| AnaS567 a întrebat:

Sunt plecata in alta țară iar bunica mea este in Romania si eu o sun dar robotul imi raspunde ca numărul **********nu este disponibil.Ma îngrijorez tare si nu stiu cum sa fac, va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de reteaua cazuta, sau cine stie, poate a uitat sa plateasca factura ori poate nu l-a pus bine in furca.
Suna la un vecin si roaga-l sa mearga pana acolo, sa verifice cu bunica si telefonul ei.

Dupa 0040 trebuie sa pui codul orasului din 3 cifre si apoi numarul fix de telefon, cel cu 6 cifre.
Daca suni de pe telefonul tau mobil, formeaza +40 xxx xxxxxx ca-ti face legatura mai rapid prin sistemele voip.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil nu-l formezi corect.
spune-mi tara de unde suni si-ti spun eu cum sa formezi Romania.
Bunica are mobil sau telefon fix?

| AnaS567 explică (pentru Violleta2022):

Eu sun din Franța si bunica mea are fix, am sunat si acum si tot imi spune ca nu este disponibil. Eu formez numarul cu 0040 si mi-a mers pana acum.Să fie oare de la rețea la care suntem in Romania si sa nu mearga? Chiar nu stiu si ma ingrijoreaza ca nu merge sa sun

| AnaS567 explică (pentru Andreeush):

Chiar înainte să mă uit pe TPU sunasem o vecină sa se duca pana la ea, am vorbit cu ea.Îți mulțumesc mult ca ai răspuns!

| Andreeush a răspuns (pentru AnaS567):

Cel mai probabil este vorba de reteaua cazuta, sau cine stie, poate a uitat sa plateasca factura ori poate nu l-a pus bine in furca.
Suna la un vecin si roaga-l sa mearga pana acolo, sa verifice cu bunica si telefonul ei.

Dupa 0040 trebuie sa pui codul orasului din 3 cifre si apoi numarul fix de telefon, cel cu 6 cifre.
Daca suni de pe telefonul tau mobil, formeaza +40 xxx xxxxxx ca-ti face legatura mai rapid prin sistemele voip.

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să iei legătura cu altcineva, poate rețeaua bunicii tale e defectă.