| ChristianMihai11 a întrebat:

Am 18 ani și,de ceva timp mă tot frământă o chestie. Sunt,și mă etichetez,ca fiind heterosexual. Dar,câteodată,îmi imaginez,involuntar,poate și din cauza curiozității,fantezii gay. În mod normal,nu aș face așa ceva,adică să încerc ceva cu un băiat,Doamne ferește,dar chestia asta nu îmi dă pace,vreau să scap de aceste gânduri,fantezii gay,care nu au legătură cu mine, ci doar îmi imaginez cum ar fi...Nu m-am etichetat ca fiind homosexual,sau bisexual,eu mă cred "straight",dar am și aceste gânduri. Ceva sfaturi cum pot scăpa de ele, Înafară de a merge la un psiholog?

13 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Ai prea mult timp liber.

| MadRaven a răspuns:

E normal să ai tot felul de gânduri intruzive, oricât de anormale ți s-ar părea. Dar nu le mai reprima, lasă-le să se desfășoare și la un moment dat creierul tău o să se plictisească de ele.
Nu e nicio tragedie că ai aceste gânduri, nu ar fi o tragedie nici să încerci o dată să vezi cum e, curiozitatea e în firea umană și este esențială până la urmă. Nu ai de ce să mergi la un psiholog doar pentru că ai astfel de gânduri, mai ales că ești la o vârstă la care fanteziile (de orice formă) sunt normale.
Problema este că ți-e frică de aceste gânduri si incerci să le reprimi, așa că ele tot revin. Nu ai de ce să fugi de ele.

| ChristianMihai11 explică (pentru MadRaven):

Nu aș încerca așa ceva niciodată, doar vreau să scap de aceste gânduri.

| anonimg a răspuns:

Te împotrivești de fiecare dată acestor gânduri atunci când apar. Dacă faci zilnic așa, mai târziu nu vei mai avea probleme. Aceasta este educație.

Răspuns utilizator avertizat
| Lioana a răspuns:

Daca totul se intampla la nivelul gandului nu te nelinisti. Multi au fantezii ciudate in gand dar nu le pun in aplicare. Gandul zboara liber, e foarte nastrusnic dar ratiunea are comanda asupra a ceea ce se intampla in realitate.

| Raducons a răspuns:

Daca te gandesti la lucrul asta se poate sa fii cel putin bisexual,
Nu inteleg ce ai putea face cu un barbat si este de a dreptul scarbos.In mod normal trebuie sa ai o fata in minte cum are orice barbat chiar si fara partenera.

| ChristianMihai11 explică (pentru Raducons):

Menționez că în realitate, nu aș face așa ceva. Și mie mi se pare scârbos, da' mă tot năpădesc gânduri de astea. Îmi plac femeile. Mult. Dar am și gânduri de astea, pe care nu le-aș aplica în realitate.

| Raducons a răspuns (pentru ChristianMihai11):

Atunci nu iti face griji o sa treaca in timp, filmele p***o daca te uiti nu au nicio influenta, Un psiholog nu are ce sa faca in cazul asta.

| Iunix a răspuns:

Nu mai intra pe site-uri cu conținut pornografic.

| xutza a răspuns:

Nu inteleg de ce iti reprimi aceste ganduri... Sunt total din creierul tau si sunt normale! Mintea umana este libera sa gandeasca ceea ce vrea. Daca iti si place, e la fel de bine. Lasati-va mintea libera!
Nu este scarbos deloc sa iubesti, indiferent de sex. Iubesti pe cine vrei si ai fantezii cu cine vrei, indiferent daca X si Y spun ca nu e normal. Stai sa iti bati capul cu ceva ce chiar nu are sens. Lasa-te dus de val!
P.s. : sfaturi din partea unei femei happy

| ChristianMihai11 explică (pentru xutza):

Da,respect sfatul, dar nu mă simt eu bine cu aceste gânduri și aș vrea să dispară. Iubesc femeile, dar am șoc aceste gânduri mizerabile, și nu mă simt deloc Ok.

| andreeabobo a răspuns:

Cel mai buns fat pe care ti-l pot da este sa e ok sa nu stii si sa nu intelegi. Si sa iti oferi timp tie sa te cunosti. Trebuie tu sa te accepti pe tine. Ti se poate parea scarbos, iti plac femeile. Gandurile pot fii ca te gandesti prea des la asta sau poate pur si simplu esti, sau pur si simplu sunt niste ganduri banale. Si nu e nimic rau in asta! Tu stii cel mai bine si daca nu sti e ok, nu trebuie sa ai un raspuns.
Fac o mica paranteza, sunt oameni care sunt straight toata viata lor si sunt atrasi de femei daca sunt barbati ( sau si invers) si intalnesc o persoana de sex masculin de care au o atractie fantastica si se simt cu adevarat impliniti.
Revenind la mai sus, daca tu consideri ca nu esti e ok. Doar ca nu incerca acum sa pui o eticheta. Doar ofera-ti timp, si orice ar fi conteaza sa fii tu! happy