| KasdfghjNY a întrebat:

Buna tpu.Am mare nevoie de ajutor,deci:Mama mea e bolnava de cancer la san si e plecata in Italia, asa eu am ramas cu tatastraight face tata bea foarte mult (cand are bani) dupa ce ia salariu zice ca ramane fara, o pune pe mama sa trimita bani din pensia ei alimentara.Eu nu ma mai inteleg cu el,ma injura, se ia de mine, simt ca cedez fizic.Stau afara mare majoritate, am "pus bani la ciorap" si ma descurc cu ce imi mai da tata din cand in cand.Eu sunt mai "de cartier" sa zicem,si pentru prima data am pus gura pe o bere,eram nervos dar am baut doar un sfert de doza. Dupa m-am dus acasa,m-am certat cu tata si am pus mana pe un cutit, si la un momendat chiar am vrut sa ma omor.Un singur lucru ma retine, mama.Nu as putea sa i fac asa ceva.Deci am nevoie de niste sfaturi. ce naiba ma fac? ca nu mai suport astastraight face

Răspuns Câştigător
| JustMusic a răspuns:

Nu esti singurul care trece prin asta, am trecut si eu prin ceva asemanator dar acum totul e bine.In primul rand nu te mai gandi ca moarte e o solutie, scoateti asta din cap complet, si nici bautura, daca bei cand esti nervos, cand te certi cu tatal tau, o sa ajungi de pe acum ca el.
Spune-i mamei tale ce se intampla, si gasiti o solutie. Poti sa vorbesti cu tatal tau cand e treaz, cand simti tu ca se poate discuta cu el ca un om normal.Esti copilul lui deci nu ii poti da ordine sa nu mai bea, dar poti sa incerci sa il convingi sa limiteze bautura. Daca nu merge incearca sa mergi la mama ta. Pana atunci ca plecarea asta nu o poti face in 2 ore, minim intr-o zi, du-te la un prieten si spune-i ce ai pe suflet si roaga-l sa te ajute sa stai o noapte 2 la el. Daca gasesti o persoana care este dispusa sa te asculte sa o ai langa tine sa ii spui tot ce ai pe suflet ar fi foarte bine, daca tii toate trairile asta in tine te termi psihic.
Nu vreau sa crezi ca ii iau partea tatalui tau, dar e posibil ca plecarea mamei tale sa-l fi afectat si isi gaseste alinare in bautura, asta daca comportamentul lui nu a fost mereu acelasi, daca mereu a fost asa trebuie sa pleci ca sa nu ramai marcat de aceste clipe. Daca nu poti pleca la maam ta, du-te la niste rude pana vine ea acasa.

8 răspunsuri:
| JoinTu a răspuns:

Nu esti singurul.

Răspuns utilizator avertizat
| sebyse a răspuns:

Buna nu stiu ce parere ai dar daca ai pasaport intreab-o pe mama ta unde sta si du-te la ia in Italia si lasa-l pe taica-tu cu berea lui

| Mariya5 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, poate reusesti sa mergi la ea cu ce bani ai mai strans, sau gasesteti un loc de munca(depine cati ani ai).

| Ghiti2011 a răspuns:

Eu frate iti spun sincer tatal tau nu s-a apucat de bautura so uite pe mama ta daca tatal tau n-ar fi baut ininte iti garantez ca acum nu ii trebuiau multi bani sa bea si daca el beia de mult timp deja il durea ficatu si nu mai bea de nevoie n-are rost sai explici bautura iti afecteaza sistemult nervos dandu-i stari de nervozitate no sa se lase de bautura doar cal rogi tu meregand la mama ta o so ingrijorezi in privinta tatalui asa o sai agravezi mai rau starea ramai puternic si forteazati tatal sa nu mai bea altfel nu va fi bine

| dyabolic a răspuns:

Incearca sa i spui mamei tale ce se intampla! Ramai calm stiu ca pare imposibil dar trebuie evita pe cat poti certurile cu el. Vorbeste cu mama ta poate reuseste sa te ia acolo poti cntinua scoala si acolo. Dar nu face vreo nebunie pe care sa o regreti toata viata si nu mai bea indiferent cat de nrvos esti doar nu vrei sa ajungi ca el. Si te rog nu abandona scoala, acum poate pare imposibil dar mai tarziu vei vedea ca a fost alegerae buna sa-ti continui studiile. Este foarte greu prin ce treci acum dar incearca sa nu te lasi influentat de sentimente negative si sa ajungi rau e pacat sa ti ratezi viitorul. Imi pare rau chiar este o situatie complicata.

| geroge a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa descuti cu tatal tua sa i zaci sa nu mai bea