Întrebare recomandată | mari01 a întrebat:

Bună,sunt nouă aici pe TPU, dar pot să zic că intram des pe acest site şi urmăream fel de fel de întrebări.în această seară m-am decis să îmi fac cont şi să vă întreb şi eu ceva.eu am probleme cu părinţii mei,cu mama mai puţin,dar cu tata mă cert în fiecare zi chiar de mai multe ori pe zi şi de fapt nu mă cert,că eu nu îndrăznesc nici măcar să ridic tonul la el sau să îi întorc vorba de frică să nu dea în mine. este o fire foarte nervoasă,poate a avut probleme şi incidente la viaţa lui şi poate are necazuri şi acum, ceea ce nu pare şi nu prea cred dar consider ca asta nu înseamnă că trebuie să se comporte cu mine în halul în care se comportă. adică mă jicneşte foarte urât şi foloseşte expresii foarte urâte, eu sunt sensibilă şi pun repede la suflet..de multe ori mi-a zis că de ce nu mai mor odată să se scape de mine,că îi este scârbă de mine şi că nu mă mai suportă cu toate că nu fac nimic rău. a şi am uitat să menţionez că înjurăturile gen : handicapată,proastă,cretină sunt la ordinea zilei. în toată această fază mai este o problemă. eu sunt mai plinuţă,nu exagerat de grasă, dar am cateva kilograme bune în plus, şi pe chestia asta uneori se creează mari scandaluri în casă..sunt pofticioasă şi nu prea mă pot abţine,eu încerc dar nu mă susţine deloc,el îmi spune că o să mă ducă la un azil dacă continui să mă îngraş şi mă lasă acolo...e o persoană dură,violentă şi agresivă şi după zecile de nopţi pierdute plângând am ajuns la concluzia că poate are o problemă la cap,oricum ar fi,nu cred că sunt copilul ală rau să merit aşa maltratări psihice. în fiecare zi e aşa,în ultima vreme e din ce în ce mai rău că se leagă şi de mama,şi pe ea o face în tot felul,noi nu prea avem nicio vină dar nu ştiu ce e în capul lui de se comportă aşa. ne va pierde pe amândouă, pentru că eu şi mama chiar am vrea să plecăm de acasă pentru că nu se mai poate. chestiile astea sunt tot mai dese, şi din ce în ce mai rele, pe mine mă fac să sufăr foarte tare şi mă doare sufletul când aud ce mi se zice. ce aş putea să fac? mulţi mi-au spus că să plec de acasă.aş pleca da nu am unde..eu aştept un miracol de la bunul Dumnezeu şi sper ca de la 18 ani încolo îmi va fi bine. acum am 15 ani. şi am uitat să menţionez că nu prea mă lasă să ies din casă,mă ţine tare din scurt.şi nici la calculator. nu ştiu ce se întâmplă cu el,nu ştiu ce se întâmplă cu mine, cred că amâdoi avem nevoie de un psiholog, eu mai ales pentru că sunt distrusă efectiv m-a distrus acest om! mulţumesc. şi pun din nou întrebarea:ce aş putea face?

Răspuns Câştigător
| AndreiNeagu a răspuns:

Buna.
In primul rand vreau sa iti spun ca psihologul nu este o solutie, pentru ca in situatia in care este tatal tau, sigur nu ar merge.
in al doilea rand,. oricare ar fi motivul pentru care tatal tau este stresat sau nervos, SUB NICI O FORMA, nu are dreptul sa-ti vorbeasca asa cum face.
Raspunsul meu este:
Apuca-te de sport! eu am terminat facultatea de sport, avand in vedere ca la 14 ani aveam deja 70 de kg. eram supra ponderat si fetele nici nu se uitau la mine.la fel ca tine eram pofticios, dar am avut ambitie si in fiecare seara ieseam la alergat, putin cate putin.in felul acesta eram liber si gandeam limpede.alergatul in aer liber oxigeneaza creierul si ai sa vezi ca in timp nu numai ca te vei simti mai viguroasa dar si cu mai multa energie si in felul asta vei putea iesi din casa departe de tatal tau si de jignirile lui...
pe termen lung poti lua in calcul si mersul la o sala de gimnastica unde poti face si sendinte de grup. Va trebui sa fii mai sociabila si mai deschisa cu altii iar sportul asta face.
iti pot povesti multe si daca vrei lasa-mi o adresa de mail ca sa putem comunica mai usor. nu trebuie sa treci singura prin asa ceva.
succes

| mari01 explică (pentru AndreiNeagu):

