| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o relatie de 5 ani si locuim impreuna de aproape 4 ani.Insa anul asta mergem la 3 nunti..ale prietenilor lui.
Anul trecut am fost la o nunta a unei verisoare de a lui
Vineri seara a fost invitat la petrecere si a plecat fara mine, s-a intors dupa 20 de minute sa ma ia..pentru ca l-au intrebat de ce a venit singur cand trebuia sa vina cu mine...2 ore au trecut si baietii au plecat la mire acasa..eu am ramas la casa miresei, am avut noroc si am rugat-o sa ma duca acasa.el a ramas la mire acasa pana a doua zi la ora 14. a participat la barbierit.dar nu a fost cavaler de onoare cum spera.In ultima vreme vrea sa fie in centrul atentiei.
Mi se pare foarte schimbat
As vrea sa am o discutie cu el, sa ii spun ca nu sunt de acord sa fie cavaler de onoare..sau sa se duca sa faca poze cu mirii.iar eu sa fiu acasa.
Si eu am.fost rugata sa fiu domnisoara de onoare de nenumarate ori in acesti 5 ani..si am refuzat ca sa nu-l las singur pe el.
Va rog ajutati-ma cu sfaturi.
Pentru discutie, cat si pentru relatie.
As fi recunoscatoare.
Dau funda

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te contrazici. Spui ca mergeti la 3 nunti intr-un an si apoi spui ca simteai nevoia sa stai si tu macar un pic cu el, insinuand ca asta se intampla week-end de week-end si tu nu ai prins, in acesti 4 ani nici o seara cu el.
Sau te apuca dorinta de stat cu el exact in cele 10-12 seri pe an cand isi petrece timpul cu prietenii lui?
Si iarasi e ceva neclar: tu ai refuzat cererile de a fi domnisoara de onoare fiindca el a insistat sa nu il lasi singur? Sau fiindca tu nu ai vrut sa il lais singur (caz in care nu i-ai facut lui nici o favoare). daca el nu te-a lasat sa fii domnisoara de onoare, atunci merita o discutie serioasa cu el, in care sa stabiliti ca macar o data pe luna fiecare are dreptul sa faca ce vrea, fara sa aiba parte de crize. Daca tu nu ai mers fiindca ai decis ca nu vrei sa il lasi singur, atunci asta este un motiv in plus sa il incurajezi sa mearga, sa nu se sacrifice si el inutil, e destul ca te sacrifici tu, macar el sa se distreze.
Relatiile nu inseamna sacrificii inutile, inseamna incredere si libertate. NU stiu cat de des se intampla lucrurile astea, fiindca tu te contrazici, dar cred ca daca se intampla o data pe luna (in medie) nu e absolut nici o problema si nici o nevoie de discutie.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

A merge la o nunta impreuna inseamna sa ne distram impreuna.
Ca vreau sa petrecem si timp impreuna seara asta e altceva.
Iese cand vrea cu prietenii, nu ii impun eu sa nu se duca ci sa stea nu mine acasa, nu in nici un caz
Am spus ca mi-ar placea sa nu mai fie dependent de jocuri si sa mai stea si cu mine, vine foarte tarziu acasa..eu plec dimineata.
Ceream sfaturi, nu critici cum fac multi

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar puteti merge si separat la o nunta si sa va distrati si separat.
Ti-am dat un sfat, nu o critica. Ideea este ca sfaturile pot sa nu fie intotdeauna exact ce vrei tu sa auzi. Tu stii daca esti suficient de inteleapta sa asculti sfaturi bune, dar acre nu iti conving. Cel mai usor pentru cineva este sa iti spuna exact ce vrei sa auzi, fara sa-i pese daca te ajuta sau nu. Tu te vei bucura, ii vei multumi si il vei lauda, iar apoi sfatul iti va face rau, dar tu vei da vina pe altceva si pe altcineva. Mai greu, dar mai util, e sa iti dea cineva un sfat bun, chjiar daca nu iti convine. Daca esti desteapta, intelegi ca e un sfat bun si il asculti si iti e bine. Daca nu, nu.

