| FrancezuRN a întrebat:

Bună tot, eu, mă numesc robert, am si eu o intrebare, dar vreau raspunsul urgent! Am 17 ani si 5, luni sotia, mea este insarcinata, naște in iunie, cred, ea este in Romania, eu sunt in franța! Mi-e mi-a expirat buletinul, si pasaportul, crede-ți că aș putea recunoaște copilul, in octombrie cand fac eu 18 ani? Adică crede-ți că este posibil să îl recunosc mai târziu?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca este sotia ta, adica sunteti casatoriti legal, atunci copilul va fi declarat automat pe numele tau (de la Napoleon incoace, copilul nascut in casnicie este al sotului).
Daca nu sunteti casatoriti, atunci nu vei putea declara copilul peste atatea luni. Trebuie sa vii in Romania in maxim 30 de zile de la nastere pentru a-l declara. daca nu o vei face, va trebui apoi sa iti soliciti paternitatea prin instanta

| alessia5158 a răspuns:

Termenul legal pentru declararea si inregistrarea nasterii copilului in fata ofiterului de stare civila din cadrul primariei este de 30 zile de la data nasterii, pentru copilul nascut viu si aflat în viata.
Cand declararea nasterii a fost facuta dupa expirarea termenului prevazut de lege, dar inauntrul unui an de la data nasterii, inregistrarea nasterii se face cu aprobarea primarului(se face o cerere adresata primarului in cuprinsul careia se mentioneaza motivul intarzierii).

p.s.Ti-am studiat intrebarile postate pe TPU---nu esti casatorit legal si ai serioase indoieli ca ai putea fi tatal biologic al copilului fetei de care esti indragostit!
Pentru nu-ti impovara viitorul cu obligatii care pot sa NU iti apartina de fapt si de drept, te sfatuiesc ca, inainte de a recunoaste copilul ca fiind al tau, sa faci un test ADN pentru stabilirea paternitatii. Daca testul ADN il vei face la un Institut de medicina legala din Bucuresti, Iasi, Cluj, Timisoara, Tg.Mures,Craiova rezultatul acelui test va avea o mare relevanta in fata oricarei instante de judecata pentru situatia in care fata te va da in judecata. Testul costa in jur de 3000lei(pentru prezumtivul tata +copil+ mama copilului). Documenteaza-te despre testul ADN din link-ul:
http://www.legmed.ro/? doc=1237738010

| Ririru a răspuns:

Dumnezeule, el are alta etnie, asa s-a expirmat pentru ca asa se exprima ei.
Eu zic sa incerci sa vii in tara, sa-ti faci actele si cand naste ea sa fii in tara, pentru a-l recunoaste in termen de 30 de zile.

| Violleta2022 a răspuns:

A-ti facut copilul prin corespondenta?

| Violleta2022 a răspuns:

Am glumit de buna seama cu mesajul anterior!
Din pacate pentru fata asta insarcinata, inca nu-i nevasta ta, inca nu sunteti casatoriti si inca nu poti sa faci nimic, atata vreme cat toate actele tale sunt expirate.
Va trebuii sa te intorci de urgenta in tara, sa te pregatesti de amenzi si sa-ti faci buletinul si pasaportul, ca sa poti sa functionezi normal, nu in ilegalitate ca acum.
De fapt, nici macar acolo nu esti in legalitate, pentru ca, fara buletin sau pasaport, nu esti legal niciunde.

Din pacate, daca ea naste in iunie, copilul trebuie imediat declarat!
Cum tu nu ajungi pana in octombrie in tara, iar cand ajungi nu ai nici un act legal legal, nu poti sa-ti inscrii copilul pe numele tau.
Dar parca spuneai ca nu-i copilul tau?
Nu-i mai bine sa faci un test de ADN sa vezi clar daca este al tau, ori nu? Ce-i graba asta, macar sa fii sigur!
Normal ca, fata se jura ca este al tau chiar daca nu este, in final ea va alege pe baiatul care crede ca-i mai bun de tata pentru copilasul ei, chiar daca nu este el, tatal biologic.
Dar, ca sa nu ai dubii, face-ti ADN-ul amandoi si vedeti al cui-i copilasul.

| kandaraki a răspuns:

Mda...
dupa cum scrii scoala nu prea ai frecventat, ca esti insurat sau nu, nu e clar, cum poti sa zici sotie daca nu ai 18 si nu esti insurat?
naste in iunie? sau crezi?
tu mai crezi ca e copilul tau cand tu esti plecat si ea e acolo?

| FrancezuRN explică:

Hei, kandaraki nu mă jigni, am 9 clase terminate, in legatura, cu ilegalitatea in tara unde sunt aflat, am toate actele! Plus titré de séjours. nu am probleme aici!
Si copilul este al-meu! Sunt cu ea din iulie! Si normal este in Romania, pentru ca trebuia să avorteze! Pentru că are probleme de sănătate! Si pana la urma i-au spus acei doctori că nu poate face avort că are probleme, si s-ar putea să fie prima si ultima sarcina! oricum vă multumesc pentru răspunsuri!