| IuliaIulia32 a întrebat:

am 11 ani si sunt din Piatra Neamt. Nu stiu ce sa fac! De fiecare data cand vorbesc cu parintii mei, intr-un fel ma blochez. De fiecare data cand vreau sa le spun ceva personal, sau chestii de genul, imi este rusine, chiar daca sunt parintii mei... Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

In parinte trebuie sa vezi in primul rand un prieten.E adevarat ca fiind la inceputul adolescentei sa ai putine retineri fata de parinti.
Cauta un moment cand mama ta este binedispusa si propune-i sa faceti ceva impreuna, o prajitura sa zicem. Apoi intreb-o ce te framanta.Te asigur ca de la parinti vei primi cele mai bune sfaturi.Varsta asta e un inceput pentru discutiile dorite de tine.
Succes!

4 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Sa vorbesti cu ei si sa stabiliti o relatie de prietenie! asa vei avea si tu curaj sa le povestesti tot ceea ce se intampla in viata ta!

| DinamoPCH a răspuns:

Eeeee din Piatra N. ca minee! Nu trebuie sa-ti fie rusine.

| aleka999 a răspuns:

Asta mi se intampla si mie si nu este prea bine dar uite incearca si tu sa vorbesti cu mama ta poate ea o sa te inteleaga dar nu stiu.....scuze daca nu te-am ajutat cu raspunsul meu.

| merlynda a răspuns:

Trebuie sa-ti alegi un parinte am in vedere mAma sau tata si daca te temi sa dezvalue secretele tale la toti din rude prieenele lui/ei trebuiesa te asiguri sau sa-ti promita ca nu-ti va dezvalui secetele, eu nu vorbesc cu parintii despre ceva personal eu vb cu mine insusi si vad cauzele, consecintile... sa trecem la tema fa-ti curaj si spune-i tot ce ai pe suflet, sau spuneu prietenii tale cea mai buna si car crezi ca nu va spune la nimeni si te va ajuta. Funda?

Sper ca te-am ajutatbig grinbig grinbig grin