| Biancasata a întrebat:

Bună... Știu ca poate suna ciudat. În urma cu 5 luni mi s-a încheiat o relație de 2 ani jumate. După despărțire eram praf la un moment dat mi-am revenit dar însă iar a aparut aceasta stare de negativism de neliniște, nu îl pot uita. Nu am vorbit deloc. Nu l-am văzut. As vrea sa îmi găsesc pe altcineva dar nu am găsit asa exact pe sufletul meu. Ca sa îl pot uita. Oare sa fie ceva negru la mijloc? Ma afectează mult pe interior mai mult. Și nu știu la cine sa apelez ce sa fac. sad

Răspuns Apreciat de Editori
| xandra0301 a răspuns:

Trebuie sa înveți sa te iubesti pe tine. Găsește-ți o ocupație și încearcă cumva sa nu te mai gândești la el ca doar așa o sa îl poți uita.
E cea mai mare prostie sa îți găsești o persoana drept "pansament", îți bati joc și de el dar și de tine. O sa începi sa îl compari cu fostul tău si nu este ok. Începi sa îți cauți pe cineva atunci când chiar ai uitat tu de băiatul acela.
Nu știu de ce v-ați despărțit sau dacă tu sau el a fost cel care a greșit. Ideea e ca tu trebuie sa te focusezi pe tine, nu pe altul. El posibil sa nu plângă după tine, tu de ce s-o faci? Merita?
Asta le-o spun și prietenelor mele, fa-ți amintiri de care sa-ți amintești cu drag in viitor. Nu trebuie sa îți irosești timpul plângând pentru cineva sau pentru ceva.
Totul o sa fie bine dacă și tu vrei sa ți-l scoți din cap, dacă nu, nimeni nu te poată ajuta. Trebuie sa plece totul de la tine.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Calareti cu crenvust xxl sant la greu. Nu poti gasi unu cu sula mare si frumos alegi una din 2 variante

| Adry05 a răspuns:

Păi când îți amintești de el pur și simplu ignoră gându și gândește-te la altceva sau pune-te să faci ceva să te distragă. cu tipi ai început să vorbești? atenție din partea altor băieți face bine în astfel de momente

| Violleta2022 a răspuns:

Asta inseamna ca nu vrei sub nici o forma sa-l uiti, stai inca agatata in amintirile vechi si te incapatanezi sa accepti realitatea si faptul ca nu mai sunteti impreuna.
Cand te vei satura
fa-ti un pustiu de bine sa fii realista, acceptand realitatea, despartirea definitiva, traind ziua PREZENTA si facandu-ti planuri de viitor.
Nu te ajuta cu nimicfaci o obsesie cu gandul la el, dimpotriva, te adancesti in durere.
da-l in masa! Ocupa-ti mintea si mainile cu ceva: fa curatenie in casa, spala covoare, perdele, curata dulapuri, scoate tot de prin dulapurile de bucatrei si freaca-le, orice te tine in priza, epuizandu-te fizic este bun, ca pici lata seara si dormi fara sa te mai gandesti la trecutul dureros.
Evita cu orice pret sa mai aduci vorba despre el. Aruncasi strege toate pozele cu el si orice tine de el. Pune in cutii si da-le de pomana!
Este vital sa rupi si sa arunci orice iti aduce aminte de el, ca sa poti sa mergi inainte, sa traiesti prezentul si sa-ti faci planuri fantastice, de viitor!

| viavo a răspuns:

Buna! E greu un timp, dar daca iti gasesti preocupari si iti ocupi timpul cu ceva ce iti place sa faci, iti va trece mai usor. Pe mine m-a ajutat hoby ul meu din care acum castig si bani. "Fiecare sut in fund e un pas inainte!"

| Clarity a răspuns:

Nu stiu de cate ori ai fost indragostita fiindca nu ai mentionat. Dar din proprie experienta pot sa iti spun, daca iubesti pe cineva sa incerci sa il uiti o sa fie mult mai greu decat sa te indragostesti.
O persoana atat de importanta pentru tine, o sa fie cu tine pentru mult timp, accepta ca l-ai iubit dar relatia nu a mers si acum trebuie sa mergi inainte, un pas in fiecare zii.
Cu timpul o sa inveti mai multe, o sa stii cine esti si o sa gasesti pe altcineva.
Niciodata nu o sa poti uita persoanele pe care le-ai iubit, dar asta nu inseamna ca nu o sa fii fericita. Da sansa la alte personae care crezi ca merita, dar nu te astepta sa fie totul cum te astepti, ia-o pas cu pas.
Sper sa te ajute.

| Silwian37 a răspuns:

Asa Am patit si eu! Scuza ma ca ti zic.dar se numeste Obsesie! Te Sfatuiesc sa ti iei o pauza si sa nu incerci sa faci prea curand o relatie! oricum nu vei reusi si pe alta parte te vei gadi tot la fostul! Care De fapt nu te a iubit deloc.Sau macar pe cat il iubesti tu!
Fruntea sus!