| p6ra a întrebat:

aceasta este prima mea intrebare pe acest site. Simt ca am nevoie de ajutor in privinta familiei mele. De cand eram mica am avut intotdeauna probleme cu intimitatea, fiindca niciodata nu s-au stabilit niste limite. In ultima vreme am realizat ca ceva nu este in neregula si simt ca am nevoie de indrumare despre acest subiect. Locuiesc intr-o casa cu 2 persoane cu varsta de peste 50 de ani, eu avand sub 15 ani, intr-o garsoniera de 36 de mp. Aceasta are o camera mare impartita in 2 dormitoare. Intr-unul sta figura paterna si in cealalta ma aflu eu si cu figura materna, intr-o camera cu latimea de aproximativ 3-4 metri (ingusta) si lungimea de 7-10 metri. Din acest motiv impart paturi suprapuse cu aceasta, fiecare avand propriul ei televizor. Noaptea tarziu, lumina de la tv-ul 'colegei mele de camera' imi bate in ochi, nelasandu-ma sa dorm. Cand ma duc la aceasta sa ii spun sa stinga televizorul, imi arata degetul mijlociu si imi adreseaza nume. Odata mi s-a intamplat sa fiu in toane proaste, dupa 3 ore de stat pe calculator mi s-a spus sa il inchid, am facut-o iar dupa aceea am inceput sa fiu analizata de catre 'mama', spunandu-mi ca sunt o imputita. M-am dus in baie, m-am asezat pe podea si am inceput sa plang, spunandu-mi intrebari legate de soarta mea, ca de ce trebuie sa mai traiesc asa, ca 'unde as da nu s-ar face nimic bun cu viata mea'. Dupa vreo 10-15 minute ma spioneaza parintii prin gaura din tocul de la usa baii, dupa aceea intra si figura materna incepe sa ma ridice de pe jos, tragandu=ma de par si punandu-mi intrebari pe un ritm furios si repetat : 'De ce nu te speli, de ce crezi ca ti-am lasat calculatorul, ca sa faci videochat?". Dupa a inceput sa ma dezbrace si sa imi dea cu apa rece pe piept, 'tatal' meu stand si uitandu-se la mine, zicand 'tu ai vrut fete, tu sa o aduci pe drumul cel bun'. Acum cateva luni am fost prinsa ca vorbeam injurturi cu un prieten in online si de atunci ma considera o 'tarfa' si cred ca am facut s*x cu acesta, desi am sub 15 ani si nu am intrat inca la liceu. Un alt exemplu pe care il consider in neregula este reactia la unele lucruri de catre tatal meu. Daca eu si cu mama mea ne certam din motive serioase, cum ar fi lipsa de spatiu din casa si starea mea mintala si incepe sa imi dea palme sau sa imi arate degetul meu mijlociu 'ca sa ma faca sa tac' tatal meu incepe sa rada despre aceasta situatie si 'ca sa vin la el cand mai vine mama sa ma bata', dupa aceea venind inspre figura materna, bagandu-i mana in vagin (masurband-o) si dandu-i palme la fund de fata cu mine, iar atunci cand sunt singur cu el revine putin 'la normal'. Acum nu stiu ce sa ma fac, nu mai stiu ce sa cred sau ce sa mai spun. Ma simt vinovata chiar daca nu este asa. La momentul actual sunt ignorata de acestia si nu inteleg de ce. Ma simt ca si cum nu as putea sa scap din situatia asta. Daca fug de acasa si ma mut la o ruda, tutorii mei isi vor da seama, iar prieteni nu am si sunt prea mica ca sa ma intretin singura.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Figura materna, figura paterna. Hm, curioasă povestea!

| mihai69 a răspuns (pentru darrio2007):

E probabil o copilă aflată în regim de asistență maternală. Nu e nimic curios aici, dimpotrivă - ar trebui sesizată Protecția Copilului!
Iar ea să fie plasată la o familie normală, nu către unii care fac acest „job" doar ca să ia banii.

| GdX a răspuns:

Daca tot ce spui este adevarat cauta ajutor aici: http://www.telefonulcopilului.ro/

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aparent chiar este o problema grava ce se intampla acolo. Am ramas socat, oarecum. Desi la mintea oamenilor... nu ma mai prea surprinde nimic.
Ok, trebuie sa faci ceva in privinta asta. Dar pana acolo, ai grija sa nu iti pierzi mintile si sa nu te lasi influentata negativ de ce se intampla. Imi pare rau ca treci prin asemenea conditii.

Uite: https://www.tpu.ro/......116111-ro/

Suna la acest numar. Nu iti fie frica, gandeste-te ca nu are ce rau sa ti se intample. Mai bine iei masuri de acum. Daca ai nevoie de ajutor si pe partea psihica, referitor la faptul ca te simti rau si poate ai nevoie de o vorba buna (desi ai) lasa-ma sa te ajut ^_^.

Suna si fa tot posibilul sa spui exact ce te deranjeaza acolo. Lucrurile o sa se schimbe.
Rezista!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Tokyo44 a răspuns:

Este anormal sa aibă orice fel de intimități in prezenta ta.
Înțeleg ca ei sunt părinții tai naturali?
Am senzația ( sper sa ma înșel ) ca ei vor sa te atragă in ceva intim nepotrivit.
Nu e firesc ca el sa te vadă dezbracata...