| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU! Am nevoie de cineva care sa ma ajute in relația mea cu părinții, este vreun psiholog gratuit sau cineva dispus sa vorbească cu mine despre asta? Mulțumesc.

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu esti singurul care asemenea probleme. Cu unele exceptii, problema este a voastra, a tinerilor, pentru ca va credeti independenti de parinti. Ceea ce este foarte gresit, pana ajungeti sa aveti un venit si o maturitate care sa dovedeasca acea independenta. Pana a deveni independenti, e bine sa ascultati de sfaturile lor, ca sunt singurii care va vor binele.

| Mosotti a răspuns (pentru darrio2007):

Da, depinde si ce face el, ca daca face tampenii, atunci se plange degeaba. Daca nu face, parintii astia uita ca au fost si ei copii?! Eu cum n-am uitat? Mai tolerezi una, alta.
Adica noi veneam din cand in cand la 2 noaptea de la petreceri, dar el n-are voie? Pai cum? Dar ne vedeam de carte si ne comportam okey.
Mai ia un 2-3 la scoala, se intampla, si eu am luat mai multi, dar per total sa fie bine la medie.
Deci sa nu faca pe sfintii nici parintii.
Sa le vrea binele cu anumita limita. Dar repet, sa fie respectuosi, sa invete cat de cat si sa se comporte okey.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mesaj privat.

| Mosotti a răspuns:

Putem vorbi noi cu tine, ca si psihologu ce crezi ca zice? Daca ai parinti dificili si severi nu ai ce face, ca orice le zici sau ce faci, ei tot asa gandesc.

Doar nu le da ocazie sa se ia de tine, fa cat poti sa nu ii superi, asta poti face.
Gandirea si conceptiile nu le poti schimba, comunicarea nu ajuta cu asa oameni.
Depinde ce faci si tu insa. Daca ne spui adevaru e ok, daca nu spui, si cine stie ce faci, este altceva.

| Sofer a răspuns:

Ce problema ai draga? Spune-mi ce te framanta.

| LPCTSTR a răspuns:

Telefonul copilului te poate ajuta, este complet gratuit și poți vorbi cu ei la telefon, ori poți să le trimiți un email dar durează mai mult.
http://www.telefonulcopilului.ro
Le voi trimite un mesaj și pe TPU în caz că vrei să vorbești cu ei aici.

| acerr a răspuns:

Depinde ce parinti ai, open mind? sau va certati din flaecuri, sunt severi? ai multe restrictii? tu ce varsta ai?

| Inutarh a răspuns (pentru acerr):

Nu sunt nici foarte severi, dar sunt
Fac 16

| acerr a răspuns (pentru Inutarh):

Posibil ca si tu ii scoti din pepeni,nu ai spus nimic despre tine, despre activitatuile tale, ce anturaj ai, nu poti fi dur cu un copil daca el este ok, nu? sunt cazuri cumplite cand parintii sunt schizofreni sau paranoici. ai mai vazut si prin filme

| Inutarh a răspuns (pentru acerr):

Îmi știu activitățile și anturajul

| acerr a răspuns (pentru Inutarh):

Well
fa pe prostu,taci din gura, aproba ca sa nu se creeze conflicte, nervi., inghite in sec, stai in camera ta.sau daca ai sansa de a vorbi deschis cu ei, lamuirti problemele, pentru ca mama in mod normal este pesroana de langa tine, in ea trebuie sa ai incredere si EA ar trebui sa fie nr 1 in ajutorul tau.

| Clytia a răspuns:

Dacă vrei să vorbim, poți să-mi dai mesaj în privat. Pentru că în relația cu părinții am avut și eu unele probleme și încă nu le-am remediat pe toate.

| nojudgements a răspuns:

Am aceeasi problema si eu?

| Inutarh a răspuns (pentru nojudgements):

crying

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Inutarh):

Numai plînge Ina plînsul e de formă Jana nu e moartă Jana se transformălaughing