| johnkenedy a întrebat:

Buna, sunt intr-o relatie de aproape 4 ani cu o fata, am petrecut mult timp impreuna, avem amintiri placute, totul a fost bine pana alaltaieri...cand am citit niste conversatii cu un coleg de la ea de la facultate, in care ea il invita pe el in oras la o prajitura.
De felul meu sunt putin mai gelos, iar atunci cand am observat conversatiile i-am cerut niste explicatii.Ea mi-a spus ca e doar un coleg, ca nu ma inseala si treburi de genul asta, si atunci am plecat de la ea de acasa.
Ieri m-am certat cu ea pe treaba asta si astazi dimineata am vazut ca ea a vorbit si ieri cu el, si ca de data aceasta il chema afara sa stea cu ea, sa vina la ea acasa, si ea mi-a spus ca a fost odata la ea acasa si ca a baut o cafea, si de fiecare data cand trebuie sa mearga la facultate, vine el dupa ea cu masina, ieri i-a explicat totul lui, ca s-a saturat, ca suntem pe jumatate despartiti.
Astazi dimineata i-am cerut din nou explicatii ce sunt cu conversatiile astea, si inainte sa ii vad telefonul ea a inceput sa planga precum ca eu nu am incredere in ea.
Eu nu verificam niciodata telefonul ei, doar ca alaltaieri mi s-a parut dubioasa treaba, si de aceea am reactionat asa.
Azi dimineata iar a venit colegul sau dupa ea cu masina sa o duca la facultate, si ea mi-a spus ca sa fac cunostinta cu el sa vad ca nu e treaba asta, mi-a spus ca si el are iubita, dar ieri in conversatii ii trimitea pupic.
Nu stiu ce sa mai cred, ce sa fac? ma simt umilit, ma simt penibil, voi ce credeti?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PersonajFictiv a răspuns:

"Suntem pe jumatate despartiti",spus in contextul ala cred ca inseamna " pot sa mi-o trag cu altul,pot sa incerc sa fiu in alta relatie,am dreptul asta,pentru ca relatia e pe jumatate terminata de aia o ard si eu cu amicul asta".
Apoi,il suna pe unul sa vina pe la ea acasa iar tu nu ai nici cea mai mica idee de asta,apoi dupa ce descoperi tot cu el vrea sa petreaca timpul iar dupa toate astea...ea te face gelos.
As pleca din relatia aia imediat,as accepta ca s-a terminat imediat si nu as ierta-o,stii de ce?
Pentru ca nu a vrut sa rezolvam problemele noastre,a fugit de ele,le-a bagat sub pres si s-a dus la altul.
Daca asta e ce vrei de la viata,ramai cu ea.
Nu vad nici un singur motiv sa ramai cu ea.
Gata,altii se despart dupa ce se casatoresc si mai au si copii, esti tanar, baga-ti mintile in cap, ai viitorul tau.
Gaseste-ti ceva mai bun.
Invata din greseli si gata.
Oricum, alegerea si consecintele ei tine doar de tine.
Mi-am spus parerea, multa bafta.

27 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poarta-te si tu asemnator cu ea, discuta si tu cu o alta!
Daca devine geloasa, inseamna ca te iubeste, iar daca nu, atunci s-a departat de tine.
In functie de rezultat, ori se va intari relatia voastra, ori n-are sens s-o mai continuati si sa va pierdeti timpul degeaba...

| mihai69 a răspuns:

Nu te simți penibil - chiar ești.

| Freya1 a răspuns:

