| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai am terminat o relatie de 5 ani, eu hotarand asta.
Am nevoie de sustinere, am nevoie de feedback pozitiv, plang incontinuu, vreau sa-mi spuneti c-o sa trec peste, va rog, am nevoie de asta.
Nu caut atentie, chiar deloc, vreau doar sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Unicornlover7 a răspuns:

In viata, unii oameni nu sunt facuti sa ramana, ci sa vina, sa te invete ceva, si apoi sa plece. Daca tu ai simtit ca nu mai trebuie sa stai cu el, bine ai facut. Deci, ai invatat ceva. Cat despre cum te simti, sigur iti va trece, balta e plina de peste, si ce e baiatul perfect pentru tine, e rezervat pentru tine...doar asteapta ca vine. Iesi din casa, ia-ti cateva prietene si mergeti la munte, sau in alt oras, deconecteaza-te si distreaza-te si o sa treci mai usor peste. Incearca sa scrii o poveste sau un cantec sau ceva, ca te va ajuta sa te eliberezi prin arta. Se numeste "catharsis". Si nu mai fi suparata, uite eu te salut din Cluj, si iti trimit toata fericirea din lume! happy

| Omis a răspuns (pentru Unicornlover7):

Mi-ai inseninat ziua, multumesc!

47 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Decit sa fi nefericită este mai bine ca ai pus capăt relatiei, acum tu plîngi deoarece cum tu ai zis l ai iubit, si este normal sa plîngi, tu ai figurativ vorbind o rană deschisă care are nevoie de timp pentru a se cicatriza la fel ca in cazul unei operatii, timpul le va rezolva pe toate si cu siguranță o sa i ti gasesti sufletul pereche. Sănătate multa si nu regreta decizia luată este spre binele vostru.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca o sa treci peste necazul asta, toti trecem prin asa ceva, toti avem macar 1 desartire in viata si timpul ne vindeca de orice.
Daca simti nevoia sa plangi, fa-o!
Descarca-te si varsa-ti tot necazul!
Cand nu vei mai avea lacrimi si nici motiv sa plangi, te vei linistii si vei vedea lucurile mult mai clar decat acum.
Asta este viata reala fetita!
Invata din greselile precedente si nu le mai repeta pe viitor, ca sa nu suferi cum suferi acum!

| mihai69 a răspuns:

Auzi, da' o beție ai tras?

| Omis a răspuns (pentru mihai69):

Nu cred ca mi-ar fi indicat, cel putin nu acum.

| mihai69 a răspuns (pentru Omis):

În fine - ideea e să faci ceva care să îți „șunteze" gândurile de la situația dată.

| GabiDumitrescu a răspuns:

TU ai hotarit asta si tot tu te plingi? SHUT UP and SUCK IT UP! Ce isi face omul cu mina lui se cheama lucru manual. Daca il iubeai si erai nefericita, trebuia sa discutati si sa faceti astfel incit sa fiti fericiti. Tu in loc sa repari relatia, ai aruncat-o, si tot tu vrei feedback pozitiv. Halal!

| Freya1 a răspuns:

Dupa ce ai scris si raspuns eu cred ca tu te-ai cam plictisit sau ti sa urat cu binele.
Daca avea o relatie dezastruoasa care iti facea rau si era daunatoare pentru tine sunt sigura ca specificai asta dar daca te-ai despartit de plictiseala nu cred ca iti va trece vei ramane mereu cu regretul ca ai facut asta.

| Omis a răspuns (pentru Freya1):

Poftim? De unde ai atata minte? Am vrut sa spun doar ca am terminat o relatie, nu si intreaga poveste. Nu voi da detalii referitoare la relatie, dar din moment ce am spus ca eram nefericita, inseamna ca asa si era. Nu eram plictisita, eram nefericita. Intelegi? Am avut nevoie, pur si simplu, ca in momentul in care am postat intrebarea, cineva sa-mi spuna ca va fi bine, pentru sufletul meu, sa ma mai linistesc.
Data viitoare reflecteaza mai mult pe subiecte si nu te mai arunca asa cu argumente nefondate, doar pentru ca asta ti-a fost primul gand.