| Adry05 a răspuns:

Nu-l mai sufoca si tu cu posesivitatea asta exagerata ca sa vezi cum fuge si incepi si plangi dupa pe aici ca de ce te-a parasit. Mare chestie a facut, lasa-l si pe el sa se mai distreze si singur ca sta destul cu tine, dupa o sa apara o monotonie de n-o sa mai stiti ce sa mai faceti s-o inalturati.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Chiar nu sunt posesiva
Dar dupa ce lipseste de acasa mai toata ziua, nu crezi ca e normal sa vreau sa stea cu mine? Pur si simplu sa ma tina putin in brate
Si iese mereu cu prietenii, nu il tin de mana
E vorba de nunti

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, esti genul ala care pot sa-ti arunc 100 de argumente in fata si tot varianta ta o tii, aka o pierdere de timp sa se discute cu tine si sa se incerce a ti se da un sfat. Nu stiu de ce mai intrebi aici daca nu esti in stare sa accepti o opinie diferita de a ta. Am terminat, n-am cu cine, dar o sa vezi ca am dreptate daca continui cu posesivitatea asta enervanta.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Pari tipul de persoana foarte independent si nu cred ca esti intr-o relatie dupa felul cum mi-ai raspuns mie...accept opiniile celor care imi raspund, de asta am si apelat la acest site..insa nu critici
Daca vrei sa-mi dai un sfat, fa-o intr-un mod frumos, inteleg ca esti barbat, dar cu delicatete

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt fata, serios? De ce naiba as avea numele Adri si un trandafir la profil daca as fi baiat? Si da, sunt independenta si sunt intr-o relație dar am notiunea de spatiu si stiu s-o ofer si nu am imaturitatea ta. Daca tu te-ai simtit jignita dintr-atat e fix problema ta, eu ti-am dat un sfat cu intenții bune, dacă că te-ai jignit e tot ce ai priceput de acolo, mi-e clar și nu mai are rost să stau sa-ți explic nimic. Rămâi în continuare o sufocantă și să nu te miri după de ce fug bărbații

| Ririru a răspuns:

Buna,

In primul rand eu nu inteleg de ce esti atat de posesiva si care este marea problema daca acesta este cavaler de onoare si asa mai departe, nu este nimic in neregula cu asta, nu inteleg de ce tu ar trebui sa stai acasa ci nu te poti distra de una singura cu nuntasi, chiar asa, sa nu cunosti tu pe nimeni si el sa fie atat de nesimtit incat sa te lase printre necunoscuti singura?! Nu cred. Daca asta este alegerea lui mi se pare un motiv foarte prostesc sa va certati, mai ales ca stii unde si cu cine e si mai ales ca stii ce face. Sunt prieteni lui. Iar un barbat, in cazul in care nu stii, are nevoie si de timpul lui liber pe care sa-l petreaca asa cum vrea, iar asta este valabil si pentru tine. Poti sa iesi in oras si sa faci lucruri care nu-l implica pe el.

Vizavi de sfatul pentru locuit impreuna, nu lasa sa intervina foarte mult monotonia. Probabil se joaca jocul X pentru ca, cu tine ce sa faca? Ce face mereu? Asta este ceea ce gandesc ei, nu eu. Aveti grija sa aveti si activitati comune, gen gatit, curatenie, seriale, filme, iesit in locul x, in data de x gateste el, in data de x tu, si tot asa. O relatie se mentine daca amandoi va iubiti, respectati si se gaseste reciprocitatea in orice.

| anonim_4396 explică (pentru Ririru):

E vorba ca nu mi se pare ok sa participe la o parte a nuntii fara mine? cand ne vom casatori la fel va fi? sa ma astept la asta si atunci?
De cand il cunosc are dependenta de jocuri..are aproape 29..eu 22...
Sta si pana la 6 dimineata online.si pleaca la 10 la munca..se intoarce intre orele 22-24

| anonim_4396 explică (pentru Ririru):

