| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Bună, sunt o persoană mai retrasă, nu am prieteni. E aiurea și singură așa. Ce pot face ca să am prieteni adevărați? De ce altele sunt populare pe Facebook, au mii de like-uri la poze, de ce se cred zeițe? Nu înțeleg logica fetelor.

69 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alea sant rozatoare financiare/carnale care au popularitate mare poze cu cúr si tate narcisism etc

| danbnz a răspuns:

Ca sa-ti faci prieteni ar trebui sa ai o atitudine pozitiva, vesela, jucausa, deschisa la critici si sugestii. Esti un pic cam agresiva... fii mai toleranta, nimeni nu e perfect.

Schimba poza de profil de aici, nu te avantajeaza deloc... nu sunt psiholog dar, desi esti o fata draguta, in poza asta ai o privire acuzatoare, de parca a tras careva un vant in lift.
Cine nu stie de gluma ii taiem nasulhappy

Ia surprinde-ne si pune o poza cu tine zambind.

Daca faci asta te bag la prieteni pe Facebook si-ti promit un like/ziwinking

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru danbnz):

Poate nu ma vrea nimeni ca prietena. Am cam exagerat. happy Sunt grasa.

| RAY a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Cate kg ai?

| danbnz a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Asta conteaza mai putin.
Important e sa te simti bine in pielea ta.
Daca esti complexata de chestia cu kg. in plus exista solutii... sport, diete samd
De unde stii ca asta e motivul pentru care nu te vrea nimeni?
Te-a indepartat vreunul pe chestia asta si doar asta... ca esti mai plinuta dar in rest esti ok?
Da-l in puii mei... are balta peste.
Singura ai spus ca esti mai retrasa... iesi din "cochilia" ta dar in lumea reala nu pe Facebook.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru RAY):

Tu te crezi perfect? Superficial?

| RAY a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Tu te crezi perfect?
consider ca am foarte mult de lucrat la mine
Superficial?
DA, si eu pun accent pe fizic, asta e ceva involuntar, dar pe tine cum te vad in avatar eu te percep ca fiind draguta, cam de nota 7, deci ma atragi sexual

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru danbnz):

Pentru ca nu ma vrea nimeni ca sunt plinuta și mica. Nu am făcut sport niciodată. Crezi ca sportul, diete o sa ma ajute sa fiu slaba și cu corpul perfect?

| danbnz a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Plinuta si mica... ca tine e plin cartierul si nu am vazut una singura.

"Crezi ca sportul, diete o sa ma ajute sa fiu slaba și cu corpul perfect?"
Asta vrei tu?

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru danbnz):

Nu știu. Nu știu cum mi-ar sta bine. Poate nici slaba nu m-ar vrea cineva

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Atâta timp cât Nu iti afectează sănătatea și aspectul fizic nu cred ca ar fi o problema faptul că ești grasă, cunosc multe fete care sunt grase si care sunt foarte dragute

| romeo78 a răspuns:

Nu este nici o logică! Pur și simplu depinde de ceea ce postezi și cât de mult te dezbraci în pozele personale.
Acum nu contează materia cenușie, ci trupul!

| Mosotti a răspuns:

Se cred zeite pentru ca arata foarte bine, si niste fraieri le da nas degeaba, aia nu sunt prieteni adevarat, aia urmaresc doar sa o bage in pat si atat. Daca arati si tu la fel, vei avea la fel de multe like. Desi multe sunt fake, sunt date aiurea like alea, si eu dadeam la misto la toti. Ca sa ai prieteni adevarati trebuie intai sa fi tu capabila sa oferi asta, si cred ca esti, ca altfel nu iti mai doreai asta. Apoi sa socializezi in real, nu pe Facebook unde fiecare se da cine nu e, si sa stai cu oamenii pe care ii simti compatibili cu tine, nu ai tu treaba cu aia care nu-s. Sincer, eu am trei prieteni mari si lati, dari foarte buni, nu am nevoie de 100. Am stiut sa imi aleg. Ne vizitam foarte des si ne petrecem timp mult impreuna. Nu sta cu panarame, cu din aia care te vor doar cand ii faci sa rada, e o vorba "iubeste omul si cand plange", e nevoie de din aia care si cand ai o problema te asculta si te ajuta. Cand esti intr-un colectiv o sa simti automat care sunt aia care trebuie, din discutii, comportament, vine totul de la sine. Esti mai retrasa dintr-o teama probabil sa nu fi dezamagita de oameni, insa asta iti si ia sansa de a intalni persoane potrivite. Deci trebuie sa ai contact cu colective de tineri ca tine cumva, iar FB nu este locul potrivit, acolo si eu pot sa-mi pun o poza de fotomodela, si? Sunt eu aia? Nu, cine stie cati sunt asa! Te incalzesc niste like ale unor fraieri care in afata de sex nu au ceva in capul ala? Nu cred.

