| Andreea123115 a întrebat:

am 17 ani, peste 5 luni fac 18. Mama mea a murit in 2011 asa ca m-am mutat la bunici. Viata a continuat usor, si am ajuns in acest moment in care tatal meu si-a pierdut mintile. Am iubit de un an, un baiat foarte bun la suflet si tacut. Acum tatal meu crede ca prietenul meu m-ar forta sa fur lucruri si bani din casa, ceea ce nu este deloc adevarat. A ajuns sa imi caute pana si in gunoi pentru ca zice ca ii ascund ceva. Mentionez ca sunt la un liceu tehnic foarte bun cu medii de 8 si 9. Dar tatal meu deja nu mai poate fi suportat. Sunt fata si am nevoie de haine, cosmetice, ingrijire corporala, iar el nu intelege ca nu mai am 12 ani. Va rog frumos daca m-ati putea ajuta cu un sfat v-as fi recunoscatoare! happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tatal tau nu-ti achita pensia de intretinere poti sa-l dai in judecata sau chiar sa-i faci plangere penala pentru abandon de familie.

| Andreea123115 explică (pentru Ioandelasal):

Am fost de acord sa stau la bunici, din cauza ca pentru tata e mai important sa stea cu sotia lui vitrega si fata ei.

| Andreea123115 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am vrut sa ma mut la bunici din cauza ca tata e prea ocupat cu sotia lui vitrega si copii ei. Tata nici macar nu are loc de munca.

10 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pai tu iei totusi bani si bunuri din casa pentru el sau tine?
Incearca sa gasesti ceva part time de munca sa iti mai faci bani de buzunar macar pana iti termini scoala, si dupa gasesteti ceva de munca si poate chiar te muti.Calculeaza foarte bine ce ai de facut sa nu iei decizi gresite.

| Andreea123115 explică (pentru Freya1):

Nu i-au bunuri din casa. Singurul venit pe care il am pe langa alocatie este din partea fratelui mei care lucreaza in Anglia cand am nevoie de ceva.

| Andreea123115 explică (pentru Freya1):

Si in plus. tata nici macar nu are loc de munca sau vreun venit.

| christall a răspuns:

Sa discuti cu el cand este calm, sa ii explici cum stau lucrurile.

| Andreea123115 explică (pentru christall):

Din pacate tatal meu nu este o persoana cu care poti vorbi si niciodata nu este calm.

| Doja a răspuns:

Din nefericire tatii pot deveni foarte posesivi cu fetele pentru ca in ziua de azi lumea e asaltata de tentatii. Se poate sa fie si frica de separare. de a nu te pierde.

Incearca sa vorbesti cu el direct, fara aluzii. sa stai cu el intre 4 pereti si sa ajungeti la o concluzie.

Daca vei incerca sa-l actionezi in justitie pentru bani te vei rupe de familie total deoarece vei aduce statul in relatiile familiale... iar cum procesele la noi dureaza f multi ani, vei face 18 ani si in cel mai bun caz nu vei rezolva nimic. In cel mai rau caz vei parea o fiica nerecunoscatoare care ar face orice pentru bani, confirmandu-i suspiciunile.

| reik a răspuns:

Dacă ai de gând să mergi la facultate e bine să vorbești cu un avocat să faceți ceva că tatăl tău să înceapă să îți dea bani; pentru că dacă are pentru familia lui asta de acum, trebuie să aibă și pentru ține, că așa-i normal; în varianta în care nu îți continui studiile n-are rost să te mai complici pentru că după 18 ani nu mai poate fi obligat de lege să îți dea pensie de întreținere, și deja timpul e foarte scurt, spui că mai ai 5 luni până la majorat, ăștia se mișcă greu cu hârtiile, deci nu mai apuci să faci nimic, că se ``prescrie``...

Oricum, pentru cosmetice și restul` ai putea să-l mai lași și pe iubitul tău să îți facă niște cadouri din când în când,(sau să-l ``înveți``), nu de altă dar dacă fratele tău din Anglia oprește robinetul trebuie să fii acoperită cumva...

| Andreea123115 explică (pentru reik):

Fratele meu o sa ma sustina pana o sa termin facultatea. Doar ca tatal meu exagereaza grav. Ma urmareste prin oras si imi ameninta prietenii, ma face de rusine la toata lumea. Voi fi nevoita sa raman aici la facultate ( desii eu voiam sa merg in Cluj) pentru ca el trebuie sa ma supraveghieze mereu.