| anonim_4396 a întrebat:

Suntem încă studenți și avem o relație la distanță, insa ne-am gândit ce o sa facem după ce vom termina facultatea. El este adeptul ideii că femeia urmează barbatul, deci eu ar trebui să mă mut la el, adică la câteva sute de km de casă. Pentru mine e greu, dar as face-o pentru noi. Insa el doreste și altceva - sa stăm cu parintii lui, să aibă grijă de ei când vor avea nevoie și pana nu vor mai fi. Mama lui are o problema medicala mai gravă, iar el și tatăl lui se ocupa de casă și de ea, iar uneori mai vine și una dintre surorile lui sa ajute. Nu vreau sa las totul în urma pentru a mă muta în alt oraș și să stau cu ai lui. Eu vreau o viață a noastra, eu cu el, singuri. De ce sa nu ii vizitam părinții din când în când și să îi ajutăm cum fac surorile lui? Pentru ce să plec din orașul meu? Sa stau cu părinții lui și să am grijă de ei până mor? Ce îmi oferă el pentru sacrificiul meu? Ce bărbat e? Soții surorilor lui nu le-au dus la casa parintilor, ci au casa lor. El a zis scurt,,
Cine vrea sa fie cu mine, înțelege asta. Daca nu, să facă ce vrea."
Asteeeept opinii, poate îmi schimb modul de a privi lucrurile, nu vreau să-l pierd, însă nici așa viața nu vreau. sad

Răspuns Apreciat de Editori
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu ai viitor alaturi de el daca merge pe principiul ca fata face ce zice baiatul. laughing) e demodat si cu o gandire primitiva. Nu vad de ce ti-ai pierde timpul cu el. Inteleg ca il iubesti dar nu cred ca o sa duci o viata prea buna acolo. La un moment dat toti ne mutam la casele noastre dar asta nu inseamna ca ne lasam parintii in urma. El gandeste foarte prost crezand ca o sa stea o fata toata viata alaturi de el si parintii lui. Puteti sa va mutati undeva prin apropiere si sa ii vizitati si sa o mai ajutati pe mama lui dar faptul ca are o boala grava, nu inseamna ca voi ar trebui sa nu va traiti viata. Si tu ai parinti si mi se pare la fel de normal sa ii vizitati si pe ai tai. Nu doar ai lui sunt importanti. Eu nu as putea sa merg mai departe pentru un om cu o astfel de gandire. Nu o sa te puna niciodata pe primul loc. O sa poti sa traiesti cu asta? Mai gandeste-te.

11 răspunsuri:
| DanaDaniellllla a răspuns:

Părerea mea este că el te șantajează emoțional, nu merită să îți părăsești familia, prietenii și orașul doar pentru o relație!
Nu este datoria ta să urmezi pe nimeni și nimic. Daca vrea să aibă slugă și îngrijitoare in casă pentru părinții lui va trebui sa te gândești ce dorești.
De curiozitate: din ce localitate ești tu și el în ce localitate dorește să te muți?

| Anonymous4433 a răspuns:

Ai perfecta dreptate. Nu merita sa renunti la tot ce ti-e drag tie ca sa te muti cu el si sa ai o viata pe care nu o vrei. Eu zic sa nu accepti chestia asta, pentru ca alti barbati mai exista dar alta viata nu o sa mai ai!

| troleibuz a răspuns:

De ce sa mearga femeia dupa barbat? Ma intristeaza mentalitatea asta. Deciziile se iau impreuna, astfel incat amandoi sa fie fericiti. Nu conteaza sexul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa fii sclava lui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Femeia urma barbatul in epoca de piatra. Acum suntem in 2020 si cred ca e cazul sa aruncam la tomberon orice aberatie de genul.

Nu iti spun sa il parasesti, dar nici sa faci ce vrea el nu e o idee buna. Chiar iti doresti sa te muti si cu el, si cu maica-sa, si cu taica-su, pe viata? Nu cred. Eu nu as accepta asa ceva niciodata. Si asa eu prefer sa locuiesc singura, si pentru mine ar fi iadul pe pamant sa stau cu partenerul si cu socrii in aceeasi casa.
Ai avut vreodata o dezamagire? Gen sa pici bac-ul, sa nu iei traseul, sa pierzi bani etc. Toate astea sunt lucruri care te-ar trage in jos. Locuitul cu socrii e si asta o chestie care te trage in jos, o nereusita, o nerealizare, spune-i cum vrei.
Nu o sa mai ai libertate si intimitate sub nicio forma. Nu o sa mai ai dreptul sa alegi nici ce sa mananci la pranz. Daca soacra are pofta de ciorba de stevie, aia mananci si tu. Daca soacra face varza calita, aia mananci. Nu o sa mai poti alege nici macar asta. O sa iti fie greu sa tii o dieta. O sa traiesti ca la inchisoare.
O sa iti pui hainele la spalat impreuna cu chilotii socrului, o sa imparti baia, o sa imparti dormitorul... tot.
Eu asa vad lucrurile.
Nu esti datoare sa te sacrifici nimanui. Traieste-ti viata fix asa cum vrei tu. Stai in ce oras vrei tu, in ce casa vrei tu, alege sa fii independenta! Nu te lega la cap de neamul prietenului tau. happy

| Kareta_Veronica_2000 a răspuns:

... Nu vei mai avea vreo viață vreodată și vreo libertate dacă faci pe cățelușul și stai după el mereu. Nu are rost, stai acasă că stai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-ar fi si rusine sa mai stau cu parintii la varsta asta, chiar si singur. Dar apoi sa mai aduc si o fata cu mine sa aiba grija de parintii mei. Asa ceva nu se face...si cred ca nici parintii lui nu vor asta. El de ce nu are grija de parintii tai? Problema asta trebuie rezolvata, e foarte mare si decat sa stai sa fii bona pentru parintii lui mai bine ai o discutie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Poti sa vii si tu cu ultimatumul asta: "cine vrea sa fie cu mine, ma urmeaza". Daca i se pare dubli standard, lasa-l in pace. Mai gasesti oameni ca el.

| Digikey a răspuns:

Cauta-ti unul ințărcat.

| Unindividn0rmal a răspuns:

Daca vrei sa te slugareasca si sa ai grija de niste bosorogi toata viata, go for it. Daca nu, da-l in *** lu ma-sa aia bolnava laughing)

| Adry05 a răspuns:

Omu mi se pare că pretinde prea multe sacrificii dar nu dă prea mare lucru la schimb. nu te văd să ai o viață prea fericită acolo, nu știu dacă are rost relația