| Mosotti a răspuns:

Si inca ceva, nu conteaza cum arati, conteaza ce ai in cap si cum te porti! Daca esti un om de calitate, atat conteaza. Nu te intereseaza pe tine ce like primeste una sau alta, tu ai treaba cu tine. Aia care te accepta cum esti, aia sunt prieteni adevarati, nu sa te schimbi dupa cum vor niste panarame de oameni care vor sa fi cum vor ei de fapt, nu pentru ce esti tu.

| Mosotti a răspuns:

Pana la urma unii nu o vor din cauza fizicului, m-am tot gandit, insa pe ea o intereseaza sa o placa oameni de aceasta teapa? Pentru care conteaza asta?! Eu nu m-as simti deranjat de chestia asta. Adevaratii prieteni nu tin cont de fizic, tin cont de comportament, inteligenta, caracter, sociabilitate (eu daca faceam sala si aratam bine, nu ma deranja sa stau de vorba cu unul supraponderal de exemplu, il apreciam ca om). In relatii este cu totul altceva, acolo da, proba eliminatorie este fizicul, dar in cazul nostru nu este cazul. Ce ma uimeste la ea, este ca, conteaza cate like a primit aia, aia aia, nu primeste si ce? Nu e populara, si ce? Nu trebuie sa ai 5000 prieteni falsi si de suprafata, dar si virtuali. Trebe cativa in real dar de calitate. Daca un om de calitate nu ma vrea, atunci ma deranjeaza.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai calma. Mai bine putini si buni, ca ce ai pe FB nu e ce ai in viata reala... poti sa ai 5000 pe FB si cand postezi "Cine ma ajuta sa mut mobila?" nu iti mai da nimeni link sau share...

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru GabiDumitrescu):

Asa e. Ai mare dreptate. E cel mai bun răspuns de la tine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Marele adevar pe care multi refuza sa il accepte e ca murim singuri. Si de multe ori traim cu adevarat singuri, chiar daca avem parteneri/soti/sotii, copii, alte alea.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru GabiDumitrescu):

Exact. Dar mulți au impresia ca viata e roz, se cred zei, populari pe Facebook. Ba și au 5000 de prieteni. Degeaba. As prefera sa trăiesc într un loc mai bun unde sa nu fie net, sa fie lume adevărată fără invidie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Invidie e si fara net, din pacate...

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce aiurea.

| Dalmore a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Tu ai decis sa ai cont de Facebook și să urmărești ca o bolnava din umbra și să judeci. Sterge-l și trăiește în lumea adevărată și nu o sa mai ai timp de invidii. Că nu ei te invidiaza pe tine, din cate ai spus. Și știi vorba "schimbarea incepe cu tine" rolling on the floor.

| Andreeush a răspuns:

Și tu crezi că cei de pe Facebook își cunosc toți prietenii din listă?

| Frank51 a răspuns:

Prietenii adevarati se fac foarte greu. Plus de asta exista "prieteni adevarati fake", care doar pretind sa ne fie. Ei de fapt doar au nevoie de ajutorul nostru sau de compania noastra, iar cand are obiectivele indeplinite mai face doar lucruri din necesitate, adica da mesaje doar din obligatie, iese cu tine din sila, etc.

Un prieten adevarat se bucura de tine, de prezenta ta, de bucuria ta. Pur si simplu e ceva special. Ia gandeste-te putin si spune cati sunt asa? Foarte putini. Toti pretind ca sunt prieteni, dar o fac din necesitate. Eu am 2 prieteni, aproape 3. In rest, colegii de facultate(35), colegi de camin(20), prieteni vechi(30), nu se pot lua in considerare.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Frank51):

Înțeleg ce spui. Eu nu am nici prieteni. Sunt doar singura și asta e. XD Ai mare dreptate în ce spui.

| Holiday a răspuns:

"Pentru ca nu ma vrea nimeni ca sunt plinuta și mica."

"Stai să vorbesc cu unchiul care e șef polițist și să îi arăt ce ai spus! Să îți afle ip-ul adresei tale și sa te trezești cu poliția la ușă."