| Freya1 a răspuns (pentru Omis):

"M-am despartit de unu dupa 5 ani si eu am ales asta" foarte bine si eu am lasat o relatie de 8 ani din n motive pe care le-am enumerat daca am vrut sa aflu daca am facut o alegere buna, daca merita sa mai plang, daca vreau ca cineva sa ma inteleaga.
"Nu vreau atentie doar vreau ca cineva sa imi spuna ca o sa fie bine" pai daca habar nu avem in ce conditi si de ce de unde vrei sa stim ca iti va fi bine puneti tu in cap ca o sa fie bine daca iti spun eu sau altul nu te incalzeste ca nu simtim noi in locul tau.
"Nu vreau atentie" serios si atunci de ce ti lumea in suspans si vrei cat mai multe comentarii cu "saraca nu te merita"?

| Omis a răspuns (pentru Freya1):

Doamne fereste laughing, du-te, te rog frumos, si canta la alta masa. Sigur esti vreo frustrata.

| Freya1 a răspuns (pentru Omis):

Tot eu...in fine

| anonimg a răspuns:

Vei putea sta in picioare in fata acestei situatii atunci cand vei cunoaste adevarul: ca o relatie nu poate fi binecuvantata de Dumnezeu atunci cand nu este facuta/traita dupa voia Lui.
Lacrimile tale nu trebuie sa fie pentru relatia pierduta, ci pentru ca viata ta a fost straina de Dumnezeu. Intristarea aceasta de pe urma te va aduce aproape de Dumnezeu; si prin El vei capata puterea de a merge mai departe. Iertarea iti este asigurata daca o vei cere; si impreuna cu aceasta iti va fi oferita si pacea si linistea de care ai nevoie.

| danay72 a răspuns:

Trebuie să te gândești de ce ai hotarat acest lucru, ce argumente ai. Acum e normal sa suferi, pentru ca ai fost obișnuit cu această persoana lângă tine 5 ani. Dar gândește pozitiv, schimba gândul de la ea și aminteste-ți că o inimă veselă înseninează fața. De aceea petrece timp cu alți, fa activități care să te ajute să nu te gândești mereu.

| h3r a răspuns:

Tin si eu sa cred ca sentimentele tale fata de el au disparut in acesti ani si-as zice ca nefericirea vine de aici, nu te mai tine nimic in relatia asta, iar "ii faceam rau si lui" spune multe.
Daca ai putea raspunde, as avea o intrebare. De ce ai asteptat 5 ani?

| Omis a răspuns (pentru h3r):

Am crezut ca va fi bine, la un moment dat.

| mentholinks a răspuns:

Poate o sa fie bine poate nu. Nu tot timpul e bine sa fii optimist.

| Lioana a răspuns:

Timpul vindeca orice rana. La inceput e mai greu chiar cumplit, dar in timp intensitatea durerii scade.

| Nemessys a răspuns:

Pai de ce te-ai despartit? De ce plangi? ti-e dor de acea persoana? Du-te la ea. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa treci peste!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-o sa treci peste, o sa suferi toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îți doresc să treci peste tot și toate cu bine!
Poate asta te va ajuta...(citește tot)
http://www.psihosuport.ro/psiholog/2012/11/cum-sa-treci-peste-o-despartire/

| Iunix a răspuns:

Ok, tu la momentu de față nu ai nevoie de întrebări de genu „ Dacă îl iubeai de ce l-ai părăsit sau de ce erai nefericită " etc. și pentru că-mi place să le over oamenilor ce vor, poftim :

https://www.youtube.com/watch?v=QyoNhOq2A9o

https://www.youtube.com/watch?v=XEq4Sw4yBdY

https://www.youtube.com/watch?v=IUtANJRfZv0

https://www.youtube.com/watch?v=OvfjjXzYsmQ

O să te doară : https://www.youtube.com/watch?v=r1NcL1ICFJQ

Și acum asta ca să-ți treacă : https://www.youtube.com/watch?v=XXIhSp9lyF8

https://www.youtube.com/watch?v=r_Wp9v0sG5s

Oricum nu te merita https://www.youtube.com/watch?v=mJgp5rPiWM0

No bun, gata cu gluma. Trebuie să faci câteva schimbări de peisaj, du-te într-o vacanță, locuri noi, oameni noi.

