| Alasingur a întrebat:

Am 13 ani si o nepoata de 5 luni si cred ca mama o prefera mai mult pe ea decat pe mine.De ce? Pentru mama mea a inceput sa imi fure bani din alocatia mea(dreptul meu) ca sa cumpere chestii pentru ea chiar daca un bebelus are alocatia de 300 ron... port niste adidasi vechi si stramti de anul trecut si nu-mi pot lua altii din cauza mamei mele.Cand ii zic sa stea si cu mine imi spune "pai trebuie sa o ajut si pe ea" dar mama nepoatei mele(sora mea) stie sa aiba grija de un copil fiind al doilea, ce pot face? Fau funda.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alocatiile voastre se duc la parinti, nu ramaneti voi cu ele. Cand ajungi pe salariu tau sa traiesti singur si vor ajutorul tau le intorci spatele

| Ineys a răspuns:

Sa-i spui mamei tale ca te simit ignorat si lipsit de importanta de cand a aparut nepoata ta si ca nu iti convine asta. Tatal tau ce zice?

| Alasingur explică (pentru Ineys):

Tata ii tine apararea mamei mele tot timpul.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Trebuie să lupți pentru drepturile tale.

| Ana7807820 a răspuns:

Gandeşte-te mai intai că este un BEBELUŞ, NU MAI FI AŞA DE EGOIST.
Poate maică-ta are grijă de asta mică pentru că aşa i-a cerut mătuşă-ta în mod special. Adulţii nu au tot timpul la dispoziţie să stea după figurile unui copil, în special un copil mic.
Cat despre problema ta cu hainele, spune-i lui maică-ta că ţi-au rămas mici şi zdrenţăroşi papucii şi hainele şi poate îţi dă pe mana nişte bani să mergi să îţi iei tu.
Dacă vrei atenţie din partea ei, uimeşte-o cu nişte note mari la şcoală sau facand o treabă în casă excelent.
Gandeste-te ca uneori situaţiile de acest tip sunt invers: copiii mai mari sunt răsfăţaţi, iar cei mici lăsaţi să moară de foame.

| Ineys a răspuns (pentru Ana7807820):

Din ce am inteles eu nu e deloc asa.

Mama lui ii da alocatiei nepoatei si el nu are incaltaminte decat de anul trecut.

Daca maica-sa ii dadea si lui 1000 de lei sa-si ia haine sau sa faca ce vrea cu ei si-i dadea alocatia lui nepoatei nu cred ca se mai supara. Din cate se vede e o familie care nu arunca cu bani. Daca erau bogatasi sigur nu era problema asta si mama era libera sa-i dea cati bani voia ea nepoatei, dar asa, mi se pare nedrept sa-mi ia mie alocatia si sa o dea la altcineva.

Are o sora mai mare la care este al doilea copil. Cu primul cum s-a descurcat, tot din alocatia lui?

Si de ce alocatia lui in primul rand? De ce nu salariul mamei, daca tot e ea cea care are placerea asta.

| Alasingur explică (pentru Ana7807820):

Am deja note foarte mari la toate materiile, sunt chiar si seful clasei...

| Ana7807820 a răspuns (pentru Alasingur):

Foarte dificila chestiunea asta, eu nu ma mai amestec cu raspunsurile mele idioate. Vezi raspunsurile celorlalti.

| Ichigo a răspuns:

O reclami la politie ca ti-a furat alocatia

| Alasingur explică:

Pentru ca mama mea*