ştiu şi îţi mulţumesc mult pentru sfat. poate mai vorbim.ţi-am lăsat emailul meu

| Zenit313 a răspuns (pentru AndreiNeagu):

Toata lumea trebuie sa faca sport indiferent de probleme!
Dar daca faci sport,problemele de acasa NU se vor rezolva!
Crezi ca tatal ei o va lasa sa faca sport?
Crezi ca mama ei,o sa scape de acest calvar?
Cand o sa se intorca seara acasa,crezi ca tatal ei nu o sa faca scandal?
Tatal ei ameninta cu cutitul,si tu vrei sa faca sport?!
Tu realizezi ce spui?!
Trebuie cat mai urgent sunat la politie,divort, sa ceara protectie, tatal lui sa aiba interdictie sa se mai apropie de ele.
Cand o sa vina o duba de jandarmi, il bat aia pana obosesc, il strang cu matura de pe jos...si nu o sa'i mai trebuiasca lui scandal...

45 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta si este greu de dat un sfat bun, fara a cunoaste foarte bine toata situatia si toate persoanele.
Cred ca tu si cu mama ta ar trebui sa vorbiti cu persoane apropiate voua si care au influenta asupra tatalui tau (rude, prieteni, eventual preot, autoritati) sa le explicati situatia si sa-i rugati sa-i solicite sa-si schimbe comportarea.
Sigur ca se poate obtine si un ordin de protectie, in baza Legii nr. 217/2003, pentru combaterea violenţei în familie, republicată în 2012, dar nu cred ca ar fi o solutie chiar acum, pana nu epuizati posibilitatea de revenire la normal pe cale amiabila.
Mai cred ca ar fi indicat sa apelezi, asa cum spui, la o consiliere psihologica, sigur te-ar ajuta. Numai bine!

| mari01 explică (pentru Ioandelasal):

Posibilitatea de revenire la normal pe care amiabila a fost epuizata de mult, am incercat sa vorbesc cu el si nimic. ba chiar mai rau se intampla de atunci. nu avem la cine apela, mama mea nu e de aici din oras, ci sta foarte departe, nu avem rude prin preajma decat de ale lui care sigur nu ne vor sati in ajutor

| mari01 explică (pentru Ioandelasal):

Pai,nu prea avem la ce rude sa apelam, caci mama nu e de aici din oras si nu are pe nimeni aici. sunt doar rude de a tatalui care sigur nu ne-ar putea fi de ajutor. el oricum nu ar putea fi influentat deja au vorbit si mama lui cu el, care stie foarte bine prin ce trecem ca sta aici langa noi, si ea zice ca este nebun si a incercat si ea sa vorbeasca cu el, dar mai putin ca o lua si pe ea la bataie. deci.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Altceva mai stii sa scrii? Ca am mai vazut raspunsul asta la o intrebare!
Te voi raporta la admini. Daca vrei tricoul, lupta cinstit!
Sterge postarile facute doar ca sa-ti cresti numarul de raspunsuri. Ca de ex.acesta!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Atunci nu mai raspunde la ele! Nu ti-se pare normal?
Sterge ce ti-am spus, pana nu ma razgandesc si te raportez! Si vei pierde concursul pe ziua de azi, chiar daca ai 1000 de raspunsuri!
Oricum, verifica si adminii asta, si vei fi descalificat!

Răspuns utilizator avertizat
| Elianna a răspuns (pentru UnNumeCeNuExistă):

Te duci la "raspunsurile mele"(adica ale tale) in partea stanga la "Prima pagina" si acolo, la fiecare raspuns este optiunea "sterge" scrisa cu rosu. Trebuie sa confirmi pe mail operatiunea de stergere.
Tot de acolo poti edita (modifica/ corecta) o postare care deja a aparut pe site.
Poti sa dai raspunsuri corespunzatoare, sa le modifici pe cele date in bataie de joc!
Fa-o! O sa verific.

| Seby90 a răspuns (pentru Elianna):

