| anonim_4396 a întrebat:

Sunt noua pe aici sper sa ma poata ajuta si pe mine cineva. Am ajuns sa scriu aici pentru ca nu stiu cu cine sa vorbesc nu stiu in cine sa am incredere.Eu am o problema familiara, parintii mei au divortat acum un an si ceva, tata a luat decizia de a divorat pentru ca incepuse o relatie cu o angajata de la firma. Ai mei aveau impreuna o firma dupa divort tata a cumparat partea mamei si mama si-a deschis propia afacere. Nici dupa aproape un an si jumatate nu am cunoscut-o pe femeie care are o relatie cu tata. Dupa divort tata mereu ii spunea mamei ca prietenul ei o curteaza si ca nu este doar o simpla relatie de prietenie cum sustine mama, dar acum ceva timp in urma am surprins-o pe mama sarutandu-se cu acel domn in salon, mama nu stie nici astazi ca i-am vazut sincer nu stiu ce relatie este intre ei, stiu ca se vad foarte des, pentru ca de la acel incident cu sarutul am evitat-o pe mama si discutiile cu ea cat de mult am putut. Inainte aveam o relatie speciala cu mama. Nu stiu de ce exact ma comport asa. Stiu ca mama este ingrijorata pentru mine pentru ca o prietena de a ei a venit la mine la liceu odata mi-a spus ca mama nu a putut veni si nici soferul dar de fapt era un pretext pentru ca tot drumul am discutata despre comportamentul si atitudinea mea fata de mama. Sunt in clasa a 11, de la incidentul cu sarutul am ajuns sa am note proaste, chiulesc foarte mult, mama a incercat sa vorbeasca cu mine despre asta dar eu o ignoram, am vazut-o de multe ori cum ii dadeau lacrimile dar niciodata nu am facut un pas spre a discuta cu ea. Si totul din cauza unui sarut. Ce sfat imi puteti da sa vorbesc cu mama despre asta? Cu tata nu prea vorbesc el considera ca cu bani si cu diferite atentii compenseaza ceea ce a stricat. Daca cineva doreste sa vorbeasca cu mine sa imi lase un mesaj ii scriu la privat.

Răspuns Câştigător
| blandete a răspuns:

Cred ca cunosc problema ta ...prin aceeasi situatie am trecut si eu tot cam la varsta ta... faptul ca ai vazut o pe mama ta sarutandu se cu acel domn te a afecta profund asta pentru ca iti iubesti mama si nu accepti ca locul tatalui tau sa fie luat de altul, asa se intampla din pacate, sfatul meu pentru tine este urmatorul ..capu' sus esti tanara terminati liceul ia bacul ca fara el nu vei face nimic in viata si gandeste te bine la ce facultate dai.Cat despre parinti ..este alegerea lor tu respectai si iubestei asa cum ai facut o si pana acum, nu cunosc varsta mamei tale dar banuiesc ca iti da i seama ca odata alterata relatia intre ea si tatal tau simte nevoia de de cineva "aproape"poate ca ei ca parinti nu simt durerea deoarece "bani "au "amortizat "compesat starea asta ..fi tare! la un moment dat totul va fi ok happy iti promit asta am trait pe propria piele.Tu trebuie sa fi ajutata ai mult nevoi la varsta ta ai unde dormi ai ce manca bani nu sunt problema mergi inainte.Ce fac parinti tai cu viata lor personale e doar problema lor, important e ca esti importanta pentru cel putin unu din ei.Cu respect iti cer si te rog sa mergi pe drumul tau, asa e viata din pacate cu bune cu rele trebuie sa trecem peste ele.

