| iulianalii1992 a întrebat:

Buna TPU.Am mai pus aceasta intrebare dar nu am fost destul de explicit.
Treaba sta in felul urmator:
Cu 4 ani in urma adica in 2013 am intalnit o fata cu care m-am si logodit.In 2014 parintii ei au plecat la munca in strainatate, ea ramanand acasa cu mine.In 2015 am fost la parintii ei am stat acolo un timp ne-am inteles foarte bine cu ei.In vara anului 2016 parintii ei au venit in tara cu ideea de a ne desparti, dar nu au reusit, ea ramanand cu mine in continuare.Acum 2 saptamani tatal ei i-a dat telefon ca sa vina la ei in strainatate, ea pana la urma s-a dus mintindu-ma ca nu au parintii ei bani decat sa cumpere un bilet de avion si ca se duce sa stea o saptamana si dupa se intoarce.Am asteptat o saptamana si m-a mintit ca are bilet de intoarcere pentru miercuri a sosit ziua, dar ea nu s-a intors.Am vb cu ea si am iertat-o pentru minciuna urmand sa spuna ca si-a luat bilet pentru urmatoarea saptamana.Cand a sosit timpul sa vina acasa am aflat cu stupoare ca am fost mintit din nou dar acum mi-a spus ca nu o lasa parintii ei sa vina inapoi la mine.Ei stau la 200 km de aeroport.Ea mi-a spus sa ii cumpar eu bilet de avion ca isi ia trenul si fuge acasa de acolo.Ce ma sfatuiti sa fac, sa ii cumpar biletul? Vreau sa precizez inca o data ca aeroportul este la 200 de km de ea si nu stie deloc limba care se vorbeste acolo.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu ce bani ii cumperi? Plecai cu ea acolo de la inceput. Degeaba nu vor parintii ei sa va desparta. E clar ca ea nu are un viitor asigurat alaturi de tine. Si, se pare ca nici fata nu prea te mai vrea.

| relian a răspuns:

Nici acum nu esti explicit.Cel putin din ce tu povestesti pe aici, nu muncesti, sau ceva de genul asta, cauza pentru care parintii ei ce or fi zis pai deja o tine pe fiisa acum mai aparu inca unu de intretinut laughing scuze dar am dedus asta din chestia cum ca parintii ei nau avut bani decat pentru un bilet, adica pentru ea.Deci daca tu ai fi dorit sa mergi puteai sa iti cumperi singir biletu nu? Sau astepti la parintii ei sa iti cumpere tie bilet tu vorba aia barbat? Si daca voi ati stat impreuna cine ma intretinut? Nici asta nu ai spus-o, deci nu prea esti clar deloc.Acum de unde ai bani sa-i cumperi ei bilet? Nu ai avut bani sa te duci cu ea odata dar acum ai bani sa-i iei bilet tu.Deci poveste vaga, in rest am inteles esti cu o fata parintii ei nu-s de acord, Dar trebuie sa stii si de ce nu-s de acord.Nu ai slus daca tu muncesti, daca te intretii si o intretii si pe iubita ta tot tu, sau poate va intretine pe amindoi parintii ei.Asta trebuie sa spui si apoi toat povestea va deveni f clara.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Poate ar fi bine sa vezi problema un pic diferit fata de cum o faci in prezent.

Daca voi sunteti logoditi, atunci poate e mai bine sa vezi acum problemele in relatie decat dupa casatorie.

Din acest motiv, daca as fi in locul tau, cred ca abordarea mea ar fi urmatoarea:

1. As intreba-o daca este sigura 100% ca vrea cu mine, asta putand insemna ca parintii ei s-ar putea sa nu te accepte pe tine. Ca urmare ar fi posibil sa apara o cearta totala intre tine si ei. Iar daca ea e tare si va fi tare pe pozitii va trebui sa aleaga intre tine si ei.

2. M-as intreba pe mine daca as putea fii intr-o relatie cu o ea ai carei parinti nu sunt de acord cu mine. Acum nu pare mare lucru, dar gandeste-te ca apar copii. Cineva va trebui sa ajute. Pot ai tai sa o faca?

3. Odata ce am raspuns la primele doua chestii afirmativ, pui planul la cale, etc. Gen ii comanzi un Uber pana la aeroport si il platesti cu contul de pay pal sau ceva de genul acesta, cand e gata sa plece si sa ia avionul.

De asemenea ii platesti biletul de avion sa vina inapoi.

Daca apare, o tii la testare pentru cateva luni. Daca iese corect la teste continui relatia.

Daca insa nu apare, fii fericit. Ai pierdut cateva sute de euro care la final sunt ca o investitie.

Iti dai seama cat ai putea sa pierzi daca ai merge pe un drum inchis o perioada? Pe langa bani, mai poti pierde ani, sentimente si oportunitati.

Tot raul e spre bine la final.