Adica pitica, grasa, ofticoasa si cu gura mare.
Ti-ai raspuns singura la intrebarea "de ce nu sunt agreata?"
Si asta ce reiese doar de aici, cu siguranta mai ai si alte caracteristici care nu te recomanda pentru a avea prieteni sau admiratori.

| alina2k18 a răspuns:

Ce treaba ai tu ca se cred ele zeite? laughing Ar trebuie sa fie umile si docile si retrase ca vrea muschiu tau?
laughing

| Dalmore a răspuns:

Uite de asta nu ai prieteni, că ești o invidioasă laughing. Nici eu nu înțeleg logica persoanelor care sunt retrase și speriate de bombe. Du-te la psiholog. Niste like-uri pe social media nu înseamnă nimic.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Dalmore):

Sigur. Ma și judeci imediat. Ți-e ușor sa spui ca sunt invidioasa. Bine ca tu ai prieteni. Dacă erai retras(a) ca mine și îți ziceam același lucru, îți pica bine? Dacă nu ai 100 like uri minim, imediat ștergi poza. Se postează pentru like-uri ca să fii popular. Rușine sa îți fie că m-ai jignit!

| RAY a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Dar sa stii ca doar prin auto critica evoluezi in viata, in locul tau i-as fi spus, da-mi o solutie sa fiu mai sociabila, i-as fi trimis si o cerere de prietenie, merita asta, dar tu ai atac emotional, e vezi tu nu poti evolua daca gandesti ca un copil de 3 ani

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

Dai niste sfaturi si tu personale

| Dalmore a răspuns (pentru RAY):

Pai ce treabă are ea cu ce fac altele pe Facebook-ul lor? rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

Normal ca e invidioasa, altele au parte de multe like urii in scimb ea nu, normal ca o frustreaza asta, solutia nu este sa o ajutam in acest sens si sa aiba parte de viata reala nu de una virtuala, narcista, nu e singura, sunt tot mai multe pers narciste care traiesc doar virtual

| Mosotti a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Tu pui la suflet vorbele unui om care nu merita? Nu lua in seama. Lasa-l sa zica ce vrea. Judeca ca atata il duce capul, omul nu se judeca ca nu e in locul celui in cauza, nu are creierul lui, nu are trairile lui ca sa stie ce simte acela, da din gura total inutil.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nici eu n-am prieteni. Dar hey! Like-urile nu contează atât de mult! Eu sunt încă adolescentă și n-am intrat la liceu. Sper ca atunci când o să intru, o să-mi fac câțiva prieteni. Sau nu? Dar slabe șanse. Sunt prea emotivă și timidă.

| CleanHeart a răspuns:

E simplu, incepe sa comunici si daca vezi o persoana cu care crezi ca ai putea avea lucruri in comun e destul sa-i adresezi intrebarea ce faci, prietenii se fac usor dar prietenii adevarati greu, ai inteles tu
Fetele care au multe like.uri nu sunt neaparat fete naspa sau zeite, pur si simplu primesc niste aprecieri la o poza, nu trebuie sa judecam, bafta.

| Lostlyric a răspuns:

Te uimeste ca nu ai prieteni, dar ameninti oameni care iti dau sfaturi (fie bune, fie rele - dupa posibilitati) cu chemarea politiei, neamuri influente si intimidare?
Eu zic ca ar trebui sa-ti reconstruiesti credintele vizavi de ce inseamna o prietenie, chiar de la baza.
Cel mai bun sfat prin a-ti face prietenii reale si conexiuni interumane stabile, este sa incepi sa te accepti asa cum esti. Apoi, sa te schimbi (in loc de a profita de "avantajele" FB-ului, citeste cateva carti de psihologie, spre exemplu), apoi sa aderi la un "clan" care te intelege, care poate fi langa tine, care e capabil sa primeasca atat cat si tu poti oferi in schimb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un specialist.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru anonim_4396):

Du-te tu.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru anonim_4396):

Stai să vorbesc cu unchiul care e șef polițist și să îi arăt ce ai spus! Să îți afle ip-ul adresei tale și sa te trezești cu poliția la ușă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Eu ti am raspuns frumos si tu mai jignit deci las-o mai moale cu amenintarile si acum inteleg de ce nu ai prieteni

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Oleo, că prea personal le ei
și eu să vorbesc cu taicămeu contabil să se bage întro funcție mai înaltă și să-i taie salariile unchiului tău? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ai avut copilaria? Cum se desfasoara o zi la tine in general? Cu ce te ocupi? Poate esti mai tacuta si timida, anxioasa si de aia nu ai prieteni
Sau poate tu esti problema dupa cum vad te intereseaza ce face gheorghe si gheorghita
Ar trebui sa te interese doar persoana ta si problemele tale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cui îi mai pasă în 2019 că au altele like-uri pe Facebook? Like-urile nu înseamnă nimic, mai ales dacă le primești random de la necunoscuți, iar Facebook a expirat de mult. Like-urile alea nu le primesc pentru că sunt ele populare, ci pentru că se dezbracă și trimit cereri aiurea la toată lumea, strict pentru like-uri.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru anonim_4396):

