| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si de curand m-am mutat cu tatal meu, mama vitrega si sora mea (parintii mei sunt divorțati) m-am mutat ca am avut niste probleme cu mama. Certuri ca chiuleam si altele. Sunt de o saptamana la el si in general e ok dar el mai bea ocazional si devine foarte agresiv. Acum 30 de minute am mers in bucătărie sa mananc cu ei si tatal meu a început sa ma intrebe diverse (ce muzica imi place de astea) si eu intre timp stateam pe telefon si il ascultam... el credea ca il ignor si a inceput sa ridice tonul si sa ma ameninte. A mai scapat cate ceva si dupa alte acte de violenta incerca sa-mi arate ce face el pentru mine. Cati km face sa ma duca la scoala si a scapat telefonul de 3 ori. Nici in mana nu putea sa il tina. Nu stiu ce sa fac. Ma gandeam sa incerc sa ma mut inapoi cu mama mea. El a mai facut lucruri de genul. Bea si dupa devine agresiv.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Eu apelam si la educatia parentala de dinainte sa aveti prea multe „drepturi". Si iti spargeam si telefonul in cap.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mama vutregă ce frumos. vitregă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aici tu ai greșit, si mai ales daca a baut lasa l in pace, nu te duci sa maninci cu el daca stii ca e pilit si are chef de scandal, nu mureai daca asteptai sa manince el cu nevastă sa, si tu mincai singur după ce ei terminau, ai gresit si la faza cu telefonul, din păcate toti greșim mereu. Acum trebuie sa i ti ceri iertare de la tatal tau, si asta e.

| Violleta2022 a răspuns:

Tatal tau are dreptate, atata vreme cat nu dai doi bani cand vorbeste cu tine, este normal sa ridice tonul.
De ce stai pe telefon cand vorbeste cu tine?
Eu una am interzis folosirea telefonului la masa, pentru toata lumea, nu doar pentru copii.
Iar in cazul tau, ti l-as confisca pe o bucata de vreme, daca nu te poti abtine sa ai bun simt si respect pentru familie, cand esti la masa cu ei.
In ce priveste mutatul, cred ca nu se mai poate, dar asta este un lucru bun pentru tine, ca ti se va face educatie corecta si vei invata sa-ti respecti parintii si scoala.

| Digikey a răspuns:

Cand cineva discuta cu tine si tu stai pe telefon, inseamna ca esti un mare nesimtit.Eu ti-l spargeam in cap.

| Willis a răspuns:

Dacă, în momentul în care vorbește cu tine, tu nu îi acorzi atenție, și nu lași telefonul din mână, sau cel puțin să nu te mai uiți în el, tu ești de vină. Pune-te în locul lui câteva secunde. Nu mori, dacă ești atent la el, vorbești cu el, și îi arăți că nu ești indiferent. Telefonul nu este totul în viața asta. Nu te obișnui să depinzi de un aparat, în detrimentul celor din familie sau a celor dragi... Pentru câteva minute de discuții ca între tată și băiat, dă-l naiba de telefon.