| anonim_4396 a întrebat:

Sunt noua si as avea nevoie de cateva sfaturi daca se poate. Deci va explic: Sunt impreuna cu prietenul meu de aproepe 4 ani.Eu am 20 iar el 21 de ani. De aproape 1 an jumate locuim impreuna (eu am plecat in alta tara pantru studii iar el a venit dupa mine la scurt timp; sa munceasca si de asta locuim impreuna). Intrebarea mea ar fi daca nu este prea tarziu sa ne casatorim peste vreo 8 ani(eu n-as vrea sa ma casatoresc pana la 27-28), si mi-e frica ca peste vreo 8 ani sa nu ne mai iubim ca acum pentru ca majoritatea cuplurilor(din cate stiu eu), se cunosc, se plac, stau 2-3 ani impreuna si dupa aia se casatoresc. Ei, mie mi-e frica ca dupa 8 ani sa nu mai existe aceleasi atractii, emotii si toate cele. Nici luna de miere nu ar mai fii interesanta(pentru ca dupa 8 ani ce stati impreuna ma gandesc ca nu mai ai aceleasi atractii ca dupa 2). Noi ne iubim mult si am superat multe probleme impreuna si tin sa precizez ca parintii mei il cunosc si se intelg foarte bine;( el si-a pierdut ambii parinti). As vrea sa stiu daca se poate cateva opinii, cineva cu experienta, un sfat, ceva; daca se poate. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Eu nu inteleg de ce atat de exact asta cu 8 ani!
Poate o faceti anul viitor sau poate niciodata!
Mi se pare absurd sa stau de 4 ani cu un om, sa ma inteleg bine cu el, sa simt ca EL e si sa zic : peste 8 ani fac nunta.

Nu, nunta o faci cand simti ca e momentul, nu peste 8 ani, ca atunci e varsta optima.
Iar mie una varsta optima pentru casatorie nici macar nu mi se pare 28 ani ci undeva la 25!

Pe de alta parte, actul nu va tine impreuna. Daca e sa va despartiti se va intampla si inainte de casatorie si dupa.
Intr-adevar dupa 4 ani, lucrurile nu mai sunt ca la inceput.
Eu dupa 3 ani de locuit cu fostul nu miºam mai dorit sa-l iau de barbat, desi inainte sa locuim impreuna aveam planuri. Asta pentru ca a intervenit obisnuinta si am zis : " De ce sa mai schimbam acum rutina asta, sa facem nunta?! "

In final ne-am despartit si inca ma pup singura ca nu m-am maritat atunci, pentru ca acum posibil as fi fost ori divortata, ori o sotie nefericita.

Daca nu simti ca e momentul, si dupa ce scrii imi dau seama ca nu simti. eu zic sa mai astepti.
Intre timp se poate intampla orice happy

11 răspunsuri:
| Yang a răspuns:

Casatoria este un act o hartie si nu ar trebui sa influenteze cu nimic numai ca noi de frica esecului conferim prea multa importanta acestui act.incearca sa te gandesti care este visul oricarei femei ca barbatul pe care il iubeste sa o ceara in casatorie cand stai cu o persoana si il iubesti nu planifici treburile astea ca stii da ma casatoresc cu tine dar peste 8 ani.casatoreste-te fii fericita se schimba daca tu vrei sa se schimbe daca te lasi conditionata de un act de parerea celor din jur frica ne este tuturor si nu s ar mai casatori nimeni daca ar face asa dar incercam in speranta ca va fi bine si o sa fie bine de ce? pentru ca il iubesti, te iubeste neconditionat pentru ca te face/il faci fericit si pentru ca vrei sa iti construiesti un viitor impreuna cu el la asta trebuie sa te gandesti si crede-ma ca daca ai putina imaginatie monotonia nu exista daca va iubiti o sa fie aceeasi atractie si peste 8. 10, 30, 50 de ani

| dulcik a răspuns:

Sincer dupa mai multi ani de stat impreuna lucrurile se vor schimba foarte mult, nu va mai fi atractia aia de la inceput.Eu stau cu iubitu meu de 2 ani impreuna si deja s-au schimbat multe in relatia noastra.Deja ne cunoasetem destul de bine si numai e la fel ca la inceput.La un moment dat intervine rutina.

| tania77 a răspuns:

Buna, daca intr-adevar va iubiti nu are de ce sa iti fie frica ca peste 8 ani nu o sa mai fie la fel ca la inceput, intr-adevar nu o sa mai simtiti poate acei" fluturasi" in stomac ca la inceput dar iubirea ramane daca stiti sa o pastrati, adica sa nu devina totul o rutina si cel mai important este sa comunicati.Eu locuiesc de zece ani impreuna cu prietenul (sotul)meu chiar daca nu suntem casatoriti eu il consider sotul meu, si dupa atatia ani tot ne iubim, am trecut si noi prin multe rele si bune dar am ramas si vom ramane impreuna, iubirea invinge.Cu sau fara acel act de casatorie noi tot ne iubim, nu zic ca nu vom face si noi nunta, vom face mai ales cand vor aparea copii pe care ni dorim mult.

| stillhartu a răspuns:

Ok. Ideea e cam asa. Nu actele de casatorie va tin impreuna. Daca e sa va iubiti, puteti sta si fara a fi casatoriti "oficial". Acele lucruri sunt mai mult de forma. Acum te intreb, daca crezi ca peste 8 ani de zile nu va mai fii aceeasi atractie intre voi, de ce sa te casatoresti cu el? Doar pentru a fii sigura ca nu ramai singura si vrei ca prin casatorie sa-l legi de tine? What's the point?!? Din moment ce stati impreuna, e ca si cum ati fi casatoriti. Chiar nu inteleg. Esti constienta ca atractia dintre voi va scadea... dar tot vrei sa mariti cu el.Sincer, mi se pare absurd.

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Daca va iubiti si va intelegeti, nu vad de ce timpul petrecut impreuna ar fi un impediment in calea fericirii voastre.Nu este nevoie sa te grabesti cu casatoria, in ideea ca, dupa un anumit timp nu va mai fi la fel.Nu poti sti ce va fi dupa o perioada atat de mare de timp, dar daca va intelegeti si aveti o relatie consolidata, n-ar trebui sa apara probleme.nici dupa 8 ani.Cunosc cupluri care au trait in concubinaj ani de zile, iar in urma oficializarii relatiei tot atat de uniti au ramas.

Răspuns utilizator avertizat
| sergiu76 a răspuns:

Din cate imi dau seama, voi 2 va iubiti.atunci,de ce sa astepti pana la 28 de ani? de unde conceptia asta? daca te casatoresti la 28 de ani, faci un copil la 30 si cand ai sa ai 50 de ani, copilul tau are 20, e adolescent si tu esti bunica, toti prietenii copilului cand vin in vizita au sa intrebe:bunica ta sta cu tine? unde e mama ta? si atunci ai sa vezi cum te simti si cum se simte copilul tau.

| francesca a răspuns:

Nu inteleg de ce vrei sa stai inca 8 ani.sunteti de 4 impreuna, de 1 si ceva locuiti impreuna...nu inteleg.am auzit la multe chestia cu..."vreau sa astept enshpe mii de ani si ma marit apoi. pot sa iti dau multe exemple de relatii care s-au rupt la 6 ani, la 9 ani, etc.va iubiti? sunteti siguri ca vreti sa fiti mereu impreuna? aveti incredere unul in celalalalt? at totu e ok. poti sa stai si inca 10 ani, nu este nici o problema. dar parerea lui care este? ati vb desprea asta pana acu? si eu am 20 de ani, si iubitul meu are 21 de ani. dar noi ne-am gandit sa ne casatorim peste 2 ani.happy succes in ce faci, si gandeste-te:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă e jumătatea ta nu are cum sa dispara dragosteatongue.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand nu un act va tine impreuna, crezi ca daca va casatoriti acum sau mai tarziu, are vreo importanta daca sentimentele voastre raman aceleasi.Chiar daca va casatoriti peste 8 ani sau mai devreme, odata ce locuiti impreuna e ca si cum ati fi casatoriti, un act nu face decat sa intrati in randul lumi, nu are legatura cu sentimentele. Oricum dupa locuit impreuna cativa ani, lucrurile se mai schimba, nu vor mai exista exact aceleasi sentimente, dar trebuie sa va straduiti sa nu intrati in momotonie.Totul depinde de voi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As dori sa o contrazic pe dulcik, nu este regula sa intervina rutina sau plictiseala as putea sa dau exemplu relatia mea cu iubita mea suntem de 5 ani impreuna iar de 3 ani locuim si noi impreuna si vreau sa va spun ca nu a intervenit nici unul din acesti factori daunatori relatiei de cuplu eu din contra si eu si iubita mea simtim ca suntem inca in primele 3 luni, obisnuim sa cream jocuri noi, activitati noi, ne demonstram unul altuia sentimentele e grozav asta daca stii cum sa mentii relatia