| MariadanielaN a întrebat:

Sunt insarcinata in 7 luni. Vreau sa dau copilul spre adoptie dupa nastere.Ma ajuta cineva cu ceva nume de asociatii care se ocupa cu asa ceva? Multumesc!

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Creste-l, ca e al tau.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Adreseaza-te Directiei pentru Protectia Copilului. Are o sectie (un birou) pe langa fiecare primarie. Uite si o asociatie: http://bit.ly/2KZ5jwb Nu stiu daca te vor ajuta ei!

| Freya1 a răspuns:

Mergi la protectia copilului.Nu iti da aiurea copilul pe nu stiu unde sa pateasca ceva sau sa il vada si sa ai probleme.
Daca stiai ca nu esti capabila sa il cresti nu trebuia sa il faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ți-am lăsat mesaj în privat.

| Mirris a răspuns:

Nu exista "nu il pot creste", poate "nu vreau sau nu imi asum responsabilitatea fata de copil". Daca pentru tine se gaseste o bucatica cat de mica de mancare, se gaseste si pentru el.Eu am 5 copii si la inceput nu am avut nici dupa ce bea apa, insa nu m-am gandit sa dau copii altcuiva.Incerc sa te inteleg, insa nu reusesc. Poate ca imi sunt prea dragi copii si ii iubesc prea mult.Nu stiu. Oricum ai proceda, sper sa faci alegerea pe care o consideri tu corecta si sa nu ai regrete mai tarziu.Sanatate.

| Monyyyyy a răspuns:

Salut eu sunt un copil adoptat si parintii mei au fost alcoolisti cred si crede-ma o sa il doara pe copil faptul ca nu te-a cunoscut si se va intreba mereu de ce l-ai parasit cum fac eu.In fiecare zi aproape ma gandesc si ma intreb cum a putut sa isi paraseasca copilul care la tinut 9 luni in pantece mai bine ma omorea ma gandeam daca am fost asa o poama acra decat sa sufar ani intregi de batjocori si sentimente care nu pot fi inlaturate. Uite nu spun ce trebuie sa faci nu iti cunosc varsta, viata, tatal copilului, dar as dori sa imi spui daca se poate sa imi raspunzi indiferent de ce crezi despre raspunsul meu. Uite si mama lui Justin Bieber a fost tanara avea 17 ani si cine ar fi crezut ca va deveni asa faimos copilul ei si alti oameni.Si de nu ar deveni faimos gandeste-te la cuvantul,, mama" si ce frumos este sa il auzi si imi este mila de acel copil pentru ca stiu prin ce va trece printr-o singuratate imensa, o inima zdrobita degeaba spun unii gata e adoptat de o familie bune este ok.Si eu am avut tot ce mi-am dorit, dar o cicatrice in inima tot ramane mereu si se va intreba eu de ce nu am fost destul de bun pentru ea de ce altele cat au fost de saraca au butut sa grijeasca, altele care au fost violate si-au grijit copilul cu greu totusi pentru ca este greu sa vezi fata unui monstru, dar e parte din tine.Nu te judem cum am spus nu te cunosc, nu iti stiu viata, dar mie mila sa nu o distrugi a altuia crede-ma te vei gandi la el toata viata daca ii este bine, daca ma uraste, ce crede despre mine etc.As avea multe de spus, dar nu vreau sa o spun degeaba daca nu te intereseaza si chiar daca vrei sa iti dai ingerasul te sfatuiesc sa cauti mai intai familii care doresc copiii, nu in orgelinate ca acolo este jale.Mai bine cautai mai repede familii sau chiar si acum.Fa macar o familie fericita si te rog sa imi raspunzi la decizia finala pe care o vei lua.Numa noroc tie si copilului tau oriunde s-ar afla in viitor.

| Mandreiv a răspuns:

Daca il dai spre protectia copilului exista posbilitatea sa creasca prin orfelinate si la cum are statul grija de ei s-ar putea sa fie mai rau, dar exista multe moduri prin care copilul tau poate fi crescut într-o familie iubitoare si sa poti sa il vezi de aceea ti-am lasat adresa mea de email.

| Elyiela a răspuns:

Nu face asta, vei regreta. Nu trebuia sa faci sex neprotejat. Acum, asta e, s-a intamplat. Eu zic sa il pastrezi...

| George_Remus_1991 a răspuns:

Da te faa iesi afara de pe TPU in gatu mati de adoptata

| Crs27 a răspuns:

Ai dat bebelușul?

| Si_Atat_Sorin_1971 a răspuns:

Pai cum se poate adopta de la o persoana la alta.
Nu cred ca se poate

| MariadanielaN explică:

Nu il pot creste.