| nda a răspuns:

Buna.
Cauta-ti ocupatie in permanenta si sa faci in asa fel incat sa nu ai prea mult timp sa te gandesti la situatia asta. Incearca sa stai inconjurata de familie/prieteni cat mai mult timp. Iesi la cumparaturi, la un suc, o cafea.
Dupa 5 ani de zile e greu sa renunti asa pur si simplu la o persoana. Va trebui sa te obisnuiesti sa traiesti si fara el, viata merge numai inainte.
Ai ales sa faci o schimbare majora in viata ta, acum acomodeaza-te cu noul stil de viata.
Din mesajele tale de aici, nu pari a fi sigura pe decizia ta.
Sper ca o sa fii bine.

| Omis a răspuns (pentru nda):

Da, probabil nu sunt pe deplin sigura de decizia pe care am luat-o, imi e greu, avand in vedere ca au fost 5 ani, si mai ales ca au fost niste sentimente profunde la mijloc, care cu timpul, poate ca s-au mai estompat, insa el tot e in sufletul meu. Iubirea nu dispare. Nu de tot.

| Alfred0703 a răspuns:

Daca plangi, de ce ai terminat relatia?

| Omis a răspuns (pentru Alfred0703):

L-am iubit, dar eram nefericita. Nu am mai putut merge mai departe, imi faceam rau singura, si implicit si lui.

| Alfred0703 a răspuns (pentru Omis):

Niciodata nu am inteles fazele astea cu relatiile. Acum serios, cum poate sa zica o persoana chestii de genul: "Nu pot sa traiesc fara el/ea.", "L-am iubit, dar nu puteam fi impreuna.". Acum nu ma refer neaparat la tine(no offense).

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Este alegerea ta, ma gandesc ca a fost cu un motiv anume. Vei trece peste, dar nu usor. Probabil vei gasi pe cineva mai bun happy

| Golyat18 a răspuns:

Buna!

Tocmai ai terminat o relatie de 5 ani, tu ai hotarat asta.

Ai nevoie de sustinere, ai nevoie de feedback pozitiv, plangi incontinuu, vrei sa-ti spunem c-o sa treci peste, ne rogi, ai nevoie de asta.

Nu cauti atentie, chiar deloc, vrei doar sfaturi.

Iti transmit tot ceea ce ai nevoie!

| Golyat18 a răspuns:

Bai bulan#iilor, la fata ii traba unu', bagati-va tocmai de asta a zis la inceput "buna" pentru ca cauta o alta caldura in schimb, cauta sa fie mangaiata de altul. Altfel ar fi inceput cu "ajutor!".

| Omis a răspuns (pentru Golyat18):

Da, asa e.

| venividivici2017 a răspuns:

Ar trebui sa exemplifici mai mult de ce anume erai nefericita, poate in felul acesta vei primi o indrumare, sustinere potrivita.

| Omis a răspuns (pentru venividivici2017):

Nu voi da detalii, eu am vrut doar sa-mi spuna cineva "o sa fie bine", atat.

| venividivici2017 a răspuns (pentru Omis):

Atunci..."o sa fie bine", o sa gasesti un altul mai chipes si mai instaritwinking Poate el era basic, dar aspiratiile tale de femeie te faceau "nefericita" cu un asemenea sarman!

| venividivici2017 a răspuns:

Din ce am inteles aici, "nu caut atentie" dar tocmai asta cauti pisi! Tu esti cea mai potrivita persoana sa decizi ce si cum,banuiesc ca ai o anumita maturitate, degeaba iei anumite sfaturi, ca tu tot pe ale tale le vei urma. Judecand dupa logica intrebarii tale, raspunsurile tale, ma intreb oare cum de a rezistat acel sarman sa stea 5 ani cu tine? Cate ti-a suportat? De cate ori s-a lasat "calcat in picioare " de tine? Acum cu siguranta, iti doresti un "Fraier perfect"! Good luck sis!