Eu l-am raportat pentru toate raspunsurile absurde.
Copil de 15 ani.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Vezi ce spune @seby90 si ceilalti? Nu sunt singura care a vazut ce faci! Adminii o sa purice fiecare raspuns al tau inainte sa te declare invingator.
In a doua zi de concurs a fost descalificat cel de pe locul 1 din cauza raspunsurilor irelevante pe care le-a dat si a primit tricoul @mona de pe locul 2!
Citeste regulamentul (e pe blog). Raspunsurile de la anumite categorii (ex."Trivia/amuzante" sau "Totul despre TPU") nu se iau in considerare, de asemenea se ia in calcul doar o postare la o intrebare, indiferent de cate ori ai raspuns la acea intrebare, de asemenea nu se iau in considerare raspunsurile sub 8 cuvinte, sau daca ai postat mai mult de 20 de raspunsuri in 100 de minute!
Daca nu ti-ai fi batut joc de timpul tau pe care l-ai petrecut in fata PC-ului, poate ca erai sigur de victorie! Asa...esti la mana adminilor si a celor care te-au raportat (o poate face oricine, nu numai moderatorii sau expertii!).

| Zenit313 a răspuns (pentru Elianna):

Aceasta fata are probleme de familie si tu vorbesti aici despre cine, cum si ce raspunsuri au dat altii!
Nu acesta este subiectul...si nu intereseaza pe absolut nimeni parerea ta! Aceasta fata are probleme serioase, dar se pare ca tine nu iti pasa, iti pasa de raspunsurile altora...rusine tie!

"Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia"

| William a răspuns:

Daca eram in locul tau il omoram de mult. Poti sa astpeti ajutor de la Dumnezeu cat vrei, nu cred ca intr-un astfel de caz te va ajuta.

| mari01 explică (pentru William):

Nu pot sa il omor, doamne fereste. eu nici macar nu ii doresc moartea, vreau doar sa ne lase sa fim linistite fara scandal.

| William a răspuns (pentru mari01):

Atunci suporta consetintele si tine minte ce iti spun: tatal tau nu isi va schimba comportametul niciodata.

| Seby90 a răspuns:

Draga mari, ce pot sa zic... Situatie dificila, in care in mare parte ma regasesc, iar acel comportament inca il am langa mine. Nu pot zice decat ca el nu dispare, poate doar se mascheaza pentru perioade lungi, dar cu cat sunt mai lungi cu atat certurile devin mai puternice. Aceiasi situatie o am eu cu mama, eu sunt cea mai calma persoana pe care o cunosc, dar langa ea nu ai absolut nici o sansa sa stai calm, daca ea asta vrea.

Sunt vremuri grele, tu ai 15 ani, suport material mamei tale nu ii vei putea oferi, ea ar duce greul, iar de una singura nu stiu daca se poate descurca, asta daca nu faci parte dintr-o familie avuta.

In concluzie, daca ai spate, pleaca cu mama ta, si pastrati o relatie de amicitie, mai rarut ca-i mai dragut spune o vorba din batrani. Daca nu, esti fortata de imprejurari sa alegi intr-o viata umila din punct de vedere material sau intre scandaluri zilnice.

Aceste lucruri nu te vor afecta pe termen lung, cel putin pe mine nu m-au afectat, dar eu sunt o fire mai puternica si imi pot purta singur de grija. Daca poti fi nepasatoare si ignoranta la ceea ce zice, si daca are chef de scandal, pur si simplu te ridici si pleci si ii spui ca vrei liniste pentru ca nu te simti bine, daca continua sa vina dupa tine prin casa, uita-te pur si simplu la el cum vorbeste si lasa-l in pace... Nu prea ai ce castiga cu el...

| mari01 explică (pentru Seby90):

Stiu ca nu dispare,sunt constienta ca el nu o sa se schimbe,stiu ca devin mai puternice. si pana acum a fost agresiv, dar a inceput sa intreaca masura in ultima vreme si cu limbajul si tot. intr-adevar e greu, si nu pot sa ii ofer mamei mele suport material, mama este singurul motiv pentru care eu sunt inca aici, altfel eram plecata demult, nu stiu unde dar plecam. nu o pot lasa singura pe mama

| Seby90 a răspuns:

Poate chiar nu esti fiica lui, si asta ii da motive sa iti vorbeasca asa, te-ai gandit la asta?

| mari01 explică (pentru Seby90):

Exclus. seman mult cu el, suntem leiti.

| mixxjim a răspuns:

Oameni de genul asta nici nu merita copii, e atata lume care se chinuie sa aiba copii... Suna la telefonul copilului, 116 111, e gratuit in cosmote si romtelecom, au program 8-24 in fiecare zi, inclusiv duminica, au cont si aici pe TPU dar la telefon raspund psihologi cu care poti vorbi in voie despre ce probleme ai si care te pot sfatui ce sa faci, poate chiar si ajuta. Incearca sa nu-i mai iesi in cale o vreme, sigur are ceva probleme poate pe la servici si se descarca pe voi, sunteti la indemana si slabe, pe cine altcineva? Ai grija de tine!