Eu consider ca, intr-o relatie daca unul dintre parteneri simte nevoia sa discute mai degraba cu un strain problemele din cuplu exista o problema de comunicare.
Daca ei ii e frica sa vorbeasca cu tine ce o supara si deranjaza inseamna ca ori tu reactionezi gresit, ori pur si simplu nu o asculti.Nu vreau sa dau vina pe tine, pentru ca in mod normal sa inseli nu este o solutie.E clar ca greseste cautand compania acelui baiat atat de insistent si des, dar intrebarea principala aici este: De ce sa ajuns in punctul asta?
Cand doi oameni se despart nu e niciodata vina doar a unuia, ambi gresesc si asta se stie.
Cert este ca trebuie sa aveti o discutie prin care sa ii explici ca nu e ok sa se vada cu alti baieti in felul acesta si mai ales sa discute lucuri intime din relatie si pe urma sa o asculti. Daca ea nu se distanteaza si nu renunta la acel baiat inseamna ca deja intre ei exista o legatura mai stransa si tu clar ai pierdut teren.Sentimente pure de iubire intre voi (cel putin din partea ei) sigur nu mai sunt, asa ca o sa poti tu sa faci acum ce vrei ca daca nu va fi acel baiat posibil sa fie altul a carei compani sa o caute.Voi din cate se vede v-ati cam plafonat de ceva vreme poate si din lipsa de comunicare, afectiune, atentie si relatia este pe duca, asa ca nu ai decat sa continui si sa te minti ca e bine sau sa te retragi si sa recunosti ca nu mai este ce trebuie sa fie.

| SkyPilot a răspuns:

Ceea ce nu imi place aici... retras.

| johnkenedy explică (pentru SkyPilot):

Ea sa comportat absolut normal pana acum, ne alintam, ne sarutam, era totul perfect, pana acum 2 zile, cand am aflat de acea conversatie, ea s-a suparat pe mine spunandu-mi ca eu nu am incredere in ea, si ca tot timpul am fost gelos pe ea, ca si-o trage cu altul, eu nu caut nici un motiv de cearta daca nu am vreun motiv, azi dimineata am mers la ea acasa, pentru ca ieri ne-am certat si voiam sa discut putin cu ea, si atunci am aflat ca ea a mai vorbit si ieri cu el, si ca l-a chemat afara, ca poate sa vina si la ea acasa, parinti ei din cate am observat din cuvintele ei se pare ca il cunosc, azi dimineata i-am explicat ca ma doare, si ca da, sunt gelos pentru ca am o frica ca s-ar putea sa o pierd.
am presimtirea asta, de ieri tot cu gandul asta raman in minte, imi dau tot felul de filme in cap.
Totul a fost atat de frumos in acesti aproape 4 ani, pana acum 2 zile.
A da, si azi dimineata cand a mers cu colegul sau cu masina la facultate, mi-a spus ca nu e neaparat nevoie sa vin dupa ea sa o conduc acasa, desi eu i-am spus ca o duc eu.

| SkyPilot a răspuns (pentru johnkenedy):

Si acest mesaj asteapta sa fie sters.

| SkyPilot a răspuns (pentru johnkenedy):

Mesajul isi asteapta stergerea.

| ItsMaxi a răspuns (pentru johnkenedy):

Ca fata iti zic, mi se pare ca esti prea impunator sau exagerat si posesiv. Daca tipa asta cu care esti de 4 ani, nu ti-a facut nici o faza de genul inseamna ca e doar in capul tau tot, asa cum ti-ai zis, iti faci filme. Probabil s-a saturat de atatea reprosuri si gelozii si vrea si ea un amic cu care sa palavrageasca. Adica ce? Tu n-ai colege sau ce ai, care te intreaba de vorba si le raspunzi? Nu e vorba doar de *** aici. Ziceai ca parintii ei stiu de ala, de ce nu ii intrebi chiar pe ei de el? Oricum daca pe tine chiar asa rau te deranjeaza spune-i pe cine alege dintre tine si ala. Daca incepe scandalul si nu intelege ca asa de rau te irita chestia, inseamna ca nu doar de 2 zile scartaie treaba intre voi. Poate s-a plictisit de rutina voastra, vrea sa stea cu amici/amice, vrea sa se plimbe, vrea sa faca alte chesti. Si nu, nu doar sex. straight face Un om nu traieste din ***. Ma rog, vezi ce zice. Decat sa stai cu o persoana cu care ai dubi... mai bine renunti. Vei da de altcineva mai bun. Nu sunt bune dubiile. Ele hranesc urmatoarele scandaluri pana va dati cap in cap si nu e ok. Mesajele astea fac rau. Spun din propria experienta.