Aici ai dreptate. happy De asta ma mir ca pitipoancele, uratele au mii de like-uri, nu înțeleg ce văd băieții la ele.
Fetele frumoase, simple, naturale nu primesc like-uri, nu au noroc în dragoste.

| Melisa_Melisa_1996 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Şi incă o chestie nu gândii gen că" aia arată aşa bine si eu nu, sau că ce geantă mişto are aia şi eu de ce nu am. Fiincă chestia asta te face nefericută şi cu multe semne de intrebare. Şi aşa nu vei reuşi să te descurci in viaţă, te asigur.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Melisa_Melisa_1996):

Eu așa gândesc. Gen aia e frumoasa foc pentru băieți care vor așa ceva.

| Melisa_Melisa_1996 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Auzi fiecare fata/femeie e frumoasă in felul ei. Ai cam exagerat. Apucă-te de sport, daca te gandesti ca esti plinuţă.

| RAY a răspuns (pentru Melisa_Melisa_1996):

Sa o aprecieze niste necunoscuti, asta nu e o solutie, probabil e dependenta de internet si traieste doar virtual

| N3verM1nd a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Doamne. ai cerut sfaturi si tu il ameninti cu politia. Acum inteleg, nu poti sa socializezi cu lumea. Nu inteleg de ce ai mai postat intrebarea, ori ca vrei likeuri pe Facebook ori ca nu ai prieteni? De fapt nu cred ca are rost sa imi bat capul cu o persoana depresiva cel mai probabil sau cu ceva "probleme" happy

| Dragosdoar a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Nu e adevarat,cunosc fete,simple,frumoase destepte,naturale care si au restrictionat functia de cererede prietenie pe Facebook pentru ca aveau prea multe,bineinteles nu mai vorbesc de likeuri. Cu cat mai naturala,dar frumoasa,cu atat mai populara si apreciata; insa daca tu crezi ca e musai sa fii populara si sa stea barbatii la coada pentru tine continua cu stilul asta retras si virtual. Sa stii ca te inteleg perfect pentru ca nici eu nu sunt frumos,cu masina,cu banii,inteligent si prea sociabil,dar incerc sa elimin frustrarea si sa vad viata exact asa cum a decis destinul/natura. Renunta la frustrare,atata tot, nu e musai sa ai o relatie, familie si sa faci sex. Si ca sfat foarte bun, da te tu la baieti prima, sa vezi ca multi vor aprecia foarte mult asta, iti maresti sansele cu 60% cu atitudinea asta, nu astepta mereu tu dupa ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu te mai plangi 'si sa creezi drama din nimic, iesind din casa si sa intalnesti persoane care rezoneaza cu tine si te ajuta sa evoluezi, trebuie sa iti depasesti starea de confort, punandu-te in pozitii inconfortabile.
Nu e nimic gresit sa nu ai prieteni si sa nu fii populara, cu cat esti mai retrasa si stai in banca ta cu atat o sa atragi tipi de calitate.
Sfatul meu este sa stergi Facebook-ul, acesta este si scopul lui sa te faca mentina insecure(fara incredere in tine) in societatea in care traim tipele "bune" si cuminti sunt atacate de propaganda si persoane manipulate social.

| Raducons a răspuns:

Eu te inteleg si eu sunt mai retras si nu am niciun prieten, toti au plecat sa isi faca vietile si eu nu m-am tinut dupa ei.Trebuie sa ai o activitate, un job si o sa vina si prietenii.Alte fete sunt populare pentru ca posteaza poze sexi si baietii le apreciaza. Incearca sa faci ceva si sa lucrezi de peferat cu tineri si o sa te schimbi cat de cat, Nimeni nu se poate schimba radical dar ti se poate imbunatatii viata si sa iti gasesti chiar un partener

| brokxy a răspuns:

Te inteleg le vad si eu se dau asa de mari, posteaza primesc vreo 100 like-uri 500 ba chiar 1000. Dar sa stii de ce. Pentru ca ele sunt false si se imprietenesc se fu**t cu vreo 30 de barbati sau le trimit poze, se cred zeite dar sunt niste copii ieftine si false.
Tu fi doar tu. Esti frumoasa chiar si daca nu ti-au dat astia 100 de like-uri pe Facebook happy Nu le suport pe fetele alea se cred reginele lumii cand zici ca arata ca niste prostituate. Dar te inteleg oricine are nevoie de atentie si afectiune. Incearca sa fi prietenoasa cu toata lumea ca sa ai prieteni multi dar nu iti arata niciodata fundul pentru niste like-uri

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Depinde ce varsta ai, imi poti spune?

| BogdanM275 a răspuns:

Salut și eu sunt în mare parte la fel, cel mai ușor îți poți găsii prieteni practicând diverse activități comune cu alte persoane, cum ar fi un loc de munca, un anumit sport sau eventual pe rețele sociale (Facebook).