| mari01 explică (pentru mixxjim):

Acum nu mai lucreaza, ce probleme sa aiba? sta toata ziua si noaptea si joaca poker, nici nu ma mir ca e nebun ..nu am sa ii mai ies in cale de acum. multumesc

| mixxjim a răspuns (pentru mari01):

Eeei, pai tocmai asta este problema, ca nu mai lucreaza, vede ca nu reuseste sa-si revina si e asa cum e. Poate mai degraba vorbeste cu mama ta si incercati sa-i gasiti un job, fara sa stie el, ii depuneti cv-ul, poate isi gaseste ceva de lucru si atunci sigur o sa se linisteasca.

| mari01 explică (pentru mixxjim):

Are de lucru, lucreaza in Germania, are o firma de constructii, dar pe timp de iarna nu se poate lucra si vine acasa. de asta nu munceste acum.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Mari,

Intelegem situatia foarte dificila in care te afli si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Zenit313 a răspuns:

Simplu.
Faci ceea ce spune el atata timp cat iti da de mancare si te imbraca.
Daca faci ceea ce spune,si nu comentezi,renunti la fite.o sa vezi ca nu te mai cearta.
Taci si indura, ai noroc ca nu te da afara din casa si dormi pe strazi.
Esti o fire SLABA, tu nu ai probleme, altii nu au ce sa manance, dorm in frig iarna..si nu se plang asa de mult ca tine.
Greutatile tale imaginare ar trebui sa te intareasca si sa te maturizeze...

| mari01 explică (pentru Zenit313):

Pardon? cred ca am mentionat si mai sus ca nu comente nu fac fite.el incepe din senin. hai ca sa intelegi mai bine iti spun ce s-a intamplat azi dimineata. stateam frumos la masa.a inceput sa vorbeasca,si nici eu,nici el nu stie ce a spus ca deodata a inceput sa tipe la noi,la mine si la mama. eu l-am intrebat cu lacrimi in ochi. de ce ma jignesti? si el a zis asa : pentru ca esti o proasta,un ****,o boratura,un avort spontan.iar eu nu i-am zis nimic. a continuat sa zica ca nu ne mai suporta,iar mama i-a spus. nu ne mai suporti? cumpara-ne apartament in oras si ne mutam, te scapi de noi. atunci s-a enervat si mai tare si ne-a amenintat cu cutitul ca ne omoara si chestii de astea, eu am fugit in camera la mine si am inceput sa plang. am deschis calculatorul ca am vrut sa imi fac niste teme si aveam nevoie sa caut ceva pe net, vine iar nervos in camera la mine si imi zice ce cauti pe net, ti-am dat eu voie sa deschizi calculatorul..ma injura din nou, imi da un pumn in cap, mama se apuca de plans vine si incearca sa-l potoleasca si il intreaba. acum ce mai ai cu ea? iar el zice:nimic. nu o mai suport. si iesind din camera mi-a zis:pleaca de acasa ca nu vreau sa te mai vad. si eu plangeam in hohote. ps: fara sa fac nimic! acum cui ii dai dreptate?

| Zenit313 a răspuns (pentru mari01):

In general,barbatii care sunt umiliti la munca,au un caracter slab in viata de zi-cu-zi,sunt calcati in picioare de altii,nu au pe cine sa isi verse nervii si se razbuna pe familiile lor.
Are probleme grave,nu te supara ca iti spun!
Poate are alta femeie/copii si cu voi nu mai este fericit,dar nici acest lucru nu il poate motiva sa se manifeste in acest fel.

