| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani si imi place de un baiat. Sa nu ma credeti genul de fata care ramane gravida de la varsta asta deoarece vreau sa ma imprietenesc cu el. Prefer "Friendzone", pot astepta pana la 16-17 ani. big grin Il plac de un an si la fel si el, stiu de la prietenii lui si mi-am dat si eu seama, se holbeaza tot timpul la mine. =) Problema e ca sunt cam inalta pentru varsta mea... 1.71 m la 12 ani. straight face Toata lumea imi zice sa ma fac model si ca arat de 14-15 ani. Eu as vrea ca pe la 16 ani minim sa imi gasesc un baiat, o relatie, dar daca voi avea 1.80? Nu prea se gasesc baietii inalti.

In fine, m-am cam abatut de la subiect. Intrebarea e: Cum as putea incepe o prietenie? Mi-e frica sa nu ma respinga deoarece e PREA timid, la fel si eu. =) Sa nu uitam de funda!

36 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu esti la varsta la care sa i ti doresti prieten, majoritaea băietilor cauta sex de la voi fetelor, asa ca cel mai bine ocupă ti mintea si timpul cu alte lucruri, nu cu gandul la prieteni, ai scoală invață, după scoala ce liceu faci? Sunt multe fetițe de varsta ta 12 ani care au ramas insarcinate din cauză ca au cautat prieteni, sau luat după alte colege de clasă care au si ele pe cineva. Cel mai bine caută sa ti faci temele pentru scoală, după varsta de 18 de ani te poti gindii si la prieteni, dar pana atunci mai ai destui ani.

| BeagleLover a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am zis ca vreau sa ma imprietenesc cu el, NU AM ZIS CA VREAU IUBIT

| BeagleLover a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Apropo, avem amandoi 12 ani, nu e unu de 20 care vrea aia. Doamne, mai citeste o data intrebarea!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru BeagleLover):

Eu ti am zis sa astepti pana la 18 - 20 ani.

| BeagleLover a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Tu inca nu ai inteles... Eu vreau sa fim amici, nu "iubiti", ca la 12 ani nici nu ma gandesc sa am "iubit" ca alte fete. Am o gramada de colege care au "iubiti". Am zis in intrebare: "Sa nu ma credeti genul de fata care ramane gravida de la varsta asta deoarece vreau doar sa ma imprietenesc cu el. Prefer "Friendzone". Daca stii ce inseamna, nu incepe din nou sa ma contrazici si sa zici ca sa astept, ii ca si cum ai zice ca daca o fata se imprieteneste cu un baiat repede sunt impreuna. Nu e asa lol

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru BeagleLover):

Tu vrei prietenie amicitie, dar el sigur vrea mai mult asta vreau eu sa te fac sa intelegi, lumea s-a schimbat mult, nu mai este ca pe vremea părintilor tai, cand erau ei copii sau adolescenti asa era lumea era cinstită si bună, nu se auzeau de sarcini la adolescente, sau avorturi, acum lumea este din ce in ce mai rea, tu cu siguranta ai intentii bune de a fi prietenă cu cineva dar la varsta ta ar trebui sa ai mai multe prietene colege de sex feminin, nu masculin, lărgeste ti cercul de prietene, dar si cu fetele nu cu toate vei putea fi prietena, fiecare om este diferit, prietenii adevarati sunt rari, si greu de găsit.

| BeagleLover a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Asa sunt eu, prietenoasa. Am o gramada de prietene, 2 din ele foarte bune, una din ele o pot numi BFF. Am un singur prieten cred, care este colegul de banca. E de treaba, doar la scoala vorbim, in rest nu. E vreo problema daca vreau sa ma imprietenesc cu baiatul acela? Cu siguranta un baiat pe care il vad tot timpul pe terenul scolii jucand prinselea si fotbal va lasa gravida o fata. straight face Iti zic din nou : fa diferenta dintre amici si "iubiti"

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru BeagleLover):

