| Maea a întrebat:

Buna TPU.Am nevoie de un sfat.Imi voi cere scuze, pentru ca voi scrie foarte mult.Insa este o poveste lunga.

Am inceput:

Sunt clasa a 7-a.Pentru ca am trecut aceasta clasa,multe probleme ma lovesc. Faptul ca nu am exersat destul de mult pentru evaluare,desi mai am un an si cateva luni, faptul ca nu sunt lamurita despre liceul la care doresc sa ma duc si multe altele la care nu cred ca voi imi veti da vreun raspuns, deoarece acestea tin doar de mine.In fine.In clasa a 6-a mi-am creat o prietena.Sa-i dam numele:Andreea.Din clasa a 7-a, s-a schimbat treaba.Am inceput sa vorbim mai mult, sa ne petrecem timpul impreuna, sa iesim in parc.Ideea este ca ea, avea deja o prietena si mai buna, alt nume: Ana.Eu sa zicem eram in stadiul de,, trecere" la inceputul clasei, sa zic asa.Bun. Faza este ca eu ma intelegeam din ce in ce mai bine cu Andreea. Ana, umbla cu diferiti tipi.Desi are numai 13 ani, umbla cu baieti de la 14 in sus.Actualul ei iubit fiind de 17 ani.Eu si cu Andreea nu suntem de acord.Sau cel putin eu, nu.Nu mi se pare normal ca la 13 ani, sa ai o relatie cu cineva.Adica,mai ai timp si la 18 si la 19 ani...nu sa îngrijești copilul la 19 ani.Dar asta este cu totul alta treaba.

Bun, eu ma comport prosteste cand vine sa vorba sa fiu cu Andreea, adica ma maimutaresc si ea la fel.Andreea ma filmeaza uneori cand ma stramb.De curand am fost intr-o excursie cu clasa, adica cu ea si inca o prietena din grupul nostru.Ne-am filmat machiandu-ne si alte chestii de fete.Am ras mult.Insa,dupa ce am venit din excursie.Ana se lauda,,Vai, deci am fost cu iubitul meu si cu prietenul lui prin parc",, Doamne, deci eu dansam cu inca 2 fete si vine iubitul meu si striga,, uuuuuuuu" de parca era la petrecere.Eu m-am speriat si m-am oprit din dans si m-am astezat pe banca si dupa el vine la mine, imi pune mana pe umar si imi zice ca dansez bine".
Pe bune?
O urasc pe fata asta mai mult decat ar fi putut urî universul pe cineva.
Pe langa faptul ca acum 3 luni ne-a spus noua ca e cu un baiat care are...ă? 18 ani.Si ne tot zicea ca vorbeste cu el si ca sunt impreuna de 2 luni, dupa toata chestia asta. Urmeaza sa zica,, A, nu.Eu credeam ca sunt cu el.Era in capul meu" si incepe sa rada.
Vrea sa castige atentie si nu stie cum, sau?
Ideea este ca am ajuns sa ma lupt cu ea.Grav.Cat si psihic dar cat si verbal.Pentru ca recunosc, ca nu sunt o fata destul de manierata in momentul in care te urasc.Imi vine sa dau cu ea de toti peretii.
Pana acum 3 saptamani.Cand chiar am ajuns sa-mi dau palme peste fata cand am vazut ce naiba se intampla.
Am ajuns in situatia sa ma cert cu ea pe strada.Si sa o inregistrez, repet.Ca sa ii arat dirigintei toata chestia asta.
Din cauza nervilor, i-am dat mesaj baiatului,, cu care era impreuna". Pentru ca aveam nevoie de dovezi.Sa o distrug, sa dau cu ea de pamant.
Faza este ca de fiecare data cand eu ma certam cu ea, Andreea nu se băga, nu.Nu comenta nimic, desi o barfea pe ea cand era cu mine si eram singure.Nimic nu comenta.Desi i-am facut observatie si i-am zis.,,Domne,daca nici tu nu o suporti,incheie prietenia cu ea si ajuta-ma sa o dau dracului,ca si-asa nu are prieteni" A zis ca nu se bagă.

Alta zi,tot certandu-ma cu Ana, mereu, de fiecare data, dar de fiecare data.Imi zice ca:,,Auzi fetito mai taci",,,vezi ca am multe dovezi despre tine",,,Esti femeie(incerca sa ma faca curva)",,,Sunt mult peste nivelul tau",,,ma pupi in cur".
Limbaj? Adecvat? Nu,ea e mai presus decat mine,desigur,poate folosi ce limbaj vrea ea,da,da,da.

O lasam pe ea si trecem la Andreea,care nu ii da drumul Anei din,, sânul sau" si o tine si nu-i spune ca nu o suporta.

Asa, tot intr-o cearta de a mea cu Ana imi spune,, Sa nu crezi ca nu stiu ce discuti despre mine".