Trebuie neaparat sa suni la protectia copilului sau la politie!
Dupa ce face o vizita la politie, crede-ma ca o sa vina acasa si o sa spele vasele, o sa faca mancare!
Il bat aia acolo de ii sar capacele, il calca pur si simplu pe cap, rup aia bastoanele pe el.
Protectia copilului si politia sunt singura solutie..crede-ma.
Mergeti la tribunal, politie, divort, cereti protectie..si s-a rezolvat problema...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti fiica tatalui tau si a mamei tale.semeni cu ei.deci oricum te-ar face esti rezultatul legaturii lor.deci si al lui.era o integrama despre unul care-si facea fiul magar; ca magar il tot numeste, foarte natural imi pare.doar zicala glasuieste; din stejar, stejar rasare.mergi la psihologul scolii si vorbeste cu domnia sa cum poti sa rezolvi problema.succes.

| mari01 explică (pentru anonim_4396):

Am sa merg, multumesc. ah si in legatura cu fiica. el sustine ca nu-s fiica lui, ca nu am cum sa seman cu el asa...(multe jigniri)

| MihaiGe a răspuns:

Suna la protectia copilului.
Si vei face un bine garantat.
Bafta!

| 3xfemeie a răspuns:

Este bine ca o ai pe mama alaturi si solutia cred ca trebuie sa o gasiti impreuna.
Mult curaj si noroc va doresc la amandoua!

| mari01 explică (pentru 3xfemeie):

Mersi,incercam big grin

| millyca a răspuns:

Sa suni la "protectia copilului" si sa le explici lor. Asta ar fi o idee. Singura chestie e ca nu stiu sa iti zic exact ce se va intampla dupa. In rest, ce poti sa faci, daca zici ca te loveste din senin? Sa vorbesti tu cu el nu cred ca are rost, avand in vedere situatia pe care ai prezentat-o.

| mari01 explică (pentru millyca):

Mi-e frica sa sun la protectia copilului, pentru ca atunci cand i-am zis ca o voi face. m-a amenintat ca ma omoara. si amenintarile astea sunt frecvente

| mari01 explică (pentru millyca):

Dupa va fi mult mai rau, i-am spus si lui ca voi merge la protectia copilului si m-a amenintat ca ma omoara, iar asta se intampla cam des(amenintarile)

| millyca a răspuns (pentru mari01):

Mda, pai in cazul asta, cum parca a zis cineva pe aici, trebuie sa pleci cat mai departe si trebuie sa faci asta intr-un viitor cat mai apropiat. Sper ca ghinionul sa se transforme in sansa, macar intr-un tarziu. Incearca sa gasesti o solutie prin care sa poti supravietui independenta de el.

| millyca a răspuns:

Am citit printre randuri si raspunsul pe care l-ai desemnat castigator. Da, este un raspuns bun acela si cred ca ar trebui sa functioneze.

| paceandlove a răspuns:

Ia-ti inima in dinti si pleaca la rude.la bunici nu e normal sa faca asa ........sau suna la protectia copilului, la poliie daca e agresiv nu e normal

| mari01 explică (pentru paceandlove):

O pereche de bunici sta departe, sunt sute de kilometri departare(parintii mamei) iar cealalta pereche adica ai tatei, stau aici cu noi in curte. si alte rude prin Romania nu prea mai am, cam toti s-au dus in strainatate. mersi oricum!

| paceandlove a răspuns:

A,si ghiar imi pare rau

| LiviuStefan a răspuns:

Pai,
si pe mine ma cearta tatal meu si ma face handicapat, tampit, idiot, maniac, etc.etc., si zice ca nu ajung nimic in viatachatterbox si chiar am fost foarte trist ca ma certa si acum am inceput sa-l ignor ma gandesc la lucruri care ma inveseles cum ar fi prietena mea, la familie, persoanele cu care ma distrez si cred ca o cale buna ar fi sa inveti ca sa ajungi la facultatewinking \dancing si scapi de el

| mari01 explică (pentru LiviuStefan):

Am incercat si eu sa fac la fel, dar nu a mers. multumesc

| KaJaSo a răspuns:

Eu spun ca cel mai bine este sa iti iei parintii si sa vorbesti cu ei intr-o zi foarte frumoasa sa le vorbesti deschis si foarte calm... le explici problema ca, cu violenta nu se face treaba nu suntem animale suntem oameni inzestrati cu ratiune doar, spune-le ca cel mai bine ar fi sa fie armonie in casa voastra si iubire nu ura si violenta fiindca nimeni nusi doreste violenta. Sper ca te-am putut ajuta.Imi dai si o funda:X?

| Scumppy_Anitza_1998 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ii spui ce ai pe suflet si de continua si mai tare tu sau mama ta luat telefonul si ii spuneti ca sunati la politie se de continua chiar sunat stiu ca este putin cam dur deoarece il poate baga la puscarie dar cum el nu are mila nici voi sa nu aveti

| mari01 explică (pentru Scumppy_Anitza_1998):

Nu e o solutie cu politia.