| boidads a întrebat:

Sunt o fata de 16 ani si vreau ca parintii mei sa divorteze, eu urmand sa stau cu mama. Stiu, suna extrem de "din topor" si ati fi tentati sa spuneti "mai gandeste-te", dar aceasta este dorinta mea. Tata, de cand m-am nascut eu (mi-a povestit mama) a injurat-o, a amenintat-o, a batut-o cateodata, etc. Eu nu-mi mai amintesc fiindca eram foarte mica. De cand am inceput sa constientizez lucrurile ce se petrec (11-12 ani) am inceput sa ma indepartez de tata. El e o fire extrem de schimbatoare si atunci cand se enerveaza (din absolut niciun motiv, intr-un minut poate sa fie vesel dupa sa ameninte cu bataia) ne sperie. Asa am ajuns sa traim eu cu mama, din frica de el. El fumeaza aprox. 2 pachete de tigari pe zi si a inceput sa bea. Mi-e frica de posibilitatea de a o bate pe mama, ea e singura persoana pe care o iubesc. Bineinteles mi-e frica si pentru mine. Nici mama nu-l mai suporta.
Problema e urmatoarea: mamei ii e frica sa divorteze din cauza felului in care el ar reactiona (daca nu pui un lucru unde trebuie ridica tonul si te faci cat un purice, daca i-ar zice de divort cred ca s-ar trezi la spital). Ma gandesc ca eu voi pleca la facultate si o voi lasa cu nebunul asta, ce-o sa se intample. Il urasc si n-am nicio retinere s-o spun.
Intrebarea mea este: cum pot sa o conving pe mama sa divorteze? Va rog sa nu-mi spuneti "incearca sa-i impaci", "vorbeste cu el" fiindca pur si simplu este nebun, labil psihic si nu poti discuta cu el. Ce sa fac? Nu mai vreau sa traiesc cu frica.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cunosc situatia, e complicata dar daca ei nu vor sa bage divort lasa-i impace. Unele cumpluri traiesc asa pentru ca le place si le e indiferent daca copilul suporta prostiile lor. Ii lasi cand o sa pleci la facultate si mergi in vizita la ei nu poti decide viata lor. Eventual sa pleci acum la o ruda daca te intretine de bunavoie.

| 31957319 a răspuns:

Aveti doaua variante :
1 sa ii faceti un control medical daca se dovedeste ca ii nebun il interneaza
2 sa ii spui mamei tale sa divorteze fara nici o jena caci legiile de acum il pot tine foarte departe de voi.Consulta un avocat caci sunt si avocati gratuiti pentru astfel de probleme. Cauta care ii frica mamei tale ca nu divorteaza si documenteaza te pe net sa ii dai curajul de care are nevoie.
Aceeasi frica a avut si mama mea dar pana la urma a facut-o i-a spus tatalui meu ca il da la politie daca ne cauta.
Nea cautat dar foarte rar... doar ca sincer ii era dor...

| Fatamuntilor a răspuns:

Divortul e treaba delicata mai ales cand sunt si copii.
Mai ai si alti farati/ surori? Mama ta lucreaza undeva? Cum o sa intretineti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apeleaza la politie. Discuta impreuna cu mama ta cu un psiholog.
Luati-o pe un alt drum in viata.
Toate cele bune!

| KateMiddleton a răspuns:

Mama ta poate apela la o linie fierbinte, sa-si spuna problemele si va vor ajuta cei de acolo.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru KateMiddleton):

Cum adica linie fierbinte?

| KateMiddleton a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Linie fierbinte, un fel de ajutor, suni si iti spui problemele, ceilalti te ajuta.In cazul tau sunt linii speciale pentru prevenirea violentei in familie.
P.S.Sunetul e gratis.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru KateMiddleton):

Stii tu ceva.Credeam ca,, linia fierbinte ''(erotica )se refera la fetele alea care satu de vorba cu barbati
Cred ca la asta te referi, nu?
http://irp.md/item.php?text_id=640

| KateMiddleton a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu ma refer la asta, nici nu e linie fierbinte.Ai cunostinte reduse in acest domeniu.Linia fierbinte este un fel de ajutor social, ci nu gindurile tale prea indepartate...

E ceva in neregula cu tine? Ea asta a inteles asta intelege oricine vede mesajul tau. Nu ai vrea mai bine sa nu te apuci sa critici fata? Ba ca e linie fierbinte apoi ca nu e. wtf? straight face Nu suntem aico sa ne criticam sau sa ne credem superiori unii altora. Ne ajutam. Teoretic/practic.

| Park1Suin a răspuns (pentru AndroidGB):

Hei,laso in pace! Treaba voastra daca nu stiti ce e o linie fierbinte! Nimic nu e inneregula cu ea.Liniile fierbinti au reclama si la televizor.De exemplu, daca un copil este abuzat, el suna la un numar.De acolo i se pun intrebari de genul :cum se comporta persoana care a abuzat, daca mereu e violenta, cum vorbeste sau reactioneaza.WTF, la mesajul tau, nonliteralule!
RUSINE!

| Park1Suin a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Vai vai, Angycut.Ai 16 ani si inca nu stii ce e o liniie fierbinte?
Liniile fierbinti sunt peste tot.Chiar si la o cutie de chefir este linie fierbinte.Adica,daca esti nemultumit, suni si le spui.Ce ganduri mai ai si tu. Zice ca..."Erotica".De exemplu, femeile care sunt batute de barbatii lor, suna la un numar si de acolo primesc ajutor.Te-as sfatui s-ai dai funda lui KateMiddleton, pentru ca altceva sau la altcineva nu poti apela.

| anonim4565 a răspuns:

N-ar trebui sa-l urasti chiar daca e rau, totusi esti in viata si datorita lui.
Eu nu-s in asa situatie si nu stiu cum e dar ai putea sa0ti rezolvi problema rugandu-te.Dar nu la icoane daca poti ca doar nu e pacat la voi sa te rogi asa fara icoane si daca ai credinta si nu te rogi ceva gen"Doamne te rog sa o faci pe mama sa divorteze..."ci te rogi ceva gen :"Doamne schimba-l pe tatal meu..." Dumnezeu te asculta la vremea potrivita chiar daca nu pe loc.
Poate ti se pare o prostie dar asta e sfatul meu.merita sa incerci.
Succes!

| RalucaTyan a răspuns:

Adevarat, singura solutie este divortul. Cunosc un caz asemanator si stiu ce inseamna, insa, pe moment tot ceea ce poti face e sa te muti cat mai repede impreuna cu mama ta si cere ajutorul politiei. Stiu ceea ce inseama sa stai cu frica-n san de teama sa nu se certe si el sa o bata. In aceasta familie tu ai cel mai mult de suferit iar din aceasta cauza te poti si imbolnavii. El niciodata nu va renunta la aceste vicii. Toate cele bune si ai grija.

| PetruM a răspuns:

Bună. Poate că ar fi util ca înainte de a-i divorța să ai o discuție calmă cu ei. Chiar dacă par adulți și răi și fac pe importanții o discuție începută de tine poate fi un motiv suficient pentru a-i pune pe gânduri la modul cel mai serios. Probabil că ai niște motive pentru care vrei să îi desparți iar motivele acelea pot să dispară după acea discuție, sau, din contră, motivele acelea pot fi conștientizate de părinți care să ia decizia divorțului. Dacă reușești să îi convingi, divorțul cel mai avantajos pentru tine este: http://academiademediere.ro/cel-mai-bun-divort-pentru-copii/