| anonim_4396 a întrebat:

am 17 ani si iubitul meu 18 suntem de 4 luni jumate împreună,el din a doua săptămână mi-a cerut parola de la Facebook si a blocat pe toti băieții inclusiv pe cei care chiar nu avem nicio treaba. De cand sunt cu el nu am mai vb cu niciun prieten, la evenimente nu ma lasa sa merg nici macar cu părinții mei, iar cand am fost la unul o trebuit sa il sun sun ora in ora,nu ma lasa sa fac ce vreau cu corpul meu, sa ma vopsesc doar câteva șuvițe si doar ce culoare ii place lui dar să-l tund sau sa ma machiez nici vorbă. Nu ma lasa sa merg nici la tata care e in alta tara, nici la mama care sta in alta localitate,vrea să vorbim de dimi pana seara pe webcam, nu zic ca nu, dar cand vb ma intreaba mereu pe ce altceva stau, în fiecare zi imi zice sa nu ies afara. Cand gata eu scoala vrea sa ne mutăm împreună, nu ma lasa niciunde fara el....nu stiu ce sa fac, simt ca ma sufocă simt ca imi era mai bine inainte cand făceam ce vreau...ce părere aveți?

20 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu știu care e mai prost : ăsta că te tratează ca pe ultima cârpă sau tu că accepți așa ceva?

| AdelinaC a răspuns:

Doamne fereste! Pleaca de langa el cat mai repede, asta nu e relatie

| mihai69 a răspuns:

Prima și cea dintâi chestie pe care trebuie s-o faci imediat - să schimbi parolele la toate conturile online pe care le ai (mail, FB etc.).
Și abia pe urmă să renunți la individul ăsta pe care sincer nu pot să pricep cum îl poți numi iubit, când el de fapt e de la bun început STĂPÂNUL tău. Sau... tu de fapt asta căutai?!?

| Freya1 a răspuns:

Dacă tu la 17 ani si 4 luni de relație ii permiți să se comporte asa cu tine ai o problema mai mare decat a lui.
Si eu am început o relație destul de mica si stiu ce inseamna sa fi îndrăgostită. Stiu ce inseamna si sa fi geloasă si posesiva ca si eu am fost dar nu am dus o niciodata până la extrema asta si nici nu am permis sa ajunga cineva sa se comporte cu mine asa.
Poate mai ai o parola de la un site de socializare după N timp ca nah, habar nu am.Sau mai dai un sfat de cu ce ii sta mai bine cu bluza aia sau cealalta dar nu asa.
E normal sa nu iti convina sa mearga sa se vada sau sa vorbeasca cu băieți ce sunt înafara prieteniei lor comune, ca nu accepta nimeni din astea.Dar sa te controleze la tot pasul sau sa nu poti sta cu ai tai e penibil si bolnav.
Mai bine fa pași de pe lângă el si trăiești cat mai ai din adolescență frumos.

| Sofer a răspuns:

Genul asta de relație nu va merge. Renunță la el.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Prietenul tău e bolnav psihic și ar trebui să te desparți de el, pentru că mai încolo nu mai scapi de el fără șantaje emoționale și multă dramă. Dacă nu ai încredere într-o persoană, nu ai ce căuta cu ea într-o relație. Voi nu sunteți într-o relație de iubire, sunteți o relație de stăpân-câine. Dacă ai puțin respect de sine, ridică-ți standardele și nu te mai lăsa prostită de indivizi cu probleme. Ce are el nu se vindecă.

| Elena1233 a răspuns (pentru supadeceapa):

Multumesc pentru ca ti-ai facut timp sa imi răspunzi!

| supadeceapa a răspuns (pentru Elena1233):

Nu ai pentru ce, doar te rog eu să nu stai așa, ești tânără și la vârsta ta ai nevoie de experiențe sociale complexe ca să te dezvolți, nu să stai legumă în casă toată ziua.

| Panamax a răspuns:

Cu timpul problemele se vor agrava.Scapa de el elegant si cat mai repede.Are probleme psihice.

| Endoryus a răspuns:

Asta e clar genul ala care iti da in cap peste 2 ani daca vorbesti cu un baiat, gen ala care cumperi tigari la magazinul din colt. Scapa cat mai repede de el ca astia sunt dusi rau cu pluta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti fraiera ca te multumesti cu atat. Pacat ca pierzi ani din viata aiurea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De persoane geloase și posesive trebuie sa fugi mâncând pământul! Asta nu e viață.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Părerea mea că ești nebună, el e mai nebun ca tine, în concluzie doi nebuni care s-au potrivit unu' cu altul, casă de piatră că dacă-i din lemn îi dați foc, ori tu ori el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu te invidiez ca ai putut avea un "prieten" de varsta ta care sa faca asa, eu inca traiesc cu acest tata care m-a crescut astfel, acum in loc sa ma simt libera ca-s majora, ma simt ca si cum as fi ramas eu la puscarie.

| oz_1736 a răspuns:

Ce norocoasa esti. E ultimul baiat pe pamant si e al tau.
Trimite-l acasa la mamica lui, e intuneric in capul ăla

| DanaDaniellllla a răspuns:

Draga mea, sper sa te pot ajuta. Trimite-mi un mesaj in privat și te voi îndrumă ce sa faci. Acest individ are deviații comportamentale și încearcă cu orice preț să îți distrugă viața.

| Elena1233 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Incerc sa va trimit mesaj dar nu pot din pacate...

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Elena1233):

Elena, poți încerca să vorbești cu părinții tăi, mama ta și tatăl tău te pot ajuta sa scapi de sub tirania acestui individ. Gelozia și dominația pe care o executa asupra ta nu sunt vreun act de iubire, din contră, "prietenul" tău încearcă să te domine și să te umilească deoarece el are extrem de multe complexe de inferioritate și știe că îi ești superioară. Încearcă să îți securizezi contul de Facebook, să îți schimbi parola și să îți introduci cod prin SMS, iar când vorbești cu el îi spui că închei orice legătură cu el și încearcă să îți petreci timpul cu prietenele tale și rudele tale. Cel mai important pentru tine este să înveți și să îți faci un viitor mai bun. Probabil situația lui de acasă este una dezastruoasă, familie dezorganizată și dezbinată, violente și alcool sunt la ordinea zilei, iar el încearcă să își găsească o marioneta pe care sa o manevrare și să își exercite dreptul de posesie. Tu nu ai de ce să îți fie mila de el și nici să cazi prada manipulării și șantajului emoțional. Curaj și încearcă să înțelegi că în viața este necesar sa treci prin multe experiențe pentru a putea construii ceva frumos.

| Elena1233 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

V-ați dat seama de multe...Da situația lui de acasa e dezastruoasa...Da imi este mila de el

| Ella2692 a răspuns:

Parcă ai vorbi despre fostul meu iubit rolling on the floor.
Tu poți să faci tot ce îți dorești fără permisiunea lui indiferent dacă se supăra sau nu, oricum îi trece.
Ideea e că de la gelozie se poate ajunge în unele situații mult mai grave. O persoană de genul ar fi capabilă să te și bată ca să fii doar al lui și sunt sigură de faptul că nici o fată nu își dorește asta.
Mult noroc să ai!