Si din momentul ala am o ușoară ura fata de Andreea.Pentru ca stiu ca numai ea poate sa spuna despre mine ce spun eu despre ea,ii poate trimite imaginile cu mine cum ma strambam, cum radeam, cum ma distram alaturi de o asa zisa,, prietena".

Inca nu ma cert cu ea.Pentru ca vreau sa pun mana pe telefonul ei ca sa pot sterge prostiile cu mine.

Insa,am aflat de curand,pentru ca mi-a spus.

,,Pau eu ies cu ea afara cand nu pot sa iesi tu ca n-am cu cine sa ies".

Chestia asta arde in mine.
Rau.

O a doua chestie ce ma deranjeaza este ca eu i-am spus acum o luna la ce liceu vreau sa merg si ea astazi imi spune de fata cu inca o prietena:,,Mama vrea sa fac liceul pedagogic,sa ma fac profesoara de desen".

HAI NU ZAU?
Conversatia mea dintre ea si mine era asa:

Eu:,,Pe bune?"
Ea:,,Da,ce?"
Eu:,,Stii bine ca eu vreau sa intru acolo."
Ea:,,A,da? Am uitat."

Scorpie jegoasa, am o ură pe astea de, daca nu as fi pedepsita de lege, le-as lega in beci cu mainile in sus fara apa si fara mancare.

Mintea mea nu mai este normala dupa ce mi-au intrat scorpiile astea in cap.Nu pot.

Am nevoie de ajutor. Orice ajutor posibil.
Vreau sa le raspund cu aceeasi monedă.Lui asa zisa Andreea vreau sa-i dau o zguduitura mare peste cap incat sa nu se mai trezeasca,in asa fel incat sa-si dea seama singura cat de proasta si scorpie este,dar cat sa plesnesc o data din degete si sa o alung pe Ana,cu puterea mintii.

Voi merge curand la un psiholog, pentru ca am nevoia de a discuta cu cineva despre toata povestea.

As dori sfaturi, replici si multe alte chestii pe care le considerati voi folositoare in ceea ce priveste oamenii de genul asta.

Desi par rea in acest mesaj, imi cer scuze pentru ca am folosit limbaj neadegvat.Aceasta nu este toata povestea, insa nu ma rezuma intr-un singur articol pentru ceea a fost.

Va multumesc.

Scuze pentru categorie

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Raven a răspuns:

Chiar te rog să apelezi la un psiholg, ai acumulat extrem de multă furie și ură-îmi vine greu să cred că doar din cauza fetelor de care vorbești-și le descarci pe unde nu trebuie. Mi se pare că te consumi degeaba pentru lucruri care nu te afectează direct. Te înverșunezi pentru niște chestii lipsite de importanța pe care le-o dai. Să ajungi să-l suni pe presupusul iubit al Anei ca să afli dacă e sau nu cu ea vizează deja patologicul. Să te superi pe Andreea fiindcă vrea să dea la același liceu, în loc să te bucuri că poate veți fi colege, mi se pare de-a dreptul stupid.
Când eram de vârsta ta, cineva mi-a spus că poți numi prieten adevărat persoana despre care n-ai spus nimic rău niciodată, nici măcar în gând. La tine nu e cazul. În consecință, profită de faptul că vei intra la liceu și fă-ți acolo alte prietene dar încearcă să-ți schimbi comportamentul, altfel nici prieteniile alea nu vor dura prea mult.

| Maea explică (pentru Raven):

Multumesc.Imi voi schimba comportamentul in asa fel incat sa fie totul bine.

| Raven a răspuns (pentru Maea):

Cu plăcere. Învață să-ți alegi cu înțelepciune bătăliile. Asta nu era una care să merite. Baftă!

15 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Sincer nu ești normală.
Cu ce te afectează pe tine cu cine umblă acea fată pe nume Ana? E problema ei ce face și cu cine umblă.
Ar trebui să te potolești un pic, nu poți bați pe alții fiindcă ai tu nervi.
O să ai mari probleme dacă continui așa.

| Rd79 a răspuns:

Stai, care e problema cu Ana? Ce ti-a facut ea?

| Maea explică (pentru Rd79):

De fiecare data cand vorbesc cu cineva se baga in conversatie, cauta cearta, spune ca poate da zvonuri despre mine.Insa cand o intreb, ce zvonuri, zice ca nu e treaba mea.Insa consider ca este treaba mea din moment ce este legat despre mine.Treaba asta tine de 2 ani. Poate de aceea mi-am si creeat atata ura in minte.

| Rd79 a răspuns (pentru Maea):

Pai atunci spune asa. Dar nu te lua de faptul ca umbla cu baieti mai mari, pentru ca nu e treaba ta. Nu poti sa nu o mai bagi in seama, eventual sa umbli cu alte grupuri, fara ea?

| Maea explică (pentru Rd79):