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru BogdanM275):

Dar câți ani ai? Poate nici aia nu ma vor ca prietena. Sunt de judecat ca sunt grasa sau urata. Dacă eram o piți, imediat săreau toți la mine. ce mentalitate de oameni.

| BogdanM275 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Nu toți oamenii sunt la fel, majoritatea celor care cred asta despre tine sunt niște superficiali, ignoranți și nu te merita.

Și apropo am 18 anii (aproape împliniți).

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru BogdanM275):

Corect. Ma bucur ca mai întâlnesc oameni sinceri ca tine. Dar în ziua de azi și verișoara mea își face poze și postează pe Facebook pentru like-uri. se îmbracă tot felul, gen să își arate formele. Sânii, fundul. Zicea de mine " nu vei ajunge ca mine niciodată".

| BogdanM275 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Mulțumesc,ideea e ca în societate se promovează astfel de fenomene, cel mai bine este sa nu ții cont de ele, încearcă sa fi tu însuți sunt convins ca vei găsi persoane care te vor accepta așa cum ești fără a te discrimina.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru BogdanM275):

Lasă. O să slăbesc, o să mă machiez puțin, o să fac câteva operații estetice. Și am ajuns o frumoasă. happy

| BogdanM275 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Eu cred ca frumusețea, nu sta doar în lucruri superficiale contează foarte mult persoana.

Dacă ești interesata, putem vorbim ca prieteni.

| RAY a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Sunt de judecat ca sunt grasa sau urata.

exagerzi aiurea, nu esti urata

| johnbucuresti a răspuns:

La ce iti folosesc like-urile?
MAI BINE VIN-O CU MINE LA MARE, hai sa mergem cu oameni adevarati in excursii uite un site interesant
https://haisasocializam.ro/
Care creeaza evenimente EXCURSII IEFTINE INTALNIRI REALE
jocuri
unde poti sa iti faci prieteni reali

| girada79 a răspuns:

Caută-mă pe Facebook Marius Viorel Girada pentru că doresc să vorbim.

| X3RO a răspuns:

E normal faptul ca poti fi mai retrasa. Pana la urma roata se intoarce. Stai calma. Ca sa iti dau un exemplu, eu timp de 8 ani ( adica in clasele 1-8 ) nu stateam cu nimeni pentru ca nu ma machiam, preferam sa invat decat sa stau mereu pe telefon si nici nu aveam mii de like-uri pe internet. Totusi, dupa atatia ani am putut sa intalnesc niste persoane minunate. Fi tu insuti, nu te schimba pentru cineva. Eu mi-am intalnit preitenii pur si simplu dintr-o intamplare. Niciodata nu o sa te astepti la ce iti va aduce soarta in cale. Nu e o viata grea, ci doar o faza. Pasarea care zboara singura are aripile cele mai puternice. Mi-as fi dorit sa am pe cineva care sa imi spuna asta, de aceea sper ca macar eu sa fiu persoana de care aveam nevoie si poate si tu. Cum e viata in familie? Pe mine asta m-a afectat mult. Daca totul e bine, atunci iti spun ca va rasari si soarele. Sa ai o zi placuta!

| Melisa_Melisa_1996 a răspuns:

Bună, în primul rând nu contează like-le, în al doilea rând să ai încredere în tine, şi in ultimul rând daca nu eşti mulţumit de felul în care arăţi sau te îmbraci, schimbă ceva la tine, în viaţă e important să faci câte o schimbare majoră şi să te simţi bine în pielea ta. Nu trebuie să îţiexpui pe Facebook sâni şi posteriorul pentru like-uri şi de aţi face aşa zişi prietenii. Dacă faci asta, inseamă că vei căuta atenţia bărbaţilor, băieţilor, şi vei face o impresie proasta, părerea mea. Aşa iti vei reuşi să iti faci doar parteneri pentru o noapte maxim două, nu prieteni. Dacă te place cineva te place pentru felul tău de a fii, cam atât. BAFTĂ!

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Melisa_Melisa_1996):

Bună. Nu știu ce să schimb la mine.