| kyraxd a întrebat:

Bună TPU, am 14 ani și trăiesc un stres continuu. E vorba de tatăl meu care e un bețiv, altfel nu ma pot exprima mai frumos, pe care nu-l mai suport cu certuri în casă. Când vine de la munca oprirea lui mereu este la barul unui vecin unde sta toată ziua și bea pana noaptea, atunci când vine acasă și începe scandal cu mama pentru diferite motive. O înjura pe mama în toate felurile, vrea s-o bata pana leșină ori zice că vrea s-o omoare, iar eu trebuie mereu sa stau lângă el să-l calmez plângând și rugându-l din suflet sa se oprească și sa se calmeze, dar ghiciți ce, degeaba. Trăiesc așa de 14 ani și am avut momente când o bătea rău pe mama și eu eram mica și nu știam cum s-o protejez pe mama, am atâtea întâmplări și când ma gândesc cât a suferit săraca mama atâția ani. Și ea mi-a spus ca regretă ca l-a întâlnit, ei nu sunt măritați, doar că mă au pe mine și acu nu poate să-l dea afara fiindcă odată nu poate să mă întrețină singură, el aduce banii mai mulți și na. Sunt prea multe de spus și nu o să stau acum sa va pun sa citiți niște chestii banale, plus ca deja am scris o grămadă, ideea e ca nu pot suna la politie, am avut câteva întâmplări cu politia unde a primit amenda și a dormit la mama lui și nimic ca tot l-a primit mama înapoi mi se pare ca eram și eu cu al atunci la bunica și i-am zis ca vreau acasă și atunci a sunat-o și a întrebat-o dacă îl primește. O iubesc pe mama cel mai mult și vreau s-o protejez, nu pot sa sun la numărul copilului și altceva habar n am ce sa fac. Omu asta e prea violent și nebun, Doamne ferește. Are momentele lui când nu e chiar atât de rău, dar în rest tot timpul e urâcios, nu poți glumi cu el, nu te poți distra, nimic ca îți ia tot cheful. Asculta muzica într-una noaptea pana dimineața de nu pot sa dorm ca na doar și-a cumpărat cea mai scumpa boxă, se mai ia și de mine din cauza ca sunt grasa și ține într-una ca nu fac nimic ca să slăbesc. Nu-l mai suport. Asa tată nu doresc nimănui. Mereu ma culc cu mama numai la ore târzii ca el nu poate sa încheie scandalul și țipă tare să-l audă vecinii cum înjura el și își da importanta și o tine lângă danga și dacă vede ca nu-l mai baga nimeni în seama, vine el peste noi în camera și iar începe că s-a băgat mama la culcare în loc sa stea cu el... Of, of complicat also scuzați-mă știu ca am scris o grămadă și aș mai fi scris dar deja e prea mult, am vrut doar sa ma descarc puțin. Sunt sigura ca și el își va găsi pe altcineva fiindcă și tatăl lui a fost la fel, identic, și-a bătut nevasta și a trăit un calvar, iar acum locuiește cu alta femeie totuși probabil din cauza asta poate e și el asa ce a văzut la părinți face și el

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este doar vina mamei tale ca sta langa un asemenea om!
Decizia este a ei si numai a ei, mai ales ca nu-s casatoriti si legal, chiar nu o obliga nimeni sa stea cu el.
Sa te ia si sa mergeti la parintii mamei, ori oriunde in lume, numai sa stati cu un asemenea om, nu.
Nu am inteles de ce unele femei sunt atat de proaste sa suporte bataia ani de zile si sa-si nenoroceasca scopii, din vina lor.
Spune-i maica-tii sa plecati in lumea larga!
sa inchirieze ceva, sa-si ia de munca, ca nu doare munca, sa lase trandaveala pe spinarea unui betiv, ca plateste prea mult si ea si copilul ei.

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru Violleta2022):

Corect,asa este.Usor de spus, dar mai greu de facut.Sunt cazuri in care unele femei chiar nu au ce sa faca.O inteleg ca prin asta am trecut si eu si o inteleg. Oamenii astia nu merita nimic, nici macar sa traiasca.

| kyraxd explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc din suflet, el locuiește la mama, iar de plecat nu avem unde din cauza ca mama nu are salariul atât de mare, iar pentru a găsi o locuință noua e cam greu zic și eu, mai ales cu bani putini. În orice caz, dacă am pleca, nu ne-ar lasă în pace pana nu ii face ceva mamei sa se răzbune. Dar mulțumesc mult pentru acest sfat, țin cont!

| VladAntonio a răspuns:

116111 TELEFONUL COPILULUI acolo vei da de un asistent psiholog, cu care vei putea vorbi ore in șir dacă este nevoie, el sau ea te vor ajuta sa găsești soluții favorabile pentru ambele părți și te va consilia psihologic gratuit și bine înțeles totul confidențial. Încearcă sa fii tare, poate spui ca nu vei reuși dar gândește-te la viitor in momente din acestea... creeaza-ti vise și tel-uri, având un motiv de a merge mai departe totul este mult mai ușor.

| kyraxd explică (pentru VladAntonio):

Mulțumesc mult de sfat!