| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Am nevoie de câteva sfaturi și păreri.
Din moment ce au aparut problemele legate de Coronavirus m-am întors din București, unde locuiesc pe durata facultății, acasă, la părinții mei. Prietenul meu locuiește tot aici, în orașul meu natal.
Am 19, chiar aproape 20 de ani și părinții mei mă tratează de multe ori de parcă aș avea 13 ani. Am vrut să rămân la prietenul meu acasă peste noapte (și nici măcar nu am vrut asta pentru a face sex, deși nu ar fi fost ceva anormal) și nu au fost de acord, urmând, bineînțeles, mult scandal.
Țin să menționez faptul că nu sunt tipul acela de părinți stricți care nu mi-au permis nimic, dar uneori parcă izbucnesc și îmi pun interdicții, oră de intrat in casă și alte lucruri de genul. Am înțeles pe toată durata liceului că sunt părinți si se îngrijorează, dar am crezut că din moment ce mi-au permis să mă mut singură în alt oraș, cu prilejul facultății, vor înceta totodată din a îmi pune atâtea restricții. Mi se pare ciudat ca la vârsta mea să trebuiască sa le cer permisiunea la absolut orice. Mi-a fost de multe ori greu să îi conving să ies în oraș, să vin acasă la o anumită oră. Sunt foarte fixați pe ideea că învățatul este pe primul plan, dar în ceea ce privește școala, nu i-am dezamăgit niciodată. Mereu am învățat, am avut note mari, nu i-am pus în situații stânjenitoare si chiar mă implic când vine vorba de educația mea și știu ca și ei au observat asta.
Nu le pot înțelege mentalitatea! Sunt de acord să stau singură, unde, automat, pot face orice! Sunt de acord să mă duc la prietenul meu acasă(acum nu știu dacă asta pentru că stă la două blocuri distanță și având în vedere situația cu Coronavirus e cam singura modalitatea de a ne vedea), sunt de acord să îl chem la noi acasă, sunt de acord să plecăm în vacanțe.
Mereu când venea vorba de subiectul sex, mama devenea foarte stresată și tot ținea să îmi zică să nu îmi încep viața sexuală. Și când am împlinit 18 a ținut să îmi tină același discurs. Asta m-a făcut să cred că mama a crezut ca eu i-am cerut astăzi, de fapt, aprobarea de a îmi incepe viața sexuală.
Ca o paranteză viața sexuală mi-am început-o cu un băiat pe care îl iubesc și nu i-am venit gravidă acasă, nici cu alte boli și nici n-am renunțat la a învăța sau ce alte filme ar avea ea.
Să nu mai zic că ea la 20 de ani se căsătorea!
Cunosc părinți care își lasă copiii de la vârste fragede să iasă oriunde, la orice oră, cunosc mame care își lasă fetele de la 16 ani să rămână la iubiții lor și aceste persoane nu au ajuns fără viitor sau mai știu eu în ce situații.
Legat de romanul pe care l-am scris aici, am câteva întrebări(by the way apreciez pe cine a stat să citească atât). Eventual daca ar răspunde și niște mame ar fi ideal, poate mă ajută să o înțeleg pe a mea.
Nu știu ce să fac ca să fie mai înțelegători... Sunt la mâna lor, mai ales perioada asta. Stau pe banii lor până îmi termin studiile, lucru de care ei îmi tot amintesc. Deci nu pot pur și simplu să fac ca mine. Mai ales că mama e în stare să mă pedepsească aspru, de exemplu să mă dea afara o perioada(been there.)
Vi se pare normal să se comporte așa? Să îmi aduca restricții?
Vi se pare greșit să întreții relații sexuale la vârsta mea? Nici măcar nu voiam să rămân la el pentru a face sex, asta puteam face oricând. Vrem doar să petrecm cât mai mult timp împreună pentru că el curând va părăsi țara o perioadă bună de timp.
Mulțumesc celor care au citit și îmi cer scuze că am scris atât. Simțeam nevoia sa dau afară tot.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stiu la cate pericole te expui ca femeie in society de aia fac ca nebunii, inca esti pe laba lor atat timp cat nu ai independenta financiara, serviciul tau.

| ania a răspuns:

