| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU am mai zis despre fratele meu care a facut multe a furat,nu a ascultat deloc de parinti foarte multe acum a plecat in strainatate si ma enerveaza faptul ca mama va uita tot ce o facut si a si plans dupa el,uite inteleg ca e mama,dar nu suport faptul ca eu mereu am fost cuminte,pe mine mau pus la lucru si tot pe mine nu ma apreciaza,dupa mine nu va plange niciodata si cred ca nici Dumnezeu nu vede ca am fost ascultatoare toata lumea da doar la oamenii rai, de aia abia astept sa fac o facultate sa am o meserie buna si sa plec cat mai departe pentru ca stiu ca nu le va pasa.Am suferit foarte mult dumnezeu le-a trimis toate la mine si mi-e frica ca o sa am in continuare o viata groaznica.Altii nu stiu sa aprecieze, mama nu va zice niciodata ce copil un am fost sau ceva de genul asta tot ala rau va fi primul eu niciodata.Cand zic ca nu e corecta zice ca is rea etc. Ajutor nu imi mai suport viata si nedreptatea. Unde e Dumnezeu? El la rai da bine si la buni rai, ce logica mai e si asta

Răspuns Câştigător
| Dan193 a răspuns:

Cred ca parintii tai arata pe fata ca-s ingrijorati de el pentru ca are o istorie plina de nebunii si daca acasa l-ar mai putea ajuta cu ceva, printre rude si vecini, in strainatate daca face o boroboata infunda puscaria pe ani buni, poate si impuscat sa fie.
Ce tine de tine, ei la fel tin foarte mult, insa nu e asa aparent poate din ignoranta lor, insa ei au mult mai multa incredere si respect pentru tine fiind copilul ascultator. Tu esti persoana despre care ei vorbesc si cu care se lauda pe la prieteni/rude. Tu esti mangaerea lor, asa ca nu-i lasa, daca te mai pierd si pe tine ....sarmanii oameni, cine stie unde vor ajunge si cate nopti nedormite vor indura.
La capitolul Dumnezeu, el ii iubeste pe toti, el e caldura inimii tale. Nu-ti lasa inima inghetata de lumea asta rea. Pentru ca atat timp cat il vei avea pe El in inima, singura niciodata nu vei fi happy Fii puternica!

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu a dat lumea lui satana in dar, asa ca satana e stapanul acestei lumii,asta nu am inventat asta imi spun alti crestini, asa ca lui dumnezeu nu-i pasa de propia creatie, este un indiferent, nepasator, dar dar il sluesti o viata o sa intri in rai, aici trebuie sa suferi ca sa ajungi acolo in fine nimeni nu vrea sa ajunga in rai deci aici e suferinta, solutii exista mereu, ce varsta ai?

| Monyyyyy explică (pentru RAY):

| RAY a răspuns (pentru Monyyyyy):

Faci o un liceu ceva? unde stai? banii de unde ai? iubit ai? de fel esti depresiva?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sau poate nu are treaba cu dumnezeu si tu doar dramatizezi o situatie clasica intr o familie cu mai multi copii in care mereu cel mai mare primeste mai multa atentie pentru ca el este primul care trece prin diverse momente importante ale vietii.

Le vor pasa si cand pleci tu, doar ca vor fi familiari si situatia si nu ii va impacta atat de mult.

| Iunix a răspuns (pentru suntserios):

Am o soră mai mică, cu 7 ani mai mică, eu sunt fratele mai mare. Da, cu siguranță primesc mai multă atenție, muncă și scandal din orice iar soră-mea face ce vrea. Mai adaugă și faptul că până pe la 14 ani să zicem eram bătut de maică-mea în continuu și-n soră-mea nu a dat nici cu o floare. Motivele bătăii și dormitului pe la poartă? A dispărut o dată o pâine din bucătărie, am scăpat un borcan de 800g de miere ( l-am luat de capac, capacul nu era înfiletat bine ), în clasa 1 nu-l făceam perfect pe " a " mic, deci, da, am primit multă atenție... prea multă.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dumnezeu nu exista. Daca vrei logica, AI INCREDERE IN TINE. Va fi bine. Insa totul depinde doar de tine. Iti tin pumnii!

