| anonim_4396 a întrebat:

Buna,sunt un baiat de 23 de ani si imi place foarte mult de o fata penticostala de la munca de 28 de ani,eu sunt ortodox dar nu prea implicat,nu stiu sigur daca si ei ii place de mine dar m-a invitat la adunare,la masa la ea,parintii si rude de ale ei stiau multe chesti despre mine si despre ce am vorbit cu ea particular,sunt mai multe semne prin care eu cred ca si ei ii place de mine,si stiu pentru a avea o relatie cu ea ar trebui sq ma convertesc si sa am ganduri serioase de casatorie dar eu cred ca ea e cea care imi trebuie si sunt dispus sa le fac fara nicio retinere,dar intrebarea mea e,oare chiar si ea ma place,si daca da,ar fi dispusa sa fie cu mine dupa? Va rog sa raspundeti si cei din religia Penticostala daca se poate,nu vreau sa jignesc pe nimeni sau sa ofensez, vreau doar niste pareri

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Parerea mea e ca pur si simplu sa incerci sa vezi ce fel de personalitate are, ca si asta e importanta pe langa frumusete, daca vrei, in viitor, sa ai parte de o relatie serioasa. Poate fata chiar nu e asa religioasa si e mai mult o fortare alor ei.Cine stie, poate chiar e foarte de treaba si deschisa la tot felul de lucruri.
Cel mai bine este sa-i cunosti personalitatea prin conversatii bineinteles, iesiri in oras etc si dupa aceea poti evalua daca merita sau nu efortul.Sex gasesti la tot pasul si aventuri de-o noapte, cluburile-s pline de pustoaice bete care vor sex si atat, doar ca sa-si enerveze tatal, dar fete bune de maritat cam rarut si ea sigur se gandeste la copii si familie, ca doar e la varsta aia "critica" cand deja trebuia "sa fie in randul lumii ".
Nu stii niciodata pana nu incerci si n-ai nimic de pierdut.In plus de asta, cu cat stai mai mult sa te gandesti la chestia ca "m-o placea, nu m-o placea ", cu atat o sa-ti fie mai greu in abordare.
Arata-i ca-i respecti alegerile religioase si nu e treaba ta sa judeci persoanele dupa acest aspect pentru ca de-asta avem liberul arbitru, ca apreciezi diversitatea, ca pretuiesti mult o persoana cu care ai despre ce vorbi si ca faptul ca sunteti atat de diferiti te intriga si vrei sa stii mai multe despre ea si poate ai sa vezi ca intr-un final e doar o fata normala etichetata "religioasa ".
Ce sa-ti zic, mult succes si sper sa ai parte de surprize frumoase!

8 răspunsuri:
| YTBDrawingBase a răspuns:

Ma. Eu cred ca daca tu esti barbat, ea face cum zici tu daca ii convine oferta ta, daca nu, si faci tu ca ea, cel mai probabil o sa ai probleme in relatie pe viitor. Iar daca nu stii sigur daca te place, testeaza terenul cu intrebari... invata mai multe de aici: artaseductiei.ro

| relian a răspuns:

RO a scapat de comunisti, dar a dat peste religiosi, adica tot un drac laughing vedeti si voi ce tineri sunt in RO ce idei au cat ii duce mintea.Dao la jalea de religie, tu ai nevoie de femeie nu de relgie, daca aia vrea religie spune-i sasi caute unu ca ea.Dar sfatu meu este sa o aburesti sa faci sex cu ea si dupa pa si la gara spune-i ca tu nu esti curios de religie sub nici un aspect.pana la urma asta cauti cred o relatie de prietenie de dragoste nu cauti religie.Chestia asta ca ai face orice sa fii cu ea asta e de la scoala, din familie ca sunteti indoctrinati de mici.Esti ortodox adica? Tu habar nu ai cei aia religie, nu stii nimic de biserica ortodoxa, ba pun pariu pe orice ca nici din biblie nai citit macar un rand dar deja tu esti ortodox.Unu care spune cai religios pai ala trebuie sa fie pus la curent cu religia lui, nu dau si eu din gura is ortodox.Aia da aia e penticostala ca merge frecvent la biserica, citeste biblia zilnic, se roaga zilnic, deci e indoctrinata rau nu asa.Nimeni nu alege religia din placere sa stii si tu, nimeni absolut nimeni niciodata.Religia este aleasa din diferite motive cea mai frecventa metoda este constarngerea,te obliga sa accepti parintii,statu uneori cum e la arabi,iubita cum e cazul tau si asa mai departe. Daca lasi un om liber nu-i impui capu cu nimic niciodata te asigur ca nimeni nu va alege vreodata religia,sau macar sa fie curios. Dara cand de mil il duci la biserica, de mic ii bagi la scoala religia pe gat copilu ala e nevinovat, este obligat sa accepte sa faca cei spun parintii, scoala etc. Vrei sa ai ganduri serioase auzi la tine cum? Tu ai facut sex cu tipa asta ce zici ca vrei s-o iei de nevasta? n-ai facut sigur, atunci cum poti tu vorbi de casatorie? Pun pariu ca nici nu v-ati sarutat macar laughing dar tu deja visezi la povesti, gata tea invitata la masa si deja esti pe spate laughing dar o fata mai tinara nai gasit si tu? Pai tu ca barbat trebuie sa ai o femeie mai tanara nu mai in varsta ca tine laughing ia si tu una de 16 ani sau de 18 na ca aia e majora,ai gasit o religioasa care nu face sex decat dupa ce se marita laughing. Teai intrebat daca nu o sa va potriviti sexual ce o sa faci? Daca nu te potrivesti cu ea la multe nu doara sexual,nu o sa aveti placeri comune,nu o sa aveti subiecte de discutat ce o sa faci? Poate ca nu o sa iti placa cum saruta,nu-ti place cum face sex,tu gata deja te si vezi insurat laughing ma baiatule,ma campionule las-o mai usor, fa probe, stai cu ea dormi cu ea luni de zile. un an cel putin, vezi cum e, cum va potriviti, daca va potriviti si dupa mai vii sa povestim pe aici.Deci cam asa stau lucrurile.Bine ca tipa daca e din aia pana in gat cu religia no sa se lase ea facuta, adica sa faca sex asa ca mutati gandu ca nu-i de tine, asta e parerea mea.

| minrest a răspuns:

Ca sa casatoresti cu ea nu trebuie doar sa te botezi de forma, sau sa admiti ca o fi si religia penticostala la fel de adevarata ca oricare alta, ci sa te convertesti sincer, sa devii la fel de pasionat ca toti ceilalti. Mergi acolo la adunare si, dupa un timp, ai sa ai ce vedea. Prooroci care fac proorocii aberante, care nu se indeplinesc niciodata, totusi sunt privite ca ceva sfant, bolboroseli fara sens, socotite inspirate, manipulare pe fata la greu. Daca merita pentru o femeie sa suporti asa ceva toata viata, asta e.

| Lioana a răspuns:

Cred ca ar trebui sa lamuriti relatia voastra. Poate ca te place dar nu neaparat in sensul de iubit. Oamenii crestini in general, fac invitatii la masa si doar din prietenie, fara alt gand. Vorbeste cu fata deschis!

| PersonajFictiv a răspuns:

laughing ce aiurea.
Nici macar nu esti cu ea intr-o relatie si nici nu stii daca sigur ii place de tine laughing si tu te gandesti la casatorie si apoi sa te convertesti.
Uite ce ai de facut.
Intra in relatie cu ea ( daca simte si ea) > stai o perioada cu ea, petreceti ceva timp impreuna, sa va cunoasteti >daca te intelegi bine cu ea si consideri ca ea e "aleasa".

| PersonajFictiv a răspuns (pentru PersonajFictiv):

O iei de nevasta, am sters nu stiu de ce, poate subconstientul meu nu vrea sa se casatoreasca niciodata laughing

| Ara997 a răspuns:

Niet.
regulile sunt stricte la ei. te convertesti adica te botezi dar numerge urgent la ortodocsi, e o perioada depregatire spirituala, apoi casatoria, APOI. ce vrei tu, toata viata! pricipit?

| nirocino a răspuns:

Eu cred ca sunt doar amabili, nu vor accepta pe cineva in afara religiei penticostale. Daca te convertesti nu se vor schimba sentimentele ei ci doar religia ta! Pai ori te iubeste asa cum esti ori asta e!
Tu esti un baiat sufletist si dispus la sacrificii majore pentru a obtine atentia si simpatia ei dar faptul ca te-a invitat la adunarile lor mi se pare doar o incercare de racolare si atat! Ai grija de tine, bafta!