Ok, vad ca nu are rost sa tot discutam aceleasi lucruri, tu fă cum doresti, e treaba ta si strict problema ta, nu ai părinti? De ce nu i intrebi pe ei? cere le lor sfatul ca ei te au facut. Eu doar am incercat sa te ajut, nu vrei si crezi ca la 12 ani ai tai le stii pe toate fă cum sti, dar daca dai de belea si ai probleme degeaba vi sa te plingi aici, ca ai facut sex si ala avea prezervativ, ca asta va urma, sex, dai de unul care te va pipăii peste tot, un obsedat si te va obliga sa faci sex cu el. Fă ce vrei tu. Esti atit de inteligenta si le sti pe toate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te poti juca cu focul fără să te arzi spune un proverb, asa e cu prietenii ăstia cum e cazul tau tu fată el băiat, te vei "arde" cu alegerile pe care le faci, părintii si in special mama ta stiu ce vrei sa faci? Vorbeste cu ea.

| RandomGirlWhoLovesDogs a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ba da tu la 12 ani nu ai avut viata sociala? Ea a zis clar ca vrea prieten, nu iubit de n ori. Iar tu tot cu sexul in cap ai ramas. Nu ti-a placut niciodata de o fata de exemplu, vad ca esti baiat, cand erai mai mic? Cu siguranta numai cu scoala te ocupai straight face Daca nu zici ceva care are legatura cu intrebarea adica "Cum sa ma imprietenesc cu el?" atunci nu mai comenta atata. Ea are macar viata sociala, e prietenoasa. Nu ca altii care stau toata ziua in fata PC-ului.

| BeagleLover a răspuns (pentru RandomGirlWhoLovesDogs):

Multumesc, un om care intelege.

| danay72 a răspuns:

Fii zâmbitoare, prietenoasa, socializează și asculta atunci când vorbește. Ca sa te împrietenești cu cineva e bine sa fii intr-un grup de prieteni pentru ca asa poți mai ușor sa socializezi. E important sa îți faci prieteni adevărați și buni, deoarece prieteniile rele strica obiceiurile folositoare.

| Clorox a răspuns:

Renunta, nu are rost. Inca esti mica.

| teodorakiki a răspuns (pentru Clorox):

Daca il iubeste nu are importanta varsta

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru teodorakiki):

Gresit, numai prostii îi bagi in cap.

| teodorakiki a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Da sa fie amici pana la 16 17 ani si sa termine o facultate si ea sa se faca ceva in viata asta si apoi urmeaza baietii

| GoldenZenith a răspuns (pentru Clorox):

Ai vazut, da? Iubirea nu are varsta. laughing)))))

| BeagleLover a răspuns (pentru Clorox):

Sunt mica sa am prieteni? Faceti diferenta dintre prieteni si iubiti. Friendzone, cauta pe net ce inseamna straight face

| BeagleLover a răspuns (pentru teodorakiki):

La 12 ani nu poti zice ca iubesti pe cineva, mai degraba simpatizezi happy

| Clorox a răspuns (pentru teodorakiki):

Are 12 ani straight face

| Clorox a răspuns (pentru BeagleLover):

Faza este alta... Ai zis ca-ti place de el, chiar daca ai fi in friendzone tot nu ai putea sa-ti controlezi sentimentele, in viitor o sa vrei sa fie iubitul tau si daca el nu te va accepta o sa fii distrusa.
Cel mai bine incearca sa te indepartezi de el.

| Clorox a răspuns (pentru GoldenZenith):

A naibii iubire laughing

| BeagleLover a răspuns (pentru Clorox):

Stiu ca imi place de el, dar oricum nu vreau un iubit. Nu arat ca o fata de 12 ani si nici nu gandesc ca o fetita de genul "vreau machiaje, vreau iubit sexy si de 20 ani, vreau tocuri si bluze cu decoleteu, buricul gol etc." Am zis ca pot astepta pana la o relatie adevarata, adica pe la 17-18 ani, pe acolo. Intrebarea mea a fost: Cum pot sa ma imprietenesc cu el. De ce un singur raspuns din 10 a fost folositor? Multi ati zis ca sunt mica si sa ma ocup de scoala etc. Dar eu am zis de friendzone, nimic mai mult. Si invat la scoala. Nu am voie sa am prieteni, o viata sociala?

| Clorox a răspuns (pentru BeagleLover):