Si de gatit, curatenie si altceva..eu le fac.el nu face nimic..pt ca asa l-a obisnuit mama lui.
Nici macar nu concepe sa duca gunoiul.iar eu am si facultatea..am grija si de sora mea..si mancare si curatenie
Cer prea mult sa stea seara putin cu mine?

| Ririru a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu ceri prea multi. Trebuie doar sa stii cum sa o ceri.
Ideea e ca si tu l-ai obisbuit asa. Si pe iubitul meu la rasfatat mami, pana s-a mutat cu mine, acum il rog mereu sa ma ajute cu x si y pentru ca sunt si eu om si nu mai pot. E vorba si despre ce vrea el sa faca. La o parte a nunti fara tine, hm, nu mi se pare chiar atat de rau, sincer.Si da, cand va ve ti casatori probabil tot asa va fi la nunta, ca o sa trebuiasca sa primiti invitatii amandoi laughing). Ca o gluma, asa. Pai, nu se va ajunge la nunta daca tie nu iti place o problema la el, pe care nu o discuti. Discuta problema cu el, serios, si vezi daca il intereseaza atat de mult incat sa schimbe ceva. Spune-i ca vrei atentie, fara sa sune ca un repros.Asa pateam si eu cu fostul meu, efectiv nu ne bagam in seama, in cele din urma am ales sa plec si pe el nu la interesat prea tare decat dupa cateva luni, de unde reiese si ce mult i-a pasat. Succes happy

| Aasdfghj a răspuns:

Ce sfaturi vrei? Nu esti in stare sa ai o discutie cu persoana cu care esti intr-o relatie? Nu trebuie sa te indemne nimeni sa vorbesti. Daca vrei sa rezolvi o sa porti discutia, daca nu, stai asa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exagerari puerile asta cu am refuzat sa fiu domnisoara de onoare ca sa nu se simta el singur, sau eu nu vreau sa fie el cavaler de onoare. Daca esti intr o relatie nu inseamna ca nu mai exista si altceva pe langa. maturizeaza te

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu e vorba ca nu exista sau nu
Dar mergem impreuna, deci ar trebui sa ne distram impreuna..nu separat sau pe bucati
Eu asa vad un cuplu:amandoi
Si da, voi avea timp sa ma maturizez, am 22 de ani si toata viata inainte sa ma maturizez ai sa invat.Eu am cerut sfaturi, nu critica
Dar iti multumesc, aveam nevoie si de punctul de vedere al unui barbat

| Freya1 a răspuns:

Daca tu ai facut compromisuri pentru el refuzand sa mergi in anumite locuri iar el cu prima ocazie pleaca este putin ciudat.
Stiu ca este bine sa iesiti din casa sa mergeti la prieteni dar daca tu nu te simti tocmai confortabil si el se baga mai mult in seama decat il baga alti este putin cam ciudat.Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu el si sa ii spui ca trebuie sa va intelegeti de acum in colo cand vreti sa participati la ceva eveneminte iar daca sunt din partea lui sa nu te lase singura iar daca sunt din partea ta sa nu il lasi singur ca nu se cade si nu te simti confortabil printre necunoscuti

| OLIVIAMARRAN a răspuns (pentru Freya1):

Iti multumesc mult.
Am mai vorbit pe subiectul asta in septembrie anul trecut, inainte si dupa nunta...
Chiar nu stiu ce sa mai fac..acum e dependent de Rail Rush..si cand vine acasa sta numai pe laptop. daca ii zic ca nu sta cu mine..imi zice:iar ai inceput?
Il inteleg ca lucreaza pana noaptea tarziu... zilele trecute am fost bolnava si chiar a stat cu mine, fara sa ii spun nimic, chiar m-a intrebat cum ma simt
Tor caut sfaturi pentru cupluri care locuiesc impreuna.
Sau informatii despre cum se modifica relatia dupa o vreme indelungata

| Freya1 a răspuns (pentru OLIVIAMARRAN):

