| stefyeli a întrebat:

am 13 ani, si in vacante stau aproximativ tot timpul la bunici, la tara, tot ce i se intampla lor rau cred ca eu am facut! De exemplu, azi am fost la cules de fasole, eu nu am e facut nimic ca erau multe ierburi te impiedicai,, nici bunici nu mau lasat sa fac. dar bunica si a pierdut carjia, eu am vazut-o si... i-am zis buna mai inainte tiam vazut carjia, acum nu o mai vad, si buna o crezut ca eu am aruncat-o, so suparat pe mine si lo pus si pe bunu inpotriva mea, alt exemplu intr-o zi a facut buna mancare, si a iesit foarte sarata, a crezut ca eu am mai pus sare in mancare. La fiecare sfarsit de saptamana arintii mei vin acasa, aici, si pleaca innapoi la oras luni dimineata, in weekend, noi mai plecam, ne distram, dar mama pune si haine la masina, sa le spele ( hainele mele),, azi parintii mei au plecat la o petrecere si, hainele nu au mai avut cine sa le spele, i-am intrebat pe ei la ce program sa pun masina de spalat ca sa ii dau drumu, ei mi-au spus, buna a inceput sa ma ceerte ca cica eu stric masina, parca sunt proasta! dati-mi un sfat ce sa fac!

Răspuns Câştigător
| sensesDelight a răspuns:

Eu una aș fi plecat de mult de acolo. laughing
Deh, uneori bunicii sunt chiar enervanți cu insistențele lor și cu descrierile de pe vremea străbunilor nu știu care. Pe mine mă stresează foarte mult când compară zilele de acum cu cele de când erau ei tineri. Anyway, sunt sigură că ții la ei, dar ar trebui să discuți cu ei. Următoarea dată când mai dau vina pe tine pentru greșelile care din câte văd eu, sunt o nimica toată, greșeli pentru care nu se face atâta tam-tam, să le răspunzi. Nu urât, le poți spune calm și direct ceea ce te deranjează, faptul că îi iubești, de aceea vii să stai cu ei la țară, dar în stitlul ăsta se îndepărtează singuri de tine. Să dea vina pe nepoata lor nu e o soluție. La bătrânețe nervii sunt mai mari, stresul și oboseala cresc + frica de boli, nesiguranța, care la țară este foarte dezvoltată pentru că n-au un sistem medical așa de modernizat, cu toate că nicăieri în lume după cum se vede nu e. ^_^
Trebuie să-i înțelegi și tu, dar și ei pe tine, iar asta se poate face doar printr-o discuție matură în care să vă ziceți tot ce simțiți, și bune și rele. Dacă nici așa nu funcționează și reacționează urât și la faza asta, ai putea discuta cu ai tăi. Să le explici ce se întâmplă, să-i rogi pe ei să-ți ia apărarea în fața bunicilor. Altfel, ai putea să-i rogi să te ia acasă și să veniți împreună la țară în fiecare weekend. Mergeți, stați 2 zile și apoi plecați împreună, timp în care spălați și hainele, și o să fie și părinții tăi acolo să-i mai potolească pe bunici. Trebuie să te înțeleagă. Baftă!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca si tu gresesti putin, dupa cum rezulta din ce ne-ai povestit. De exemplu cu carja bunicii, atunci cand ai vazut-o terbuia sa o dai bunicii, nu trebuia s-o lasi. Explica-le bunicilor ca nu ai vreun amestec in lucrurile rele care li se intampla si de asemenea spune-le toate parintilor, sa nu afle deformat de la bunici(daca acesta este adevarul). Numai bine!

| tyana a răspuns:

happyImi amintesti de copilaria mea. Bunicii din partea mamei erau mereu morocanosi si nimic nu le placea din ce faceam.Insa cei din partea tatalui ma iubeau mult si se compensa cumva durerea pricinuita de ceilalti.
Cand am mai crescut am inteles ca nu eu eram cauza ci problemele lor de sanatate, care erau foarte mari.Pentru tine am un singur sfat:nu pune la suflet tot ce ti se reproseaza! Sunt batrani, neputinciosi, bolnavi si asta ii face sa fie mereu morocanosi.Incearca sa ii ajuti, sa le vorbesti frumos si prin comportamentul tau o sa reusesti sa ii schimbi putin.Amuza-te in sinea ta de reactiile lor si incearca sa le dai mereu dreptate. Odata cu inaintarea in varsta multi dintre ei se comporta exact ca niste copii.
Vacanta frumoasa!

| acdcfan a răspuns:

Ce este drept este ca bunicii tai ar trebui sa aiba mai multa incredere in tine dar daca nu au nu trebuie sa te pornesti si tu impotriva lor, ei sunt oameni batrani au trecut printr-o viata lunga nu are rost sa ii superi acum, fa-i doar pe parintii sa te inteleaga iar cu bunici incearca sa vorbesti normal si sa le spui ca nu esti tu vinovata de tot ceea ce se intampla in jurul lor.

| gabriella_1970 a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu parintii tai si sa le explici ce se intampla. Ei vor stii mai bine ce sa faca!

| stefyeli explică:

Azi am aflat ca am niste bunicii extraordinari, si ca nu trebuia sa pun intrebare de mai sus

| andreeadragutza22 a răspuns:

Pai de exemplu explica-i si daca nu-i nteleg, asta e asa sunt bunici mai batrani dar din punct de vedere si eu patesc asa dar na soarta o sa treaca si asta si cearca sa ii ajuti mai mult happy si sa fii mai primitiva dai fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu sincer si eu am patit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bafta