| soledad_4007 a întrebat:

.sunt in Italia si sotul in Romania si vrea sa aduca copii in it in vacanta si nu stiu unde sa merg si ce trebuie sa fac..procura,ceva..trebuie sa merg la ambasada romaniei sau pot sa fac si la un notar? urgent..multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa mergi la o reprezentanta a Romaniei din Italia(Ambasada ori Consulat) si sa dai o declaratie pe proprie raspundere, ce va fi autentificata, ca esti de acord cu calatoria copiilor in Italia si indici ca insotitor major pe sotul tau. Declaratia se poate face si la notar dar apoi va trebui tradusa in romana si legalizata semnatura traducatorului, este pierdere de vreme si bani. Numai bine!

1 răspuns:
| robert35 a răspuns:

Tot ce ati trebuie este sa dati o declaratie pe propria raspundere pnt copii daca sunt minori ati veti trece pe pasaport asta este tot