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca esti un pic egoista
Atat timp cat tatal tau are o noua relatie, mama de ce nu ar avea? de cand are o relatie si mama, te simti neglijata? are un alt comportament fata de cel de dinainte? nu cred.
Asa ca, lasa garda jos si aproprie-te de mama ta, mai tarziu o sa iti doresti o relatie cu mama ta, dar gandeste ca poate va fi mult prea tarziu.
Viate este destul de imprevizibila.
Daca vrei sa vorbim, trimite-mi un mesaj in privat
O zi frumoasa sa aihappy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Blandete" ti-a dat cel mai bun sfat. Merita sa-i multumesti.

| danay72 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, se vede ca e sincer interesata de bunastarea ta. Spune-i ce ai vazit si ce simti, vei vedea ca se va imbunatatii relatia dintre voi doua.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile, mult succes.

| suffarstar a răspuns:

Parintii sunt niste copii cu voce groasa. Cateodata fac prostii si au nevoie de ajutor. Discuta cu mama ta si mediati situatia. Intelege ca nici ei nu-i usor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se intampla des treaba asta pentru ca ne consideram parintii a fi mult mai mult decat persoane normale si cand realitatea ne loveste in fata, ni se da lumea peste cap. Nu mai intelegem nimic, nu intelegem ce simtim, reactionam in moduri atat de ciudate incat nu ne vine sa credem ca suntem noi insine.

Un pas inainte ar fi sa realizezi ca ce se intampla e normal si nu are nici o legatura cu tine. Parintii tai sunt doi oameni normali care au ales drumuri diferite in viata. Faptul ca au incercat sa te protejeze, ascunzand neintelegerile lor de tine, s-a intors impotriva ta cand nu au mai putut face asta.

Intelege ca mama si tatal tau te iubesc, fiecare in felul lui, si nu sunt de condamnat. Sunt simpli oameni, cu dorinte, cu slabiciuni si sunt supusi tot timpul greselilor. E normal sa te simti lasata pe dinafara, dar simti asta doar pentru ca nu intelegi ce se intampla in realitate. Nu te indeparta de mama ta, ce a facut, a facut pentru ca este om. La fel ca si tatal tau, la randul lui. Nu traim intr-o lume perfecta.

Evident ca poti vorbi cu mama ta despre asta, spune-i ce simti, spune-i ce nu intelegi. Sper ca va avea intelepciunea sa-ti explice ce s-a intamplat pe intelesul tau. Si sper ca tu vei avea intelepciunea de a intelege ca ce se intampla nu are legatura cu tine si ca nu trebuie sa te simti tradata in vreun fel. Si sustine-o moral, fii alaturi de ea. Daca are o relatie probabil o ascunde tocmai pentru ca ii este frica de reactia ta, incearcand in continuare sa te protejeze.

| Reea6 a răspuns:

Esti clasa a 11--a?
Pe tatal tau trebuie sa fi suparata nu pe mama, ar trebui sa te bucuri daca si-ar face o relatie nu e usor ca femeie sa ramai singura cu un copil eu aveam 15 ani cand s-a intamplat acelasi lucru acum am 18 si mi-ar placea la nebunie ca mama sa isi gaseasca pe cineva si sa fie fericita. Tu in timp o sa pleci si ea o sa ramana singura atunci o sa te simti bine sa tu ai un sot o familie si ea pe nimeni? plus ca banuiesc ca si mama ta este tanara daca tu esti a11-a si ca femeie ai nevoile tale nu e de ras sau nu fac misto dar de la abstinenta sexuala te poti imbolnavii foarte grav in timp. Trebuie sa intelegi ori ce femeie are nevoie de un barbat de un sprijin asta nu inseamna ca o sa il iubeasca mai mult ca pe tine tu vei ramane mereu cea mai importanta. Acel sarut ar trebui sa fie un motiv de bucurie daca acea persoana este buna. Ai o varsta ar trebui sa te maturizezi si sa incepi sa gandesti altfel nu ca un copil care trebuie protejat si ridicat in puf ...scuze daca am fost rautacioasa dar asta e adevarul nu ai de ce sa pozezi in victima in aceasta poveste