| Freya1 a răspuns:

Daca tu ai fi un copil bun te-ai bucura pentru ca mama ta il iarta si il iubeste in continuare bun rau e fratele tau.Si eu am un frate mai mare care la fel nu a fost cuminte dar mama il iubeste enorm, nu stiu daca pentru ca el a fost primul sau pentru ca e facut cu altcineva (nu avem acelasi tata) dar il ajuta mereu chiar daca este la casa lui iar mie imi zice traiesti si tu pe langa noi.Eu nu ii port pica fratelui meu deoarece el nu are vina si mereu a zis mamei sa nu faca diferenta.Mi-ar parea sa nu le pese la a mei de mine da la mine problema e ca atunci cand am nevoie sunt bolnava etc nu le pasa cand vreau sa plec sa imi fac viata cum doresc mereu au un cuvant de spus.Prieteni ti alegi tu familia ti-o da Dumnezeu si cat ai incerca nu poti sa ii schimbi. Daca ai sansa si posibilitatea sa muncesti si poti sa pleci e foarte bine fa asta

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu vede și suferă alături de tine. Părinții tăi sunt mulțumiți de tine si au incredere in tine, dar vorbesc mereu de fratele tau pentru ca sunt îngrijorați pentru el.Invinge răul prin bine, chiar dacă ești nedreptățita.

| ALGator a răspuns:

Fratele tau va da socoteala in cursul vietii el insusi pentru ce a facut. La fel ca noi toti. Parintii nu sunt Judecatori Supremi. Pina cand copiii ajung la maturitate incearca sa faca si ei ceva ca sa-i mentina pe calea buna asa cum se pricep. Multi dintre parinti gresesc favorizind un copil.
Faptul ca tu nu ai gresit nimic (bravo!) nu iti da dreptul sa fii favorizata, ci doar sa ai aceleasi drepturi. Asta e suficient deja. Nu cred ca ti-ar conveni ca fratele tau sa fie nedreptatit, acum cand stii cum e.
Ideea sa mergi la facultate, sa pleci de acasa, e cea mai buna. Trebuie sa ajungi in viata adevarata. Si acolo probabil vei uita de ce te necajeste acum.
Nu-ti dori sa "plinga cineva dupa tine", ci dimpotriva, sa nu ajungi sa fii de plins. Iar cei apropiati sa se gindeasca la tine, sa caute prezenta ta din cand in cand.
Faptul ca esti corecta iti va folosi peste tot in viata, nu numai in "tarcul" familiei.
Invata sa dai situatiilor din viata cuvintele potrivite. Nu folosi metafore care apoi sa te faca pe tine insati sa te simiti mai nenorocita decat e cazul. Iata: "Am suferit foarte mult", "dumnezeu le-a trimis toate la mine", "mi-e frica", "in continuare o viata groaznica"... Ce grozavii ai trait chiar asa?
Succes!

| Iunix a răspuns:

E clar că pe el îl iubește mai mult decât pe tine. Învață, du-te la facultate, stai la cămin în timpul facultății, caută-ți un loc de muncă de 4 ore în timpul facultății, întreține-te singură și lasă-i, mereu vor fi așa, nu-i poți schimba. Probabil nici nu le vor păsa așa mult de tine chiar dacă pleci de acasă. Și cu nepoții ( copiii tăi ), cel mai probabil tot așa se vor comporta și cu ei.

| unprietenaproape a răspuns:

Doxologia.ro/puncte-de-vedere/parabola-fiului-risipitor-interpretare-pedagogica

| Caty68 a răspuns:

Doamne fereste!

| Alexandri_Laura_1996 a răspuns:

La fel fratele meu.Deci mama iarta mereu, si asta pe el il face sa fure si sa fie si mai rau.Viata si timpul judeca tot. Dumnezeu nu face nimic pentru ca exista liber arbitriu.Deci...