Faza este ca, in clasa a 5-a, am fost respinsa de toti.Noi nu suntem o clasa unită. Daca ma cert cu unu, ma cert cu toti.Pentru ca, desigur ca daca ma cert cu Andreea, Andreea ii spune lui Ana iar Ana le spune baietilor.Baietii discuta cu fetele fițoase si uite asa se ajunge sa nu mai pot vorbi cu nimeni, sa fiu respinsa, sa fiu batjocorita si uite asa, o sa stau eu un an singura.Nu vreau sa creez acum cearta pentru ca stiu ca mai am decat un an si scap de toti.Si asa, ma put duce la liceu, imi pot face prieteni noi si multe altele.De aceea nu vreau sa vina Andreea la acelasi liceu cu mine.Pentru ca, stiu ca are poze cu mine.Iar un sigur clic pe care l-ar putea face, s-ar putea sa fiu cum am fost intr-a 5-a.Nu stiu cum unii pot efectiv sa fie ok dupa o cearta, sa fie cu zambetul pe buze.

| Rd79 a răspuns (pentru Maea):

Atunci incearca sa o eviti pe cat posibil, nu trebuie sa interactionezi cu ea daca nu vrei, nu? happy

| icewolf a răspuns (pentru Maea):

Iti mai spun o chestie, daca ea vine la acelasi liceu cu tine:
1) Nu cred ca o sa fiti la aceleasi profile.
2) Liceul nu e gimnaziul, acolo vei da peste colegi de treaba, maturi(pun accent pe cuvantul asta), care te respecta si sunt uniti, foarte rar sa dai peste o clasa de mitocani. Daca eale va arata niste poze, nu vor fi decat cateva zambetre si atat, pentru ca toti faceam ceva ridicol cand eram in a saptea. Ce Dumnezeu, clasa a saptea! Deci nu te speria, la liceu, fi tu asa cum esti, si totu va fi bine.

| Maea explică (pentru icewolf):

Asa este

| Maea explică (pentru Rd79):

Da

| icewolf a răspuns:

Esti clasa a saptea, sincer, te inteleg, am fost pe acolo, si eu pana acum am fost tradat de toti, nu am avut niciodata un cel mai bhn prieten, de aia nu am incredere in nimeni, dar totusi, fetito, cum au zis si restul nu e normal cum ai ajuns sa gandesti, asta nu mai e depresie, asta e de acum sadism si dorinta acuta de razbunare si crede-ma ca nu e bine deloc. Iti dau un sfat de viata, sa nu ai incredere in oameni, cel putin nu oricine care sta langa tine, cand intalnesti un om asteapta ceva timp sa-l cunosti pana sa te hotarasti daca poti sa ai incredere in el, cat despre fetele alea doua, nu te baga. Poate ca te enerveaza ca aia e cu baieti mai mari decat ea, sau ca uneori minte, de ce iti pasa? Nu te lua in vorba cu ea( nu zic sa o ignori), pastreaza o relatie distanta si nu lua in seama actiunuile ei, iar despre,, Andreea", e o prietena superficiala. Inca esti mica si o sa ai muuuulte dezamagiri in viata. Chestia asta te-a invatat o lectie inportanta. Sa nu uiti, lasa toata furia asta si toate gandurile astea deoparte, pentru ca nu te ajuta deloc, te distrug pe tine ca persoana. Inceara sa te descari printr-un hobyy sau un sport sau cantat sau plimbat prin natura. Orice mod care te ajuta sa te descarci in afara de razbunare. Nu cred ca ai nevoie de un psiholog, asta e o solutie nefolositoare si extrema. Asta e ceva prin care toti trecem, si stiu ca poti trece peste momentul asta. Ai 13-14 ani, crede-ma ca abia acum ai gustat putin din lumea reala.

| Maea explică (pentru icewolf):

Multumesc frumos.Voi tine cont de ceea ce ai scris mai sus.

| Galaxy222 a răspuns:

Doamne,imi pare sa iti spun, dar nu e ok.Atata ura pentru ce? Nu e normal sa iasa cu baieti asa de mari, de-acord cu tine aici.Dar e problema ei, nu ai ce sa ii faci.Eu zic sa le lasi in pace, fa-ti alte prietene si lasa problemele astea.Chiar nu are rost sa va certati.Cat despre treaba cu liceul, sa stii ca acolo intra cine vrea, doar pentru ca ai spus tu ca vrei sa intrii acolo nu inseamna ca nu mai are voie nimeni din scoala sa intre.Nu zic toate astea cu rautate, dar te va afecta in viitor acest comportament si vei indeparta multa lume de tine. Bucura-te de anii astia caci mai incolo cand o sa iti aduci aminte o sa iti para rau ca i-ai petrecut astfel.O seara buna! :*

| Maea explică (pentru Galaxy222):

Multumesc.Imi voi schimba comportamentul in asa fel incat sa fie totul bine.Te pup