| SkyPilot a răspuns:

Mesajul in asteptare sa fie sters.

| johnkenedy explică (pentru SkyPilot):

O iubesc mult, tin la ea foarte mult, adica is aproape 4 ani, e ceva vechime.a inceput sa planga cand i-am reprosat lucrurile pe care le-a facut, nu stiu ce sa spun.mie teama sa renunt, pentru ca mi-e frica ca nu voi mai gasi o fata ca ea.

| SkyPilot a răspuns (pentru johnkenedy):

Mesajul asteapta sa fie sters.

| Hammurabi a răspuns:

Gelozia nu e bună şi poate distruge multe.
Dar aici nu prea mai e vorba de gelozie. Comportamentul ei e duplicitar.
Sunt anumite chestii mărunte în comportamentul, reacțiile şi caracterul unei femei din care poți trage concluzia că poate fi predispusă să te înşele când va avea o ocazie favorabilă.
Un "prieten" care o duce cu maşina repetat de mai mult timp fără ca tu să ştii şi căruia i se confesează despre relația voastră... e mai mult decât dubios fără a fi vorba de gelozie.
Explicația cu "e doar un prieten" nu stă în picioare odată ce a ascuns toate astea de tine.
Nu ştiu ce vei face tu, dar eu în locul tău aş încheia rapid relația ca să nu mai pierd alt timp prețios.
Am o vastă experiență cu genul ăsta de femei care vor să atragă bărbați şi să fie admirate de alții şi după ce sunt într-o relație.
Nu ai nimic de pierdut. Nu te iubeşte.
O femeie care te iubeşte are ochi doar pentru tine şi niciodată nu va face nimic care te-ar putea rănii.

| Drimmero a răspuns (pentru Hammurabi):

Cel mai bun comentariu de aici, vesnicul argument penibil ' e doar un prieten' e doar pentru aia care sunt chiar prosti care nici sa semnalizeze nu mai pot, din cauza orbirii!

| Donsavas a răspuns:

Ori ai incredere in ea, ceea Ce, Sa recunoastem, Nu e prea convenabil ori te desparți de ea si o lasi liberă. Cu ocazia asta, esti si tu liber sa faci ce vrei fără treburi dubioase sau gelozii.

| bogdan324 a răspuns:

,,ieri i-a explicat totul lui, ca s-a saturat, ca suntem pe jumatate despartiti.''
Ma scuzi, ai vazut tu asta in convorbirile ei sau ai aflat de la ea?

| Yurisa a răspuns:

Si eu aveam amici baieti, cu fara prietena pentru ca prietenul meu e exact ca tine: "cine e ala?" "Du-te la ala daca nu iti convine", etc. Atat timp cat nu ai prins-o in fapt nu o poti acuza de nimic. Noi stim doar povestea zisa de tine, nu stim cum s-a intamplat de fapt

| johnkenedy explică (pentru Yurisa):