Eu am stat 8 ani cu cineva si am locuit 7 impreuna crede-ma la mine era si mai nasol si pana la urma ne-am despartit.Eu am facut mereu pe placul lui am lasat de la mine am facut compromisuri si ca si multumesc m-a dus la tara in cuca macai acolo am stat timp de 7 ani cu femilia lui ce nu ma suporta cu el care venea acasa cand dadea domnu si eu cu toate treburile casei si multe altele esti inca in stadiu bun in care mai poti discuta cu el modeleativa unul dupa altul ca altfel nu aveti sanse.
Nu mai fi disperata sa cauti prin carti si internet sfaturi despre cupluri fa ce simti.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

E prima oara cand cer sfaturi,nu am pe cine sa intreb cum ar trebui sa fie o relatie, parintii mei fiind despartiti de multi ani, iar eu am locuit cu iubitul meu
Eu ma modelez dupa el, fac tot ce imi cere.
Dar el.ii cer ceva si nu se clinteste nimic
Si nu, nu ii reprosez lucrurile astea
Mereu las de la mine

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Daca nu v-ati căsătorit în cinci ani, o să mai dureze încă pe atât si tot asa o să rămâneți.
Cuplurile trebuie să se înțeleagă bine intre ele; sa aibă același mod de gândire. Sa gândească împreună și i-a decizia ce-a mai bună. Si mai presus de toate să se iubească.
Numai că in dreptul vostru nu văd nimic de felul acesta.
Voi sunteți împreună doar ca să nu fiti singuri; numai că tot singuri sunteți.
Nu știu unde ai gasit un om cu un astfel de caracter. Sa stii ca nimeni nu se schimbă; iar cel care promite schimbarea, minte. Pentru că e greu ca un copil să se schimbe -e greu să-si i-a privirile de la el si să le îndrepte spre cel de lângă el.
Si nimeni nu trebuie să se agate de mijloacele financiare ale partenerului; ci fiecare trebuie să fie independent.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Suntem logoditi din octombrie 2017. vorbim despre nunta.el unul vrea foarte mult sa fie insurat, si dupa desigur si copil..pentru ca se aproprie de 30 ani, iar toti prietenii lui s-au casatorit, iar alti 3 anul acesta.iar el e singurul burlac
Nu suntem impreuna doar ca sa fim.el mi-a fost alaturi si eu la fel
A plecat de acasa si s-a mutat cu mine, cand mama a plecat in alta tara ca sa fie ea mai bine.
E un om minunat..insa nu mai petrece timp cu mine, eu vreau sa ma tina in brate.el e obosit..eu la fel....nimeni nu se agata din motive financiare...eu castig banii ei, el pe ai lui..si ii punem la un loc.
Iti multumesc foarte mult pentru raspuns, inseamna foarte mult pentru mine

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa ii faci cat mai mult pe plac, sa faci mai multe pentru a-i atrage atentia mai mult asupra ta.

| anonim_4396 explică (pentru MihaiNicu23):

Iti multumesc pentru raspuns.
Chiar ii fac pe plac, daca vrea ceva imediat fac, nu il las sa astepte
Si nu e reciproc, insa nu ii reprosez asta. Daca ii cer sa faca ceva si nu o face..nu ii zic nimic.
Deci nu cred ca sunt asa rea, plina de critici si nu-l las sa Existe...
Chiar ii fac pe plac mereu.e rasfatat..mereu a fost asa ..doar ca acum imi doresc sa petreaca putin timp cu mine seara,, eu plec de dimineata la 7-8, iar el se intoarce dupa ora 10.

| AliGab a răspuns:

Lasa-l sa se distreze, sa fie cavaler de onoare daca vrea, iar tu nu mai baga toate prostiile in seama si altadata cand esti invitata, du-te, chiar si fara el. Aplica tu cum se comporta el cu tine si nu mai avea pretentia sa se poarte el cum porti/purtai tu cu el. Simplu!

| anonim_4396 explică (pentru AliGab):

Nu rezolv nimic daca ma comport cum se comporta el.m-as incapatana si el s-ar enerva...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vedeti cum nuntile strica totul?