Intelege ce iti zic, am fost in locul tau si am patit ce am patit.
Mi-a placut de o fata timp de 4 ani, am fost prieteni foarte buni, vorbeam mereu si ne intelegeam foarte bine. ''Friendzone'' cum ii ziceti voi, in ultimul an de invatamant gimnazial i-am zis ca-mi place de ea, cand i-am zis s-a stricat tot, nu a mai vorbit cu mine, s-a distrus prietenia dintre noi, si nici azi nu am mai tinut legatura.
Am inteles ca vrei doar sa fii prietena lui, dar intelege ca fiecare moment pe care il petreci cu el o sa te faca sa te indragostesti mai mult si o sa vina momentul in care o sa cedezi si o sa-i zici asta. Daca se va strica prietenia doar pentru ca i-ai zis ca-l placi ce faci? O sa suferi, nu este mai bine sa suferi acum putin, decat sa suferi atunci mult? Daca te indepartezi de el o sa fie mai bine, stiu ca ar durea dar crede-ma, nu o sa suferi asa de mult.

| BeagleLover a răspuns (pentru Clorox):

Fara suparare, dar acea fata nu te placea din cate am inteles. Acest baiat ma place si oricum daca ar vrea sa fie cu mine nu as accepta lol. Mi se pare penibila aceasta IUBIRE, DRAGOSTE la 12-15 ani. Mie imi place de el ca e de treaba si de astea, chiar daca este timid nu cred ca ar accepta. Are o gramada de prieteni si am vazut cum se poarta cu ei. Nu sunt stalker sau ceva, dar ii cunosc prietenii.

| Clorox a răspuns (pentru BeagleLover):

Fie ca tine, vad ca nu am cu cine sa vorbesc aici.

| BeagleLover a răspuns (pentru Clorox):

Nici eu nu am cu cine sa vorbesc, am zis ca un SINGUR raspuns a fost folositor, un SINGUR om a raspuns la intrebarea mea. Ceilalti au ramas cu scoala, dragostea etc. Voi nu aveti prieteni? Cum v-ati imprietenit cu acestia hm? straight face

| Clorox a răspuns (pentru BeagleLover):

Gata mai draguta, nu mai are rost sa vorbesti!

| BeagleLover a răspuns (pentru Clorox):

Ma faci sa rad

| DrGoogle a răspuns (pentru Clorox):

Mica pentru o relatie de prietenie? Atunci sa treaca direct la sex no?laughing

| Clorox a răspuns (pentru DrGoogle):

Da laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei! Stai linistita nu e greu sa devii prietena unui baiat mai greu e sa te combini cu el si imi place foarte tare gandirea ta! Este foarte tare ca iti dai seama ca nu ar trebui sa ai relatii atat de mica. Ca sa te apropii de el trebuie sa te apropii si de prietenii lui. Daca faceti parte din acelasi grup de prieteni atunci este cu atat mai bine! Pur si simplu intreaba-l ceva ce pentru el este interesant (afla ce ii place ). Ai totusi grija sa nu te comporti cu el ca si orice alta prietena pe care el o are. Fii mai detasata si in acelasi timp prezenta mereu. Incearca sa flirtezi subtil si fa-l sa rada. Multa bafta iti urez! Pupici!

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

O feliciti ca nu cauta relatii dar o sfatuiesti sa flirteze. Pai cu prietenii se flirteaza?

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Daca nu vrea sa intre in friendzone pentru totdeauna nu trebuie sa se comporte ca celelalte prietene ale baiatului. Am inteles ca pe moment vrea sa fie prietena luni iar la 16-17 ani sa aiba o relatie cu el. Doar sti cat de greu se iese din friendzone

| Andrei_Robert_1994_lPpI a răspuns:

Concentreaza-te pe scoala, draga ai timp toata viata. Fa-ti o cariera asta e cel mai important acum. Nu te grabi, ai o viata inainte. Daca chiar vrei sa cunosti acest baiat, fii mai hotarata, in viata nu o sa faci nimic daca nu esti hotarata.Ai grija ca iubitul / prietenul sa nu te traga in jos, dragostea trebuie sa te ridice nu sa te coboare.

| teodorakiki a răspuns:

Vreau sa iti spun si eu sunt timida in fata unui baiat care il plac de cand eram mica eram timida prima data cand ne-am vazut din prima clipa m-am indragostit de el si el de mine tot timpul imi trimitea scriosi de dragoste etc. si prieteni ma incurajau sa merg sa vb cu el du-te si vorbeste si tu cu el iti promit nu te va respinge