| quiza a întrebat:

Bună!
Tata are o soră care s-a căsătorit. Soțul ei are un fiu dintr-o căsătorie anterioară.
Juridic, moral ș.a mă pot căsători cu el dacă nu există nicio legătură de sânge între noi?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti casatori doar daca matusa ta nu a adoptat fiul sotului actual.

| quiza explică (pentru Ioandelasal):

Nu a făcut-o. Are o nouă familie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legal da. Biserica se poate opune daca afla.

| minrest a răspuns:

Cum sa nu poti? Poti foarte bine. Chiar si daca matusa ta l-a adoptat si TEHNIC DOAR sunteti veri primari, faceti o cerere, care se va aproba, si va casatoriti.

| quiza explică (pentru minrest):

Mulțumesc pentru răspuns!

| SG1995 a răspuns:

Da, nu aveți nicio legătură genetică.