care o voi suporta ( fara televizor, tableta, telefon, calculator )? Imi puteți da niște sfaturi? Mulțumesc va dau funda! P.S. Nu știam dacă sa pun întrebarea la aceasta categorie sau la educație.

10 răspunsuri:
| emilitalia a răspuns:

Draga Andreea. Tu faci foarte bine pentru ca ne destainui si noua ceea ce se intampla cu tine. Asta, deparece te mai usurezi putin (ca sa spun asa) psihic. In legatura cu faptul ca nu ai luat decat 7 asta nu ar trebui sa fie o fapta de incriminat. O spun deoarece si eu am fost la un liceu de conta inalta am luat si 6 si 7. Nu o spun pentru a te incuraja dar mediile in general se ridica (cu foarte mare greutate din pacate) iar acest lucru nu ar trebui sa deranjeze atat de mult. Zile proaste are tot omul. In legatura cu conduita familiei tale nu am ce sa obiectez deoarece fiecare familie are statutul ei ca sa zic asa, dar...asta nu inseamna sa fortezi un copil peste limita lui de asimilare. Sper sa ai o foarte buna intelegere cu ai tai in continuare mai ales ca sosesc sarbatorile si curaj in ale spune despre nota. Pot sa ia mai mult decat de obicei? Bafta si poti sa ne mai tii la curent.

| Andreea555012 a răspuns (pentru emilitalia):

Mersi

| emilitalia a răspuns (pentru Andreea555012):

Nu ai pentru ce Andreea. Oricand poti sa ne mai intrebi ceea ce vrei. Este optiunea ta.

| NumaiIdioti a răspuns:

Pedeapsa pe care tu o banuiesti ca o vei primi e una blanda. Sa fi vazut ce pedepse primeam eu. Asa ca nu te mai plange si pune mana pe carte, ca asta e singurul lucru de facut la varsta ta

| Andreea555012 a răspuns (pentru NumaiIdioti):

Adică vrei sa spui ca un copil trebuie ținut doar cu cărțile si caietele in fata. Fara pauza, fara ieșiri cu prietenii, etc eu cam asta înțeleg de aici.

| RemusSePoate a răspuns:

Spune-i adevarul iar daca-ti mai zice ceva zii ca-i urasti, mai bine nu erai fata lor sau mai bine 7 decat(un nume care a luat o nota mai rea) Mult noroc

| Andreea555012 a răspuns (pentru RemusSePoate):

Ei spun ca nu-i interesează ce note au luat alții

| RemusSePoate a răspuns (pentru Andreea555012):

Atunci spune-i ca ti-ai dat interesul cat ai putut.

| Andreea555012 a răspuns (pentru RemusSePoate):

Nu merge treaba asta la părinții mei. sad

| anonim_4396 explică (pentru RemusSePoate):

Mai bine nu mai raspunde la categoria Familie si relatii.E mai bine pentru toata lumea.