Deci treaba sta in felul urmator..totul a fost bine pana acum, imi trimitea mesaje tot timpul, imi acorda atentie, astepta sa iasa cu mine, sa ne vedem, era fericita cand ma vedea, pana acum miercuri, saptamana trecuta, cand eram la ea acasa si din curiozitate m-am uitat putin peste telefonul ei, si atunci am vazut ca vorbise cu colegul ei de facultate, ca l-a invitat la o prajitura in oras, am aflat ca vine dupa ea cu masina, si l-a intrebat multe chestii personale, ce face, cu ce se ocupa etc. i-am cerut explicatii iar ea a inceput sa imi reproseze ca e doar un coleg, si nu ma inseala, in momentul acela eram plini de nervi si am plecat de la ea de acasa. In ziua urmatoare, m-am certat cu ea la telefon, pentru ca i-am explicat ceea ce nu imi convine, si ca nu e ok ceea ce face ea, ea s-a suparat atunci, si eu am plecat la ea sa imi spuna pentru ce s-a suparat, ca tare imi da de banuit lucruri. In cealalta zi dimineata, voiam sa o conduc la facultate, si mi-a spus ca nu e nevoie, si atunci dimineata am aflat ca in ziua trecuta vorbise tot cu el, si ca suntem pe jumate despartiti, si ca s-a saturat, la chemat afara, si practic i-a explicat lui ceea ce a vorbit cu mine, s-a descarcat de toate problemele la el, si a vorbit mai multe lucruri, eu atunci am stat de vorba cu ea dimineata inainte sa plece la facultate si i-am explicat din nou ce vrea sa faca, eram si nervos pe ce aflasem, si a inceput sa planga, si sa imi reproseze ca nu am incredere in ea, si i-a mi-a spus ca, in prima zi cand am aflat de mesajele alea, el venise acasa la ea "la o cafea" si mi-a zis ca el voia sa faca cunostinta cu mine. dupa toate discutiile astea ea a plecat la facultate cu colegul ei, efectiv el a venit cu masina dupa ea, eu eram langa ea, si ea s-a urcat in masina, iar eu i-am spus ca merg eu dupa tine la facultate sa te aduc inapoi, iar ea mi-a spus " nu-i nevoie". m-am simtit calcat in picioare in momentul ala, cand a ajuns la facultate, imi scria tot felul de tampenii fara nici o noima, imi spunea ceva la suparare, si pe urma imi spunea ca ma iubeste, i-am spus ca ce se intampla cu ea, ca nu mai inteleg nimic, iar ea mi-a spus ca nici ea, si pe urma mi-a spus ca ma iubeste. a fost foarte ciudat, a venit de la facultate, iar atunci ea m-a chemat sa discutam, iar eu atunci i-am tinut morala ca daca nu se schimba, situatia nu va mai fi asa, ca mi-e nu imi convine treburile astea, iar ea mi-a spus ca "nu suntem casatoriti sa stam lipiti unul de altul, vreau si eu putina libertate, m-am saturat sa tot stau langa tine, vreau sa am si eu preteni, sa ies" atunci i-am spus ca ok, te inteleg ca vrei prieteni, nu e problema, dar nu prieten/coleg care te aduce acasa si la faculta, care ii te descarci cu discutiile dintre noi doi, pe care il chemi la tine acasa, si il chemi afara, e prea dubios.
Si atunci eu i-am spus, ori se schimba, ori renunt eu, si i-am dat timp de gandire pana in acea zi spre seara, si ea mi-a spus ca da, o sa renunte la colegul ei, si ca nu o sa mai iasa cu el la cafea si chestii de genul asta, dar ieri, ce sa vezi. el iar a venit dupa ea cu masina si a dus-o la facultate, desi mi-a promis chestia ca nu o sa se mai repete.
Asta e toata situatia, si chestia e ca e chiar dubioasa treaba, saptamana viitoare e ziua ei, si i-am spus ca vreau sa iesim, ea mi-a spus ca nu trebuie.
Deci ce sa inteleg? banuiesc ca esti fata dupa numele contului. din perspectiva unei fete, ce ar trebui sa fac eu in situatia asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păstrează-ți calmul și mergi mai departe. Poate prietena ta chiar are dreptate, e doar amic. Nu te îngrijora așa repede, fi calm și vezi cum decurg lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunteți doar pe jumate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zii sa iesiti in cupluri la o bere!
Adica doi la doi

| Balanica12 a răspuns:

Mosule treaba este ca tu trebuie sa-ti iei gloantele care au mai ramas si sa te retragi fara sa te mai uiti in spate. Cauta o reincepere a vietii fara ea, da-i block peste tot, si nu mai cauta sa o mai ai in viata ta. Nu merita nimic din ce i-ai oferit, asa fac femeile cand isi gasesc pe altul, ea oricum o sa ramana dezamagita si ala doar isi face datoria de barbat si dupa se duce inainte. Asculta la mine man, apucate de baut, fa orice crezi ca iti face bine, cazi in depresie 2-3 zile o saptamana daca e nevoie ca au fost 4 ani. Dupa te ridici iti stergi lacrimile, termini cu tot pana in punctul ala, si cand iesi din prapastia asta in care te-a aruncat, sa iesi barbat. Eu am patit ceva asemanator, doar ca eu mi-am dat seama si i-am lasat pana cand i-am si prins in pat... nu vreau sa stii continuarea. Ca sa o poti uita, trebuie neaparat sa cunosti alte femei si spun alte femei nu doar o femeie, dar asta dupa ce trec alea 2-3 zile o saptamana, pentru ca trebuie sa te descarci.
Singurul lucru care te sfatuiesc la sange este sa lași pe alți să înoate aiurea, tu fii rechinul de pe mal și așteaptă să vina valul ala mare.

| johnkenedy explică (pentru Balanica12):

Multumesc, aseara vorbeam cu ea, si incepea sa vorbeasca doar prostii, fara nici o noima, spunea ca ma iubeste, dar stiu ca nu mai tine relatia, m-am convins deja.

| Balanica12 a răspuns (pentru johnkenedy):

Fii băiat deștept man, și nu-ți mai pierde timpul pentru nu se merită.
Deci ai fost inferior acelui băiat pentru că draga ta iubită te-a mințit s-a dus cu ăla la facultate și tu când i-ai propus să o iei de la facultate nu ai făcut decât să-i încurci, pentru că ăla deja îi făcuse programul ei. Nu mai fii cârpa lor moșule. Invito la o cafenea unde sunteți doar voi doi și spune-i unde ai greșit tu! și că nu i-ai dat libertatea de care are nevoie, poate eu dă ăla. Spune-i că nu vrei să o mai încurci și că știi că ea se gândește la tine că o să suferi mult de asta nu îți spune direct că vrea să se despartă. Spune-i că ar fi fost mai ușor daca ar fi spus direct ce se întâmplă și ce își dorește ea de fapt, tu îi respecți decizia. Nu vrei să se mai joace cu mintea ta, acum te iubește și peste 5 minute se urcă în mașina lui, pe mine mar zăpăci de cap. Spune-i că vrei să fie fericită nu mai vrei certuri, așa că te desparți de ea, te ridici în picioare fără să mai asculți ce spune ea, întorci spatele și din momentul ăla rămâneți prieteni, dar să uiți de ea. Caută alte femei asta după ce faci o beție gravă. Da-i block și revino peste 3-4 luni poate un an un alt tu, doar că mai bun. Și eu sunt de părere că ăla o să-și facă treaba iar după o lasă. Ea o să verifice dacă tu ești în continuare prost și o să vrea să vă împăcați, și tu deja ai uitat-o'. Pentru că dacă a mers o dată sigur o va face și a 2 oară. Man te rog să faci ce am spus mai sus, știu că o iubești e și normal, dar acum nu gândești limpede în schimb eu gândesc la rece și văd problema din altă perspectivă, nu-i ok cu ei 2 se joacă cu tine. Nu degeaba se plânge la ăla, relația e pe prăpatie sau deja s-a dus. Nu mai sta aici că nu-i bine. Sper că te-am ajutat. Te pup!

| johnkenedy explică:

Da, in conversatii.

| Adeee64644235223134 a răspuns:

II trimitea pupic pentru ca ei sunt prieteni foarte buni dar nu si intr-o relatie. Si daca o sa o tii cu gelozia asta iti zic eu ca o sa se desparta de tine

| MariaGiurgiu a răspuns:

Gelozia ta sau orgoliul tau sunt mai puternice decat iubirea ta?

| 14990391 a răspuns:

Eu cred ca este ceva in neregula, deoarece o persoana daca iubeste cu adevarat o alta persoana, nu poate comunica cu alta persoana lucrurile voastre intime. Plus de asta, gesturile acestea nu par a da roadea doar unei simple prietenii. Cel mai bine ar fi sa discutati din nou acesta problema, si eventual sa pune-ti capat acum pana nu este prea tarziu si o sa suferiti si mai mult.