| Andersen2k18 a răspuns:

Pai ce s-a intamplat? Eu stiu ca relatii is de scurte perioade, maxim 3-8 luni. Tu esti un caz mai rar...5 ani wow! Spui ca l-ai iubit dar ce te facea nefericita? Detaliaza mai mult... Pana la urma este o relatie si da a fost destul de lunga, dar o sa fie bine.

| Omis a răspuns (pentru Andersen2k18):

Nu dau detalii, nu caut sa ma confesez cuiva.

| Omis a răspuns:

Nu cautam mila. Dar multumesc.

| VICTORTPURO a răspuns:

O sa iti fie greu o perioada destul de lunga, te inteleg perfect prin ce treci acum, cunosc din propria experienta, in unele momente o sa iti para rau ca poate ai procedat asa, dar cu timpul lucrurile se limpezesc si o sa intelegi ca totusi ai procedat corect, nu poti fi langa cineva care nu te face sa fii fericit/satisfacut, mergi inainte, totusi evenimentele care se petrec in viata noastra ne antreneaza si ne fac mai puternici si rezistenti in situatii de acest gen, fii puternica, ocupate cu ceva ca sa nu ai timp sa stai cu gandul la asta, stiu ca este greu, dar trebuie sa te impui si sa te gandesti la momentele care nu ti-au fost placute in relatie, si in acest fel o sa te debarasezi mai usor, de exemplu pe mine m-a inselat prietena pe care o iubeam intr-adevar foarte mult, la inceput eram gata sa o iert, dar am stat si m-am gandit mai bine si am zis ca nu voi putea sa fiu fericit langa acest om din nou, si l-am lasat in trecut, cam asa stau lucrurile, multa bafta.

| Ionutszu a răspuns:

Uite care e chestia, poate e mai greu femeilor din acest punct de vedere, si nu vreau sa spun ca o sa treaca imediat, dar o sa dureze si o sa doara o buna perioada de timp mai ales daca nu a fost un motiv " grav " pentru care s-a rupt relatia. Vei fi ok, fii alaturi de oamenii la care poti apela, parinti, bunici, frati. Ei iti vor fi alaturi si iti vor oferi un sprijin emotional enorm, probabil cel mai bun pe care il poti obtine. Sper sa fii mai bine, ai grija de tine

| IFeelS0Alone a răspuns:

Nimeni nu iti poate da un sfat care sa functioneze (sa te faca sa uiti de fostul) deoarece suntem foarte complecși si diferiti ca indivizi. Unele persoane trec greu peste despartirea de persoana iubita altele nu. Este perfect normal indiferent de categoria din care faci parte. Cand trec prin momente mai neplacute eu imi demontez masina (incerc sa repar o problema de care am uitat sau nu i-am dat importanta), ma duce cu gandul in alta parte si ma relaxeaza sa lucrez singur.

| Xela90 a răspuns:

Din cate am citit eu pe aici, omis tu ai facut o greseala sa scrii aici despre relatia ta care ai rupto si vrei sa stii daca treci peste si o sa fie bine, pe langa astia unii dintre ei au ceva dreptate, mai simplu era sa te duci la parintii tai sau rudele tale, sa vezi de problema ta nu numai tu ai problema asta, si altii trec altii nu vor, sau sa inveti din problemele de la parintii tai sau rudele tale cum sa treci sau nu te mai gandi, gandeste-te la altceva nu la relatia care ai rupto sau daca vrei sa te gandesti ca vrei inapoi du-te nu mai sta, ori nu te mai gandi si priveste inainte. in viata asta toti suntem ca calculatoarele ce contin windows cu informatii importante sau nu si daca vrei sa le pastrezi sau vrei le stergi. ciao.

| zuzaaaaa a răspuns:

Daca tu ai hotărât asta, nu înțeleg de ce acum plângi.