Și eu am făcut facultatea în alt oraș, am stat acolo în locuița cumpărată de părinți pentru mine și sora mea, și cînd veneam acasă, nu să mă lase să merg naoptea unde vreau, da la ora 10, 11 mama îmi stingea lumina în camera mea. Soțul meu știe că dacă vrea să mă enerveze neapărat trebuie doar să stingă lumina. Mama și acum e necăjită că eu culc copiii la 10, 11, 12, 1 mai ales când nu au școală...ca reacție. Da când am plâns în valuri că tipul de care eram îndrăgostită m=a părăsit și s=a însurat cu alta, cine m/a ascultat ore întregi la telefon, cine m=a ținut în brațe, cine m/a încurajat că precis are Dumnezeu pe cineva mai potrivit pentru mine? mama Mie au reușit să/mi transmită convingerile lor și anume că sexul aduce fericire și aprobarea lui Dumnezeu numai după căsătorie, așa că atunci când mergeam la logodnicul meu sau venea el la mine( fiind din orașe diferite), dormeam în camere separate, eu cu surorile mele. Nu mi se pare greșită vârsta la care înteții relații sexuale( bunica mea s=a măritat la 17 ani și o mătușa de=a mea la 16 ) ci faptul că o faci înainte de căsătorie. Ceea ce Creatorul spune că e păcat, nu aduce unitate și fericire într/o relație. Dacă ai fi căsătorită nici mama ta nu și/ar face probleme. Eu și soțul meu ne=am căsătorit când eram studenți amândoi tocmai pentru că nu voiam să trăim în păcat și ispita era mare și a fost mai bine așa, ne era mai ușor și să învățăm împreună.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, atata vreme cat esti la mana lor, pe banii si casa lor depinzi de ei si trebuie sa faci ca ei, indiferent ca-ti convine sau nu.
Pe undeva ii inteleg pe parintii tai, ca insista sa te axezi pe carte si sa nu ramai accidental insarcinata, ca vei abandona scoala.
Faptul ca iubitul urmeaza sa plece din tara este un lucru bun, care va calma spiritele si tu vei putea invatat fara distactii.
Relatiile sexuale pot astepta, ca nu sunt ceva ce nu poti sa traieste fara ele, mai ales cand sunt alte prioritati in viata.
Sper sanu ajungi in situatia de a renunta la scoala, ca sa-ti cresti copii, ca se duce naibii toata munca de atati ani.
In ce privesc conditiile impuse de ei, imi pare rau sa-ti spun, dar atata vreme cat primesti totul de la ei, depinzi de ei si ai obligatia sa le respecti conditiile.
Daca nu-ti convine, cum esti deja majora, ia-ti valiza si muta-te la iubit sa te intertina el si sa faci ce doresti.
ESte simplu: ai dar 2 alternative disponibile.

Uite o intrebare de curiozitate: ce cauti la iubit acum, cand relatiile si vizitele sunt interzise?
Ai mai incalcat inutil o regula... riscand sa iei virusul, sa-l aduci acasa la parinti si sa-i nenorocesti.
De ce Dumnzeu va este greu sa pricepeti ca-i un virus mortal?

Chiar ma indoiesc ca ai fii capabila mental sa intelegi gravitatea situatiei in care ti-ai pus parintii, acnd ai mers ilegal si imoral la iubit, cu posibilitatea sa te contaminezi nu doar pe tine ci si pe ei. Deci, esti suficient de inconstienta, sa faci graseli si sa nu realizezi cat de grave sunt, caz in care, te sfatuiesc sa asculti cuvant cu cuvant, de parinti, pana te maturizezi.

| Lili4535 a răspuns (pentru Violleta2022):

Discutia vad ca s-a dus in alta parte...Dar ca sa iti raspund la asta, eu ies din bloc merg nici 10 pasi si acolo sta prietenul meu...imi este vecin si singura persoana cu care am contact in afara de parintii mei. El nu iese din casa deloc. Parintii mei au fost de acord cu lucrul asta si din ce spui tu reiese ca ei, fiind maturi, iau deciziile corecte. Nu vreau copii si nici nu se invarte totul in jurul sexului, cand stau cu el nu am mintea doar la sex. Dupa cum am spus si eu sunt foarte preocupata de viitorul meu! Nu neglijez invatatul si niciodata nu am facut-o. Si banuiesc ca si notele mele reflecta asta. Si cu siguranta nu o sa neglijez facultatea doar pentru ca am iubit big grin. Am muncit mult ca sa ajung acolo. Sub nicio forma nu o sa ma mut ca sa renunt la studii. Eu as fi vrut sa am o discutie cu ei, improbabil sa fi ajutat cu ceva, dar poate o sa accept situatia asa cum este.
Multumesc pentru raspuns!

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Adevarul este ca e putin paradoxal, adica te-au lasat sa locuiesti singura unde pana la urma urmei puteai face tot ce doresti dar totodata ti se impun restrictii acum ca esti alaturi de ei(parintii asa sunt ce sa faci laughing )Stii parerea mea este ca, chiar daca ai aproape 20 de ani pentru ei tot fetita lor mititica esti si pun presiune asupra ta pentru ca sunt prea protectivi cu tine.As fi vrut sa te ajut mai mult dar sincera sa fiu nu prea ai ce face in privinta asta decat sa le accepti restrictiile.Cand se va termina pandemia asta vei fi din nou libera.In legatura cu partenerul ce pot sa te invat desi stiu ca nu te invat bine este sa ii minti ca iesi pana undeva si sa te intalnesti pe ascuns cu partenerul si acele cateva minute sunt destul de pretioase decat deloc, macar sa va mai vedeti o data inainte sa plece ca oricum dupa mai vorbiti si pe camera.Multa sanatate!